„Donalda Trumpa preferují voliči SPD, KSČM a Motoristů, naopak Kamalu Harrisovou především voliči stran současné vládní koalice. Její vítězství si přeje dvakrát více dotázaných než vítězství Donalda Trumpa. Ani jeden však lidem není vysloveně sympatický a jde spíše o hledání menšího zla,“ uvedl Pileček.
Pokud nebudeme brát v potaz ty, které americké prezidentské volby vůbec nezajímají, pak kandidátku demokratů preferuje celkem 53 procent dotázaných, republikánu Trumpovi fandí 27 procent respondentů. Zbylých 20 procent nemá vyhraněný názor.
Při volbách amerického prezidenta bývají v médiích prezentovány mapy s vyznačením červených států (vítězství Republikánské strany) a modrých států (vítězství Demokratické strany). „Harrisová by podle našeho průzkumu měla většinovou podporu ve 13 ze 14 českých krajů (Trump by měl Olomoucký), tudíž by se příslušná volební mapa zbarvila téměř jednolitě do modra,“ komentoval to Pileček.
Velké rozdíly jsou patrné v závislosti na aktuálních preferencích respondentů pro české sněmovní volby. Harrisová naprosto dominuje u potenciálních voličů stran současné vládní koalice (a rovněž u příznivců Pirátů). Mezi voliči TOP 09 jí vyjádřilo podporu dokonce 95 procent dotázaných, ale i u voličů ostatních stran dřívější „pětikoalice“ se podíl jejích fanoušků pohybuje kolem 80 procent.
Donald Trump by se naopak jako nový americký prezident více líbil sedmi z deseti voličů KSČM a také nadpoloviční většině voličů SPD nebo Motoristů. Voliči hnutí ANO jsou v této otázce rozděleni na dva stejně velké tábory – dvě pětiny fandí Harrisové, stejný počet fandí Trumpovi a zbylá pětina nemá vyhraněný názor.
„Na stranu Harrisové se přiklánějí častěji mladí Češi pod 45 let, jedinci z domácností s vyššími příjmy a hlavně vysokoškolsky vzdělaní, mezi kterými ji podporují dvě třetiny oslovených,“ konstatoval analytik. Trumpovi na druhou stranu častěji přejí vítězství muži, lidé bez maturity, senioři nad 60 let a jedinci z domácností s nízkými příjmy.
V otázce na hlavní důvod, proč lidé fandí příslušnému kandidátovi, zaznívala nejčastěji odpověď, že se jim jeví jako ta přijatelnější varianta – u Donalda Trumpa v 66 procentech případů, u Kamaly Harrisové ve 48 procentech případů. Více než čtvrtina (27 %) příznivců Harrisové ji podporuje dokonce pouze proto, aby nevyhrál republikánský kandidát.
„Důvody preference Harrisové nebo Trumpa u českých obyvatel jednoznačně ukazují, že většině lidí není moc sympatický ani jeden z nich, pouze hledají tu přijatelnější variantu,“ poznamenal výzkumný analytik agentury STEM/MARK Radek Pileček.
Zarážející je ale určitě to, jak silnou podporu má Trump, coby kandidát americké pravice, mezi tuzemskými levicovými voliči – „rozhodně“ mu fandí polovina komunistů. Ale pozor, přesně naopak, než jak by to podle světonázoru mělo být, to mají i voliči pravicové ODS – levicové kandidátce Harrisové „rozhodně“ fandí dokonce 56 procent voličů této strany.
Šance Kamaly Harrisové na dobytí Bílého domu jsou aktuálně podle predikční platformy PredictIt nejnižší za celou dobu hned od prvního dne po odstoupení Joea Bidena v červenci. „Donald Trump se vrací na úroveň pravděpodobnosti vítězství 60 procent, kde byl naposledy ještě, když mu byl soupeřem Biden a měl jen krátce za sebou pokus o atentát,“ informoval Lukáš Kovanda z Trinity Bank.
„Trumpovo vítězství by ale mohlo být evropské ekonomice stát další černou můrou. Nebo černou labutí. Po covidu a energetické krizi,“ dodal hlavní ekonom banky s tím, že Banka ABN Amro prognózuje, že pokud by Trump zavedl 10% univerzální clo, spadnou evropské vývozy do USA o třetinu. To by mělo na ekonomiku eurozóny podobně ničivý dopad jako energetická krize minulých let.
Voličů vládní koalice už moc není, tak jak může jich být většina co fandí Kamale?