Většina Čechů už má neplatičů plné zuby. Další úlevy dlužníkům odmítá

Průzkum
Většina Čechů má už plné zuby chronických neplatičů a odmítá, aby jim stát poskytoval další úlevy. Vyplývá to z poměrně překvapivých výsledků průzkumu agentury STEM/MARK mezi tisícovkou respondentů, což je pro ČR dostatečně vypovídající vzorek. Závěry průzkumu jsou ale v příkrém rozporu s tím, co prosazují někteří politici či různé „prodlužnicky orientované“ neziskové organizace.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnes je to tak, že aby dluhy byly soudem odpuštěny, stačí, aby dlužník během pěti let uhradil 30 procent závazků. V současnosti tzv. povinní (dlužníci) nejprve hradí sankce s úroky a až poté jistinu, takže se ze svých dluhů mnohdy nemohou „vyhrabat“. Dlužná částka totiž během roku až dvou vyskočí klidně i na trojnásobek.

Většina Čechů (přes 80 %) si na rozdíl od českých zákonů myslí, že dlužníci by měli splatit alespoň 40 procent dluhu, aby jim zbytek dlužné částky mohl být odpuštěn. Více než polovina dotázaných v průzkumu dokonce požadovala, aby dlužník splatil alespoň 60 procent svého dluhu. Celý dluh by byla ochotna dlužníkům odpustit pouhá dvě procenta respondentů.

Pomoc ze strany státu by respondenti poskytli jen dlužníkům, kteří se do dluhové pasti dostali za nešťastných okolností, jako je dlouhodobá nemoc či ztráta zaměstnání. A drobným věřitelům, jako jsou zaměstnanci, jimž nebyla zaplacena mzda, či samoživitelé, kteří nedostávají výživné.

Na otázku, zda by stát měl zavést zálohované výživné, kladně odpověděly tři čtvrtiny respondentů, přičemž 40 % zvolilo možnost „rozhodně ano“. Půjčka v rodině je podle průzkumu relativně odpustitelným dluhem, největším problémem je nezaplacené výživné. Podle průzkumu mezi neodpustitelné dluhy patří hlavně případy, kdy někdo někomu dluží za odvedenou práci.

Jedenáct procent respondentů považuje za největší problém vysoké náklady exekuce, deset procent aroganci exekutorů a stejné množství respondentů vnímá exekuční proces jako komplikovaný a zdlouhavý. Přes dvacet procent dotázaných ale ani netuší, jaké potíže exekuce provází. Polovina dotázaných přiznává věřiteli právo na výběr exekutora, čtvrtina dlužníkovi a čtvrtina neví.

PSALI JSME:
Svou finanční situaci nemá pod kontrolou každý desátý Čech

Zavřít reklamu ×
 1. Osobně bych trval na tom aby dlužník vždy zaplatil alespoň to co si vypůjčil (bez poplatků z prodlení a úroků). Takovéto odpouštění dluhů se mi vůbec nelíbí.

  • Přesně tak,nejdřív platit půjčenou částku a potom úroky a sankce.Věřitel by si příště dal velký pozor,komu půjčí.Tímto způsobem,by přišel o své úroky a sankce,což by bylo spravedlivé.Ti ,co vytváří zákony,nepřemýšlí?

  • Sám sem si prošel martyrium insolvenčního řízení,tedy i exekuci. Má zkušenost a jeden příklad za vse. Že 70 000 mi přišel příkaz k zaplacení na částku 480 000 Kč. Je tedy třetina zaplaceného dluhu dostatečná?Nebo dále chceme živit ty nenazrane exekutory kteří většinou nemají ani základní právnické vzdělání. A teď se vrtte

  • STEM/MARK co to tahle agentura mele za blbosti vetsina obcanu ceske republiky vzdyt 95% lidi v cesku ma dluhy a to jak neopravnene tak opravnene exekutori jsou utrzeny ze retezu,vymahacske agentury to same ,lakaj dluzniky na dalsi a jeste vetsi zadluzeni v podobe bankrotu misto aby kazdemu dluznikovi vysli nejak vstric normalni domluvou a splatkama a to nemluvime o tech firmach co pujcuji dluznikum a delaj znich jeste vetsi ano je tu hodne lidi co to vyuziva ale i hodne lidi ktery se snazi a prijdou o vse a ty co to zneuzivaj tem se dari , pruzkum tehle agentury je stejny jako vsech parkrat nekomu zavolaj a zbytek udelaj odhadem tedy je to na 10% pravda a nauctuje si statu milionovou castku za pruzkum HUMUS

   • To je pravda je to zlocin ve prospech statu a se statnim souhlasem a stale ty bezmozky narod voli proc?To nechapu

 2. Je to hnus … šmějd si napůjčuje statisíce, ty utratí a pak svůj dluh nechce splatit. Soudní řízení se protahuje, až dojde na osobní bankrot, kde možná uhradí mizerných 30% a jede si veselé dál. Kdo mi zaplatí zbylých 70 %, které jsem půjčil ?

  Je to státem podporovaná zlodějna. Nemluvím samozřejmě o lichvách, kde jsou úroky a přeplatky ve stovkách procent.

  Jistina by se měla každopádně vrátit vždy.

 3. A kde jste viděli odpouštět dluhy, kdyby se to týkalo Vás ( někdo dlužil Vám ) to byste ječeli, že ? Takže dluhy splatit do haléře, posvítit si však na lichvářské úroky, exekutory a podobně parazitující bandu.

 4. Hezké no. 🙂 stát opět ochraňuje zloděje a ještě jim povolí vrátit jen 30% z vypůjčené částky. Zbytek ať si věřitel třeba vycucá z prstu. Osobně bych se v takovém případě vykašlal na placení daní z úroků, ať se mi to aspoň z části vrátí. Poctivý člověk je opět bit, pak tu všichni fňukají, jak jim nikdo nechce půjčit.

  • Většina lidí je okrádána kapitalismem. Pokud systém dovolí legálně krást jen někomu, nedivte se, že ostatní závidí. Kdo nekrade, okrádá rodinu a je okrádán.

 5. Žijeme v demokratické zemi, říkává se. Pokud Vám vznikne dluh na zdravotním pojistném, úročí se Vám 18,2 % ročně. Blahobyt už začal!

 6. STEM/MARK co to tahle agentura mele za blbosti vetsina obcanu ceske republiky vzdyt 95% lidi v cesku ma dluhy a to jak neopravnene tak opravnene exekutori jsou utrzeny ze retezu,vymahacske agentury to same ,lakaj dluzniky na dalsi a jeste vetsi zadluzeni v podobe bankrotu misto aby kazdemu dluznikovi vysli nejak vstric normalni domluvou a splatkama a to nemluvime o tech firmach co pujcuji dluznikum a delaj znich jeste vetsi ano je tu hodne lidi co to vyuziva ale i hodne lidi ktery se snazi a prijdou o vse a ty co to zneuzivaj tem se dari , pruzkum tehle agentury je stejny jako vsech parkrat nekomu zavolaj a zbytek udelaj odhadem tedy je to na 10% pravda a nauctuje si statu milionovou castku za pruzkum HUMUS

  • VZP to má tak,že zaplatíte vzniklý dluh plus exe náklady a pak zaplatíte ještě penále z dluhu zpravidla několikanásobně větší než samotný dluh plus exe náklady v další exekuci tedy VZP to má na dvě exe jednu pro samotný dluh a druhou pro penále z dluhu. Dlužil jsem nějakých 20 000,- a ve finále v těch dvou exe jsem zaplatil nějakých 45 000,- + 80 000,- takže tak. Hlídat a hlavně si pohlídat ty penále a úroky z penále tam je to masakr.

   • To je blbost. Přišel jsem-domluvil splátkový kalendář, požádal jsem o prominutí penále a úroků a zaplatil jsem v 10 splátkách jen prvotní dlužné pojistné. Ale pokud se budu chovat jak mistr světa a dělat ramena, nemusí být prominutí úroků a penále dosažitelné. PS: nejedná se o dluhy u firem, tam to funguje trošku jinak.

    • Pane Libore,tady se neřeší nijaké postoje. Ale skutečnost že já nemam ani na jakékoli splátky,natož na nijaké poplatky.Mít penize to bych uměla všechno řešit nemýslíte???

 7. Pokud někdo půjčuje peníze s vědomím že druhá strana to nemůže nikdy splatit tak by mněl přijít o licenci nebo něco podobného.Blbé česko ,blbé zákony.

 8. Autor je možná placen mafiánskou lobi která vydělává stylem šmejdských prodejců hrncu. stát stvořil něco horšího než lichvu když z dluhu 200 kč je dluh 50000 na tomhle sociopatickém systému se podílejí soudci právníci notáři a poslanci.

 9. Pokud je pravdou, že většina Čechů už má neplatičů plné zuby, jak je tedy možné, že levičáky zANO a ČSSD a dalších stran, které neplatiče oddlužením oproti slušným a řádně se chovajícícm občanůn zvíhodňují většina lidí stále podporuje?

 10. Znám dva případy ze svého sousedství. Žijí si nad poměry, dluhy z různých nebankovních půjček nebyli schopni či ochotni splácet, vyšplhaly se až na 800 tisíc cca. Vyhlásili osobní bankrot, krajský soud rozhodl, splatili 320 tisíc a zbytek jim bylo prominuto. Po té si koupili nový vůz, oblékaní jsou jako ze žurnálu, mají TV jakou nemáme ze svých příjmů….Proč by za takové vyžírky měli splácet daňoví poplatníci. Je mi z toho do breku. Mělo by to být jen pro lidi v nouzi.

 11. Nebudu nikoho soudit, jako se každý může dostat do vězení tak se dá dostat do dluhů. Osobně mám napujčováno tak abych i když přídu o práci a budu muset vzít něco za minimálku na splácení bude, ale život umí i horší scénáře.
  Dlužníky o kterých je řeč taky znám, obvykle dluh tak 800000, když se jich zeptáte co konkrétního za ty prachy maji vlastně ani neví, pokud jsou to kolegové tak je nikdy neuvidíte na přesčasu protože z toho nic nemají. A jedno maj společné uplně všichni, cítí se ublíženě že vůbec něco musí splatit.

 12. Nu zase tu někdo plete si jablka s hrušky.Pokud většina Čechu má už plné zuby neplatičů,tak asi i sebe nevíjimaje. Pokud statistiky nelžou tak asi 50% je tu těch co na tom opravdu nejsou dobře!!!

 13. hajzlové si napůjčují prachy a pak se smějou nám pitomcům,co žádný dluhy nemáme, tenhle bolševický stát jim to ještě odpustí, strašná doba. Další nebetyčná zlodějna je dotace na cokoli,už při vyslovení toho slova dostávám agresivní náladu.

 14. Každý by si měl zaplatit své dluhy. Bohužel nikde ve světě není uzákoněna realizace zlaté Americké horečky jako v Čechách.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru