Většina Čechů má před partnerem tajnosti týkající se financí

Většina Čechů tají před svým partnerem některá větší vydání. Vyplývá to z výsledků ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). K tomu, že má před svým partnerem ve finančních záležitostech tajnosti, se přiznalo 58 % účastníků ankety. Zbývajících 42 % svému partnerovi větší finanční výdaj nikdy nezatajilo.

Ilustrační foto: Pixabay

Podobnou problematikou se zabýval také mezinárodní průzkum agentury Ipsos, který proběhl na podzim loňského roku ve 13 zemích Evropy za účasti 12 743 respondentů. Mimo jiné z něj vyplynulo, že třetina Čechů považuje za normální, když mezi sebou partneři mají tajemství týkající se financí. Ta se mohou týkat tajného účtu, který přiznala téměř pětina dotazovaných Čechů, nebo nějakého nákupu, o kterém partner neví. Alespoň jeden nákup takzvaně na zapřenou za loňský rok přiznala čtvrtina zadaných Čechů.

Tři z deseti Evropanů žijících v manželství nebo v partnerském svazku si myslí, že je normální mít před partnerem nějaké tajemství týkající se financí. Nejvíce otevření v otázce financí jsou Nizozemci, pouze každý osmý se domnívá, že je normální tajit před svým partnerem finanční záležitosti. Na druhou stranu Francouzi patří v Evropě mezi největší tajnůstkáře, dvě pětiny z nich si před partnerem střeží nějaké finanční tajemství, ať už se jedná o tajný účet či nepřiznané nákupy.

Tajný bankovní nebo spořicí účet, o kterém partner neví, má každý šestý Evropan. V Čechách se k němu přiznala dokonce pětina zadaných respondentů, v Rakousku téměř čtvrtina lidí a v Turecku až 28 % osob. Důvody jsou v podstatě tři – spoření na tajné plány, kterými chci partnera překvapit, neochota řešit se svým protějškem osobní finance nebo pocit vlastní nezávislosti.

Naproti tomu průzkum, který před nedávnem finanční společnost Cofidis provedla na vzorku českých obyvatel, ukázal, že o společných financích nemají přehled pouze dvě procenta lidí žijících v páru. Společný bankovní účet využívají ke správě příjmů a výdajů dvě pětiny párů. Ten sdílejí nejčastěji lidé ve středních letech, ve věku okolo čtyřiceti let ho má dokonce polovina z nich.

Více než polovina lidí žijících jak v manželství, tak v partnerském vztahu uvedla, že o společných výdajích mají přehled, ovšem znají pouze orientační částky.

Přesné záznamy o výdajích si vede čtvrtina lidí, převážně mladších lidí ve věku mezi 18 a 26 lety. Čtyři procenta z nich se přiznala k tomu, že s partnerem využívají tzv. obálkovou metodu, kdy si na každý účel vyčlení konkrétní částku peněz, kterou lze utratit.

Výrazně častější je přitom varianta, kdy chodí veškeré peníze přes společný účet a žádný jiný nemají partneři k dispozici. Vlastní účet má vedle společného jen osm procent dotazovaných.

Více než dvě pětiny lidí mají společné výdaje rozděleny a každý z partnerů platí ze svého účtu jen jejich určitou část. Nejčastěji takto spravují rodinné finance mladí lidé, kteří  ještě nemají tolik závazků. Ve věku 18 až 26 let to uvedly tři pětiny z nich a ve věku 27 až 35 let více než polovina.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB