Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Babí léto sice letos nabízí krásné dny, bez ohledu na sluníčko však topná sezona již začala před několika dny. A ten, kdo není odkázaný na dálkové vytápění nebo se chodí do zaměstnání také ohřát, už rovněž zjistil, že je velmi příjemné mít po ránu teplý radiátor.

Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Kdy vlastně začíná topná sezóna, tedy čas, kdy začínají ožívat centrálně řízená topná tělesa? Tzv. otopné období každoročně trvá od 1. září do 31. května následujícího roku. A dodávka tepelné energie v tomto období začíná ve chvíli, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den.

Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se však v tomto období může rovněž omezit nebo přerušit. A to tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě naopak vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den.

V domácnostech se dá vytápět uhlím, dřevem, plynem a mnoha dalšími způsoby. Ve většině českých domovů patří mezi hlavní zdroje tepla plyn a ústřední topení. Padesát čtyři procenta domácností ročně za topení zaplatí více než 24 000 korun. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně. S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.

Podle zjištění Raiffeisen stavební spořitelny napomohou vhodné rekonstrukce či modernizace domu či bytu, jako jsou zateplení domu, výměna oken nebo instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, ke snížení nákladů na vytápění až o 70 %.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Spojené územní a stavební řízení může pomoci

Pět i více let trvá v Praze příprava většího rezidenčního projektu. I kvůli tomu nyní hlavní město prožívá největší bytovou krizi za poslední desetiletí. Ministerstvo pro místní rozvoj sice připravuje nový stavební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru