bool(false)

Většina Čechů má před partnerem tajnosti týkající se financí

Většina Čechů tají před svým partnerem některá větší vydání. Vyplývá to z výsledků ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). K tomu, že má před svým partnerem ve finančních záležitostech tajnosti, se přiznalo 58 % účastníků ankety. Zbývajících 42 % svému partnerovi větší finanční výdaj nikdy nezatajilo.

Ilustrační foto: Pixabay

Podobnou problematikou se zabýval také mezinárodní průzkum agentury Ipsos, který proběhl na podzim loňského roku ve 13 zemích Evropy za účasti 12 743 respondentů. Mimo jiné z něj vyplynulo, že třetina Čechů považuje za normální, když mezi sebou partneři mají tajemství týkající se financí. Ta se mohou týkat tajného účtu, který přiznala téměř pětina dotazovaných Čechů, nebo nějakého nákupu, o kterém partner neví. Alespoň jeden nákup takzvaně na zapřenou za loňský rok přiznala čtvrtina zadaných Čechů.

Tři z deseti Evropanů žijících v manželství nebo v partnerském svazku si myslí, že je normální mít před partnerem nějaké tajemství týkající se financí. Nejvíce otevření v otázce financí jsou Nizozemci, pouze každý osmý se domnívá, že je normální tajit před svým partnerem finanční záležitosti. Na druhou stranu Francouzi patří v Evropě mezi největší tajnůstkáře, dvě pětiny z nich si před partnerem střeží nějaké finanční tajemství, ať už se jedná o tajný účet či nepřiznané nákupy.

Tajný bankovní nebo spořicí účet, o kterém partner neví, má každý šestý Evropan. V Čechách se k němu přiznala dokonce pětina zadaných respondentů, v Rakousku téměř čtvrtina lidí a v Turecku až 28 % osob. Důvody jsou v podstatě tři – spoření na tajné plány, kterými chci partnera překvapit, neochota řešit se svým protějškem osobní finance nebo pocit vlastní nezávislosti.

Naproti tomu průzkum, který před nedávnem finanční společnost Cofidis provedla na vzorku českých obyvatel, ukázal, že o společných financích nemají přehled pouze dvě procenta lidí žijících v páru. Společný bankovní účet využívají ke správě příjmů a výdajů dvě pětiny párů. Ten sdílejí nejčastěji lidé ve středních letech, ve věku okolo čtyřiceti let ho má dokonce polovina z nich.

Více než polovina lidí žijících jak v manželství, tak v partnerském vztahu uvedla, že o společných výdajích mají přehled, ovšem znají pouze orientační částky.

Přesné záznamy o výdajích si vede čtvrtina lidí, převážně mladších lidí ve věku mezi 18 a 26 lety. Čtyři procenta z nich se přiznala k tomu, že s partnerem využívají tzv. obálkovou metodu, kdy si na každý účel vyčlení konkrétní částku peněz, kterou lze utratit.

Výrazně častější je přitom varianta, kdy chodí veškeré peníze přes společný účet a žádný jiný nemají partneři k dispozici. Vlastní účet má vedle společného jen osm procent dotazovaných.

Více než dvě pětiny lidí mají společné výdaje rozděleny a každý z partnerů platí ze svého účtu jen jejich určitou část. Nejčastěji takto spravují rodinné finance mladí lidé, kteří  ještě nemají tolik závazků. Ve věku 18 až 26 let to uvedly tři pětiny z nich a ve věku 27 až 35 let více než polovina.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru