Většina Čechů zažila při pandemii ztrátu příjmu

Průzkum
Koronavirová pandemie měla na peněženky Čechů větší dopad, než jinde v Evropské unii. Aspoň o část příjmu přišlo 59 procent obyvatel republiky, což je o devět procent více, než činí evropský průměr. Mezi hlavní důvody patří snížení platu a zkrácení pracovního úvazku.
Pandemie výrazně zasáhla do peněženek Čechů, více než ostatním Evropanům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ukazuje to aktuální průzkum BNP Paribas Cardiff, podle něhož 50 procent českých zaměstnanců musela odložit nebo úplně zrušit důležité nákupy či investice. Také v tomto případě je to více než evropský průměr, který je 43 procent.

Podle projektu Život během pandemie obavy lidí ze ztráty zaměstnání trápily a stále ještě trápí nemalou část pracovně aktivních Čechů. Míra těchto obav od jara do konce léta 2020 mírně klesala, avšak během podzimní, druhé vlny opět znatelně narostla.

„Až od přelomu letošního dubna a května obavy významně opadávaly. V současnosti se ztráty zaměstnání velmi obává 14 procent respondentů a částečně další třetina. Oproti loňskému červenci je dnes intenzita ekonomických obav mírně nižší či srovnatelná,“ uvádí se na stránkách projektu.

PSALI JSME:
Covidová krize potrvá minimálně tři roky, obávají se Češi

„Obavy o udržení aktuální práce pociťovala od prosince přibližně polovina pracujících, podobně jako celý podzim. V červenci deklaruje velké či částečné obavy 47 procent respondentů. Strach o práci mají především lidé, kterým byla od začátku epidemie omezena pracovní aktivita (například snížení úvazku, přechod na překážky práce, pozn. aut.) nebo příjmy, OSVČ, lidé s nižším vzděláním a z chudších domácností,“ konstatují rovněž autoři Života během pandemie.

Menší příjem

Z těch, co kvůli pandemii přišli o práci, zdaleka ne každý najde obratem nové uplatnění a odpovídající finanční ohodnocení.

„Je patrné, že lidé se obávají finančních ztrát plynoucích ze situace, kdy přijdou o příjem. Vidíme, že pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry,“ řekl Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.

PSALI JSME:
Touha po jistotách u lidí enormně vzrostla, práci mění jen neochotně

Aktuální průzkum BNP Paribas Cardif upozornil, že 59 procent Čechů zažilo kvůli covidu ztrátu příjmu. Ve srovnání s celoevropským průměrem to je o 9 procent více. Mezi hlavní příčiny ztráty příjmu patří zejména snížení platu, a to ve 31 procentech a zkrácení pracovního úvazku, které činí 25 procent.

Klesající nezaměstnanost

Obavy lidí o ztrátu práce nekorespondují s celkovým vývojem nezaměstnanosti, která klesla čtvrtý měsíc v řadě. V červnu se snížila na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. K poklesu přispívá zejména rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti šíření koronaviru.

Agentura ČTK uvedla, že míra nezaměstnanosti podle analytiků i Úřadu práce ČR výrazně neporoste a může dál mírně klesat i v dalších měsících, pokud se epidemická situace nezhorší a opatření se nezpřísní. Situaci na trhu práce by nemělo negativně ovlivnit ani utlumení programu Antivirus, pomocí něhož stát přispíval firmám na mzdy zaměstnanců.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Problémem je ovšem to, že se prohlubují regionální rozdíly. Nejpostiženější kraje vykazují nezaměstnanost 5,2 až 5,6 procenta, zatímco v nejméně postižených regionech jsou hodnoty poloviční.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných vykazuje dlouhodobě Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy tři regiony postižené útlumem těžby uhlí a s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit.

Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji – 2,4 procenta. Situace se z dlouhodobého hlediska nejvíce změnila v Praze a v Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 procentního bodu.

Počet uchazečů o práci v evidenci úřadů práce se oproti předchozímu měsíci snížil o zhruba 12,5 tisíc na 273 302, zatímco počet volných míst stoupl o devět tisíc na 355 612. Ve srovnání s minulým rokem hledalo letos v červnu práci o 3 665 lidí víc, meziročně ale přibylo i volných pracovních míst, a to o víc než 20 tisíc.

PSALI JSME:
Desetitisíce lidí odmítají pracovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.