Většina Čechů si bedlivě chrání soukromí, svůj byt by pronajal jen každý desátý

Ubytování v soukromí má mnoho výhod, a proto je při svých cestách vyhledává stále více turistů. I v tuzemsku nabídka krátkodobých pronájmů postupně narůstá, valná většina Čechů si však pečlivě střeží svůj osobní prostor a cizího člověka by k sobě domů nepustila.

Lidé po celém světě nabízejí prostřednictvím platformy Airbnb své byty a domy k pronájmu cestovatelům, kteří si chtějí během objevování nových míst užívat domácího komfortu a mít zázemí s veškerým potřebným vybavením. V České republice se však většina obyvatel staví k poskytování tohoto typu ubytování stále odmítavě. 54 % respondentů ve výzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu uvedlo, že by svůj byt ke krátkodobému pronájmu rozhodně nenabídlo, dalších 36 % spíše také ne.

„V zahraničí je již poměrně běžnou záležitostí, že lidé, kteří se chystají na kratší či delší dobu odcestovat, nabídnou svůj domov turistům. Pro Čechy je toto zatím poměrně těžko představitelné. Přestože se jedná o zajímavou a poměrně snadnou možnost, jak si finančně přilepšit, nechává většinu lidí tento typ přivýdělku chladným. Jak ukázaly výsledky, svůj byt by bez problémů cizincům pronajala pouhá 2 % dotázaných, dalších 9 % by o této možnosti uvažovalo,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Některým lidem je například nepříjemná představa, že by cizí osoba narušovala jejich soukromí a používala jejich věci, jiní se bojí ničení majetku či krádeží. „V rámci pronájmu není potřeba nabízet rovnou celý byt, mnoho lidí pronajímá pouze jednotlivé pokoje, pro které jinak nemají využití. Nájemník má pak přístup jen do určeného pokoje a do společných prostor,“ uzavírá Molnárová.

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.