Velmi solidní výsledek německé ekonomiky v závěru roku

Analýza
Německá ekonomika vykázala v závěrečném čtvrtletí loňského roku mírný mezikvartální nárůst hrubého domácího produktu (HDP) na úrovni 0,1 procenta. Vzhledem k tomu, že zejména sektor služeb trpí uzavírkami v souvislosti se stávající vlnou pandemie, představuje mírný růst HDP ve skutečnosti velmi solidní výsledek.
Do roku 2021 německá ekonomika vstoupila s opětovným přitvrzováním omezení v souvislosti s koronavirem. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním vyjádření německý HDP v závěrečném čtvrtletí klesl o 3,9 procenta, což znamená zmírnění po meziročním poklesu o čtyři procenta, jenž byl vykázán v loňském třetím čtvrtletí. Německá ekonomika tak v závěru loňského roku vykázala mírný mezičtvrtletní růst a stávající vlna pandemie tak zatím alespoň v řeči statistických čísel nepředstavuje bezprostřední riziko recese.

Německý HDP vykázal v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst 0,1 procenta poté, co oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí přineslo bezprecedentní mezikvartální růst HDP o 8,5 procenta. Předběžný údaj o výkonu ekonomiky za celý rok 2020, zveřejněný v první polovině ledna, naznačoval, že HDP v závěrečném čtvrtletí mezikvartálně stagnoval, nově zveřejněná čísla tak představují pozitivní překvapení.

Německo není jedinou ekonomikou eurozóny, jež aktuálně hlásí lepší, než očekávaná čísla o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí. Např. Francie oznámila mezičtvrtletní pokles HDP o 1,3 procenta, když finanční trh čekal propad o čtyři procenta. Španělská ekonomika pak za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí mezikvartální růst HDP o 0,4 procenta, když odhady na trhu čekaly pokles o 1,5 %.

PSALI JSME:
Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Zmíněné evropské ekonomiky tak v rámci stávající vlny pandemie zatím vykazují až překvapivou odolnost vzhledem k tomu, jak související omezení dopadají zejména na služby a maloobchod. Zejména výkon německé ekonomiky je pak dobrou zprávou pro středoevropský region včetně české ekonomiky, neboť Německo představuje hlavního hospodářského partnera nejen, co se vzájemné obchodní výměny týče.

Otázkou ale zůstává, jak si evropské ekonomiky povedou v prvním čtvrtletí letošního roku, neboť situace na poli pandemie vede k prodlužování, anebo dokonce k prohlubování omezení v ekonomice i v civilním životě.

Zprávy z Německa z uplynulých dní naznačují, že pandemie velmi negativně dopadá na sentiment německých spotřebitelů a zhoršuje se také nálada mezi tamními podnikateli: Prakticky ve všech odvětvích ekonomiky, především ale v maloobchodu.

PSALI JSME:
Německá inflace výrazně ožila

Jestliže tedy závěr roku 2020 přinesl lepší zprávy o HDP, než se čekalo, což vedlo i lepším celoročním výsledkům za rok 2020, tak pandemie vede k přepisování výhledu HDP pro letošní rok směrem ke slabšímu růstu, než jaký byl původně očekáván.

Německá ekonomika vykázala loni pokles HDP o pět procent, po očištění o kalendářní vlivy propad činil 5,3 %. Za zmínku ale stojí, že celoroční pokles hrubého domácího produktu byl loni mírnější,než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla celkově o 5,7 procenta, respektive o 5,6 % po kalendářním očištění.

Dostupné údaje o HDP za rok 2020 vykazují výrazný celoroční pokles exportů, spotřeby domácností a investičních výdajů, negativní vliv měla také vývoj zásob. Růst naopak zrychlil v případě spotřeby vlády s tím, jak se vláda snažila ostatní sektory v ekonomice podpořit a omezit tak negativní dopady pandemie.

PSALI JSME:
Německo si na boj koronavirem astronomicky půjčuje

V rámci investičních výdajů je pak reportován prudký pokles výdajů na kapitálové statky, celoroční růst si naopak zachovaly investice ve stavebnictví. V dlouhodobém kontextu vykázala německá ekonomika v roce 2020 první pokles HDP po desetileté šňůře růstu.

Předchozí pokles HDP byl spojen právě s rokem 2009 a s velkou finanční krizí – a v roce 2009 byl propad německé ekonomiky ještě dramatičtější, než tomu bylo loni. V roce 2019 činil růst německého HDP 0,6 procenta.

Do roku 2021 německá ekonomika vstoupila s opětovným přitvrzováním omezení v souvislosti s koronavirem. Pro letošní rok sice i nadále zůstává v platnosti scénář obnovení celoročního růstu HDP, nedávno zveřejněná prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF) počítá s růstem německého HDP na úrovni 3,5 procenta, nicméně předchozí prognóza fondu z loňského října počítala pro rok 2021 s růstem německé ekonomiky na úrovni 4,2 %.

Německá vláda minulý týden snížila výhled růstu HDP na tři procenta, když její předchozí prognóza pro letošní počítala s růstem 4,4 procenta.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Druhá šokující předpověď pro rok 2021: Německo vytáhne Francii z bryndy

Zavřít reklamu ×
  1. Německo ze svých kolonií tahá obrovské množství peněz a tak ani korona ani migranti nemohou ohrozit Německo. Náš stát je opak Německa,jsme vysáváni zs všech stran.Stát zadlužený až po uši a občané to samé…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru