Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (5.): Zvýšení limitů pro daňové přiznání

Téma týdne
V letošním roce dochází ke změnám u několika daní, dávek, či náhrad. Sleva na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti sice letos zůstávají beze změny, ale dochází však ke změnám u povinnosti podat daňové přiznání. Od začátku roku se mění výše limitů zdanitelných příjmů rozhodných pro povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, a to z 15 000 na 50 000 korun.
Zvyšuje se rovněž limit pro osvobození důchodů od daně. V roce 2022 byl limit 583 200 korun, pro rok 2023 platí hranice 622 800 Kč. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvyšuje se rovněž limit pro poplatníky s příjmy ze závislé činnosti, kteří mají další příjmy podle § 7 až § 10 zákona o daních z příjmů (ZDP) přesahující 20 000 korun, přičemž doposud byl tento limit šest tisíc korun. Nové limity jsou platné pro daňové přiznání za rok 2023.

Zvyšuje se limit pro osvobození důchodů od daně. Pravidelně vyplácené důchody jsou osvobozené od daně z příjmů, jestliže roční částka nepřesáhne 36násobek minimální mzdy. V roce 2022 byl limit 583 200 korun, pro rok 2023 platí hranice 622 800 Kč.

PSALI JSME:
Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Sleva na zastavenou exekuci

S účinností od začátku ledna roku 2022 byla do zákona o daních z příjmů zavedena nová sleva na zastavenou exekuci. Tuto slevu bude tedy možné prvně uplatnit již za zdaňovací období roku 2022 buď v daňovém přiznání, nebo v rámci ročního zúčtování daně u zaměstnavatele.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi ve finančních potížích: Nevystačí s platem, přibývá exekucí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB