Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Malých fotovoltaik na střechách domů stále přibývá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z průzkumu pro projekt Domy sobě, který si teď na jaře nechala zpracovat společnost Creative Dock u agentury STEM/MARK. Jenže zatímco polovina dotázaných o nákupu panelů uvažuje, zatím jen necelá čtvrtina je odhodlána si je v budoucnu skutečně pořídit.

Fotovoltaickou elektrárnu využívá bezmála pět procent Čechů. Podle údajů Solární asociace bylo vloni na rodinných domech instalováno přibližně 4,8 tisíc malých střešních elektráren s celkovým výkonem 22,6 megawattů.

Pražáci instalace nechtějí

Výzkum dále ukázal, že ti, kteří o pořízení střešní instalace uvažují, nebo je již mají, jsou lidé s vysokoškolským vzděláním, dále ti, kteří žijí v menších obcích do pěti tisíc obyvatel a ti, jejichž domácnost má čistý příjem více než 40 tisíc korun měsíčně.

PSALI JSME:
O střešní fotovoltaice uvažuje polovina majitelů domů

Lidé, kteří o pořízení fotovoltaických panelů nikdy neuvažovali a uvádí, že toto téma se jich netýká, jsou starší lidé ve věku 45 až 59 let a ti žijící v Praze a jiných větších městech s více než 100 tisíc obyvatel, v jejichž domácnosti čistý příjem nepřesahuje 20 tisíc korun.

„Důvodem, proč lidé v Praze a větších městech o využití solární fotovoltaiky neuvažují, je s největší pravděpodobností fakt, že ani o možnosti instalace solárních panelů na střechy bytových domů netuší. To je škoda, mohou tím totiž všem SVJ a bytovým domům uspořit přes 30 procent na účtech za elektřinu a investice se jim vrátí dvojnásobně,“ vysvětlil Radomil Valeš z projektu Domů sobě.

Téměř polovina lidí uvádí, že hlavní motivací pro pořízení malé solární elektrárny je úspora peněz za elektřinu ze sítě. Další motivací je pak větší energetická soběstačnost a snižování energetické zátěže.

PSALI JSME:
Ode dneška je příspěvek na fotovoltaiku až 150 000 korun

Překážkou je cena

I přes rostoucí povědomí a zájem o fotovoltaické elektrárny v domácnostech je mezi lidmi stále evidentní zdrženlivost k jejich pořízení a využívání. Co tedy Čechům brání?

Lidé jsou podle výzkumu přesvědčení, že největší bariérou pro instalaci malé solární elektrárny na střechy rodinných a bytových domů je jejich cena (68 % dotázaných).

Na velmi podobné úrovni pak hodnotí i další důvody: Vadí jim, že o fotovoltaice je málo informací (28,7 %), stěžují si na malou podporu ze strany obcí (27,7 %) a v neposlední řadě se celá třetina (30,2 %) obává administrativní náročnosti celého procesu.

PSALI JSME:
Solární elektrárnu na každou střechu! Ale komu se to vyplatí?

„U bytových domů administrativní náročnost jednoznačně vidíme, například my jsme se rozhodli nabídnout bytovým domům vše jako kompletní balíček na klíč, bez práce a bez rizika,“ dodal Radomil Valeš z Domů sobě.

Instalaci na klíč ale nabízejí zájemcům i další firmy včetně společnosti ČEZ, která loni instalovala 660 střešních fotovoltaik. „Postavili jsme o 123 střešních fotovoltaik víc,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. „V letošním roce plánujeme tento růst ještě zrychlit.“

Rekordní rok

Podle Solární asociace počet instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku se za loňský rok opět téměř zdvojnásobil. Jen v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám vzniklo téměř 5 tisíc solárních střech. Čísla podle asociace potvrzují, že pandemie koronaviru nezastavila nové investice do fotovoltaiky.

PSALI JSME:
Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Asociace upozornila, že se objevují také inovativní projekty spojené s akumulací energie či solárními panely na fasádě nebo použité jako střešní krytina. I přes tento pozitivní trend ale Česká republika zaostává za většinou Evropy. Šancí na změnu je však Modernizační fond, který by měl nové solární projekty podpořit již letos.

Tahounem české fotovoltaiky se loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich v roce 2020 vzniklo bezmála 1,4 tisíce s celkovým výkonem 28,8 megawattů.

„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,” řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

PSALI JSME:
Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Zavřít reklamu ×
  1. Prosím o kontakt na Projekt Domů sobě. Rád bych viděl kalkulaci na úsporu 30 % nákladů elektřiny paneláku. Mám tam navrhovat přestřešení terasy.
    P.Januška

  2. Proč je instalace na FVE na střechu drahá i s dotacemi ? Protože to dělá firma, která když ví, že na to jsou dotace, si přihodí hezkou pálku zisku a nabalí se na to mnoho vyžírků. Já jsem jsem si udělal FVE na střechu sám a za polovišní cenu, než by to bylo s dotacemi. Rok předtím,než jsem to začal dělat, jsem sháněl informace na netu a u lidí, co jak má být. Nyní už ji mám několik let a je to bezva. Zvládne to průměrně šikovný člověk.

  3. Známej si dělal na chalupě tyto soláry s bateriemi . Když to rozpočítá na 20 let , tak mu vychází 1Kw na 10kč . A to v zimě , kdy to potřebuje nejvíce stejně nefunguje.

    • i tak se mu to mohlo vyplatit. Jeden můj kamarád na tom byl podobně, kdy k chalupě zvažoval dotažení kabelu vs. FVE. ČEZ mu nakalkuloval takovou cifru (kilometry výkopu, kabel, posílení trafostanice a další náklady), že si raději postavil ostrovní FVE se zálohou v podobě elektrocentrály na benzin.

      • Tak samozřejmě , ale to není 99% případu . Normálně lidi bydlí v obcích a raději připojíte a máte stabilní elektřinu 24/7 .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.