Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení sazeb o 50 bb

Názor
Většina členů bankovní rady ČNB (České národní banky) bude pravděpodobně na zářijovém zasedání hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů (bb). V tomto smyslu se již dříve vyjádřil Vojtěch Benda, Tomáš Holub, i viceguvernér Marek Mora a dnes pro Deník N také druhý viceguvernér Tomáš Nidetzký.
Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení základních úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Foto: ČNB

Podle něj se na zářijovém jednání povede debata především o tom, jak rychle a o kolik budou sazby růst. Řekl také, že si dokáže představit, že se úrokové sazby ČNB budou vyvíjet v souladu s tím, co trh nyní očekává, což je podle něj zvýšení repo sazby o jeden procentní bod do konce roku.

O samotné potřebě měnovou politiku dále utáhnout tak centrální bankéři zjevně nepochybují. Nidetzký zároveň potvrdil předchozí slova guvernéra Rusnoka, že centrální banka je připravena zvyšovat úrokové sazby na každém dalším měnovém zasedání.

Ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly

Německé ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly mírně pomalejším meziměsíčním tempem, které však bylo i tak oproti odhadům analytiků skoro dvojnásobné. Nastala tak podobná situace, jako v případě ČR. Průmyslové ceny se u našich sousedů zvýšily oproti červenci o 1,5 procenta, zatímco trh očekával 0,8 procenta. V meziročním vyjádření jejich růst zrychlil z 10,4 procenta na 12 procent.

PSALI JSME:
Ceny v českém průmyslu rostou nejrychleji od roku 1993

Platí tak i nadále, že výrobní sektor zůstává významným zdrojem proinflačních rizik. Polská průmyslová produkce v srpnu zaostala za očekáváními, když se meziročně zvýšila o 13,2 procenta, zatímco analytici očekávali růst o 14,6 % procenta. Zde tedy pokračuje negativní vliv chybějících vstupů do výroby. Polská data jsou zároveň také negativním signálem před zveřejněním dat z českého průmyslu, k němuž dojde zhruba za dva týdny.

Nárůst rizikové averze

Na finančních trzích byl dnes zjevný nárůst rizikové averze, který vyvolaly zejména problémy významné čínské realitní společnosti Evergrande. Evropské akciové trhy se tak v průběhu dnešního obchodování dostaly na dvouměsíční minima. Index Euro Stoxx 600 odepsal 2,3 procenta.

Podobným tempem klesaly po svém otevření také americké trhy. Směrem dolů zamířily rovněž výnosy na dluhopisových trzích. Na kurzu eura k dolaru se dnes negativní tržní sentiment překvapivě neprojevil a ten tak v podstatě stagnoval. Jinak tomu však bylo na regionálním trhu, kde ztrácely všechny tři měny, včetně české koruny. Ta v průběhu dneška odepsala 0,4 procenta a dostala se nad 25,45 korun za euro.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB v září pravděpodobně zvýší sazby o půl procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB