bool(false)

Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Babí léto sice letos nabízí krásné dny, bez ohledu na sluníčko však topná sezona již začala před několika dny. A ten, kdo není odkázaný na dálkové vytápění nebo se chodí do zaměstnání také ohřát, už rovněž zjistil, že je velmi příjemné mít po ránu teplý radiátor.

Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Kdy vlastně začíná topná sezóna, tedy čas, kdy začínají ožívat centrálně řízená topná tělesa? Tzv. otopné období každoročně trvá od 1. září do 31. května následujícího roku. A dodávka tepelné energie v tomto období začíná ve chvíli, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den.

Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se však v tomto období může rovněž omezit nebo přerušit. A to tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě naopak vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den.

V domácnostech se dá vytápět uhlím, dřevem, plynem a mnoha dalšími způsoby. Ve většině českých domovů patří mezi hlavní zdroje tepla plyn a ústřední topení. Padesát čtyři procenta domácností ročně za topení zaplatí více než 24 000 korun. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně. S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.

Podle zjištění Raiffeisen stavební spořitelny napomohou vhodné rekonstrukce či modernizace domu či bytu, jako jsou zateplení domu, výměna oken nebo instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, ke snížení nákladů na vytápění až o 70 %.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru