Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Babí léto sice letos nabízí krásné dny, bez ohledu na sluníčko však topná sezona již začala před několika dny. A ten, kdo není odkázaný na dálkové vytápění nebo se chodí do zaměstnání také ohřát, už rovněž zjistil, že je velmi příjemné mít po ránu teplý radiátor.

Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Kdy vlastně začíná topná sezóna, tedy čas, kdy začínají ožívat centrálně řízená topná tělesa? Tzv. otopné období každoročně trvá od 1. září do 31. května následujícího roku. A dodávka tepelné energie v tomto období začíná ve chvíli, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den.

Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se však v tomto období může rovněž omezit nebo přerušit. A to tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě naopak vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den.

V domácnostech se dá vytápět uhlím, dřevem, plynem a mnoha dalšími způsoby. Ve většině českých domovů patří mezi hlavní zdroje tepla plyn a ústřední topení. Padesát čtyři procenta domácností ročně za topení zaplatí více než 24 000 korun. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně. S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.

Podle zjištění Raiffeisen stavební spořitelny napomohou vhodné rekonstrukce či modernizace domu či bytu, jako jsou zateplení domu, výměna oken nebo instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, ke snížení nákladů na vytápění až o 70 %.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru