Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Babí léto sice letos nabízí krásné dny, bez ohledu na sluníčko však topná sezona již začala před několika dny. A ten, kdo není odkázaný na dálkové vytápění nebo se chodí do zaměstnání také ohřát, už rovněž zjistil, že je velmi příjemné mít po ránu teplý radiátor.

Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Kdy vlastně začíná topná sezóna, tedy čas, kdy začínají ožívat centrálně řízená topná tělesa? Tzv. otopné období každoročně trvá od 1. září do 31. května následujícího roku. A dodávka tepelné energie v tomto období začíná ve chvíli, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den.

Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se však v tomto období může rovněž omezit nebo přerušit. A to tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě naopak vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den.

V domácnostech se dá vytápět uhlím, dřevem, plynem a mnoha dalšími způsoby. Ve většině českých domovů patří mezi hlavní zdroje tepla plyn a ústřední topení. Padesát čtyři procenta domácností ročně za topení zaplatí více než 24 000 korun. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně. S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.

Podle zjištění Raiffeisen stavební spořitelny napomohou vhodné rekonstrukce či modernizace domu či bytu, jako jsou zateplení domu, výměna oken nebo instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, ke snížení nákladů na vytápění až o 70 %.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru