Veřejný dluh vzrostl na 1 837 miliard korun

Názor
V prvním čtvrtletí letošního roku byla v České republice extrémně nízká míra nezaměstnanosti, která pomohla stabilizovat hospodaření veřejného sektoru. Míra zadlužení se aktuálně přibližuje úrovním, které byly pro naše hospodářství běžné v době před propuknutím světové ekonomické krize.
Do budoucna bude nutné provést změny ve zdravotním a důchodovém systému, jinak nebude hospodaření veřejného sektoru dlouhodobě udržitelné. Foto: Pixabay

Nepříznivá demografická situace povede k explozi výdajů ve zdravotním a důchodovém systému. Do budoucna bude nutné provést změny v obou systémech, jinak nebude hospodaření veřejného sektoru dlouhodobě udržitelné.

V prvním čtvrtletí letošního roku se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do schodku 2,3 miliardy korun. Na vině je zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí. Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru nám říká, že nominální výše dluhu se zvýšila na 1837 miliard korun. Díky ekonomickému růstu však došlo k poklesu míry zadlužení na 33,99 procenta hrubého domácího produktu.

PSALI JSME:
Loňský přebytek důchodového účtu nesmí politiky uchlácholit, za poslední desetiletí jsme stále v minusu přes 200 miliard

Celkové příjmy veřejného sektoru meziročně vzrostly o 8,3 procenta. Oproti tomu celkové výdaje meziročně vzrostly o 9,1 procenta, což v sobě zahrnovalo i vyšší výdaje na investice. Příjmy sektoru vládních institucí rostly pomalejším tempem než výdaje, což je negativní trend, který vede ke zvyšování nominální výše dluhu. Do budoucna je vhodné snížit tempo růstu výdajů sektoru vládních institucí nebo zvýšit tempo růstu příjmů.

Oproti jiným státům Evropské unie hospodaří veřejné rozpočty v České republice velmi dobře. Průměrná míra zadlužení v Evropské unii se pohybuje okolo 80 procent hrubého domácího produktu a je tak více než dvojnásobná oproti míře zadlužení sektoru vládních institucí v naší zemi. Díky tomu Česká republika patří mezi premianty. Naše postavení si však do budoucna nemusíme udržet, jestliže nebude provedena reforma zdravotního a důchodového systému. Oba tyto systémy nejsou připraveny na fenomén stárnutí populace, kvůli kterému bude v budoucnu docházet k výraznému růstu výdajů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je na případnou krizi připraveno lépe než většina zemí EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.