Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (7.): Srážky ze mzdy a lékařské prohlídky

Téma týdne
Od prvního ledna letošního roku opět došlo ke zvýšení (základní) nezabavitelné částky, jakož i hranice plně zabavitelného zbytku čisté mzdy (tzv. výpočtové základny), uplatňovaných při exekučních srážkách ze mzdy a obdobných příjmů.
Dále již nebude nutná mimořádná pracovně-lékařská prohlídka v případě přerušení výkonu práce z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené. Ilustrační foto: Depositphotos.com

• Životní minimum jednotlivce činí 4 860 korun a normativní náklady na bydlení činí 15 597 korun,
• nezabavitelná částka na povinného činí 13 638 korun (dvě třetiny z životního minima a normativních nákladů na bydlení),
• základní nezabavitelná částka na vyživovanou osobu činí 3 409,50 Kč (jedna čtvrtina z částky 13 638 korun),
• částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, činí 30 685,50 Kč (1,5násobek součtu částky životního minima a normativních nákladů na bydlení).

PSALI JSME:
Vymáhání dluhů pod ochranou státu

Od prvního ledna letošního roku nabyla účinnosti novela vyhlášky o pracovně-lékařských službách a některých druzích posudkové péče. Periodické pracovně-lékařské prohlídky u kategorie 1 a kategorie 2 nerizikové budou prováděny pouze na základě žádosti zaměstnavatele nebo zaměstnance.

I nadále však u těchto dvou kategorií platí povinné vstupní prohlídky. U kategorií 2 rizikové, 3 a 4 se prodlužuje frekvence povinného dohledu na tři roky. Periodické pracovně-lékařské prohlídky u zaměstnanců pracujících na dohody se budou provádět jen u rizikových prací, stanoví-li tak zvláštní zákon, nebo na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele.

PSALI JSME:
Lékařská prohlídka: Kvůli formalitě můžete přijít o práci

Dále již nebude nutná mimořádná pracovně-lékařská prohlídka v případě přerušení výkonu práce z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené a také se ruší speciální pracovně-lékařské prohlídky u řidičů referentských vozidel.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Dokončení

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zrušení pracovních lékařských prohlídek ekonomice prospěje, uleví firmám

Zavřít reklamu ×
  1. Proč nás tutím pořád otravujete! Žádnou exekuci nemám, nikdy jsem neměl, nikdy mít nebudu! Pracuji od ráno do večera, ještě mám maturitu. U mě jste na špatné adrese!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.