Většina firem chce zaměstnávat uprchlé Ukrajince, ale ne hned

Průzkum
Ochota zaměstnávat příchozí z Ukrajiny je u českých firem poměrně velká, mnohé ale nejsou schopné nabídnout místa okamžitě, bez přípravy. Ukázal to mimořádný průzkum HR Pulse, který provedl a zveřejnil pracovní portál Profesia.cz.
Do Česka dorazilo už okolo 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ilustrační foto: Profesia

Průzkum se zaměřil zejména na otázky, které pomohou správně koncipovat pomoc při zaměstnávání uprchlíků. Zjišťoval, kolik procent firem je připraveno jim nabídnout práci, v jakých oborech a profesích, které překážky jim v tom nejčastěji brání.

Do březnového průzkumu se zapojilo přibližně 220 společností z celé České republiky napříč všemi obory, výrazněji byly zastoupené výroba a služby. Více než 59 procent tuzemských firem přitom uvedlo, že jsou je ochotné na částečný nebo trvalý úvazek zaměstnat, a to i s vědomím toho, že jde převážně o ženy a většinou s dětmi.

Pětina firem se ještě rozhoduje, jak se k této problematice postaví, stejný podíl se zaměstnáváním uprchlíků z Ukrajiny nepočítá. Zajímavé je v tomto směru srovnání se Slovenskem – tam plánuje uprchlíky zaměstnat 76 procent firem, negativní postoj vyjádřilo jen osm procent dotázaných.

Do Česka uprchlo zatím okolo 300 tisíc obyvatel Ukrajiny, většinu tvoří ženy a děti. „Můžeme předpokládat, že třetina uprchlíků u nás zůstane i po ukončení války. Znamená to šanci trvale získat kvalifikované a relativně snadno integrovatelné pracovníky,“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Josef Jaroš. Podle něj se tak dá očekávat, že se do pracovního procesu postupně zapojí na 150 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Česko loni vymíralo nejrychleji od roku 1918. Ukrajinští imigranti trend výrazně zvrátí

Neumějí česky ani anglicky

Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz přiblížil, jaké překážky podle průzkumu brání firmám uprchlíky z Ukrajiny zaměstnávat. Podniky, které uvedly, že nepočítají s jejich zaměstnáváním, pro ukrajinské běžence v převážné většině nedokáží vytvořit pracovní místa.

„Potřebují zaměstnance s dobrou znalostí češtiny nebo angličtiny, obávají se nedostatečných odborných znalostí, nemají zdroje na překlad a tlumočení potřebné pro nábor i zaučení,“ řekl Novák.

Firmy převážně plánují přijmout řádově jednotky takovýchto pracovníků, deklarovalo to více než 55 procent z dotázaných společností. Počítají hlavně s obsazením nekvalifikovaných a manuálních pozic (67 %), pak kvalifikovaných technických (39 %) i netechnických (20 %) pozic.

Naopak za nepřekročitelný problém nepovažují jazykovou bariéru podnikatelé z oboru gastro. „Uprchlíky vítáme a umíme je hned poslat obsluhovat. Jazyková bariéra sice existuje, ale hosté jsou nyní vůči Ukrajincům vstřícnější, tak to jde,“ konstatoval Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

PSALI JSME:
Co udělá válka na Ukrajině s českým trhem práce?

„Ukážou v jídelním lístku, co chtějí, a Ukrajinka to namarkuje do systému nebo restaurace vymyslí proces zaškolování. Naučíme je třeba pět frází,“ poznamenal Kastner, který je zároveň spolumajitelem firmy Hospodská, kam patří pět velkých plzeňských restaurací a jedna obří restaurace v Praze – Červený Jelen.

Možnosti ve zdravotnictví

V medicíně je zase univerzálním odborným dorozumívacím jazykem latina. Podle Jana Rechnovského, HR konzultanta ze společnosti PKF Apogeo, chyběly už před invazí řádově stovky lékařů a tisíce zdravotních sester. „Potřeba vyšetřit přes půl milionu nových pacientů může výrazně zhoršit dostupnost zdravotní péče v celé České republice,“ varoval.

„Mohli by se o to postarat právě zdravotníci z Ukrajiny, kdyby k tomu ovšem ministerstvo vytvořilo příslušné podmínky,“ dodal Rechnovský, podle něhož by to mohl být odrazový můstek pro další profesní kariéru v Česku.

„Pokud jde o prokázání odbornosti, stačilo by prozatím umožnit složení zkoušky v angličtině nebo ruštině a pro zkoušku v češtině nastavit reálnou lhůtu, například tři roky,“ navrhl Rechnovský.

PSALI JSME:
Trhu práce pomůže otevření zahraničním pracovníkům a systémové změny

Nejsou žádnými nováčky

S pracovníky z Ukrajiny mají samozřejmě mnohé firmy dlouholeté zkušenosti, v průzkumu to potvrdilo 67 procent z nich. Zastávají zde nekvalifikované a manuální práce (71 %), kvalifikované technické pozice (39 %), kvalifikované netechnické pozice (29 %), služby (20 %) a manažerské pozice (10 %).

Současná situace je ale jiná, zejména v mohutnosti uprchlické vlny a demografickém složení příchozích. Většina firem je na to ale připravená – více než polovina z nich uvedla, že dokáže zajistit komunikaci v ukrajinském nebo ruském jazyce.

„Válka ovlivňuje i život těch Ukrajinců, kteří v České republice již pobývají déle. Podle průzkumu 19 procent současných ukrajinských zaměstnanců zvažuje odchod s cílem zapojit se do obrany své země a devět procent z nich už odjelo,“ konstatoval Michal Novák.

Mnohé firmy, jak uvedl, jim nabízejí pomoc – 67 procent při řešení transportu rodin do bezpečí, 42 procent ve formě finanční pomoci, 27 procent v podobě psychologického poradenství, 22 procent prostřednictvím placeného volna. Kompletní relokaci svých ukrajinských poboček provedly čtyři procenta firem.

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Jedním z cílů průzkumu HR Pulse bylo také zjistit, jaká podpora ze strany pracovního portálu by firmám ulehčila přijímání běženců. Pro většinu dotázaných byla stěžejní jazyková podpora při náboru nových zaměstnanců – překlad pracovní nabídky do ukrajinštiny, překlad životopisu z ukrajinštiny, tlumočník na pohovoru.

Podniky by rovněž uvítaly zpřístupnění životopisů lidí z Ukrajiny v databázi životopisů zdarma. Většině zaměstnavatelů by pomohl i překlad základních dokumentů pro uzavření pracovního poměru.

Pomoc při hledání práce

Pracovní portál Profesia.cz se snaží pomáhat utečencům při hledání práce. Zveřejnil na svých stránkách sekci Pобота (Rabota, v češtině práce, pozn. red.), která je určena právě pro lidi z Ukrajiny a má jim zjednodušit orientaci v aktuálních pracovních nabídkách v České republice.

Již v prvních týdnech krize dala Profesia zaměstnavatelům možnost označit své pracovní nabídky vlaječkou Ukrajiny a upozornit tak, že je zveřejněná nabídka vhodná pro ukrajinské běžence.

PSALI JSME:
Dopad války na Ukrajině na zaměstnavatele

„Pro většinu příchozích je největším problémem při hledání práce jazyková bariéra. Na stránkách Profesia.cz si tak mohou vytvořit životopis prostřednictvím on-line formuláře, který je k dispozici v různých jazycích, včetně ukrajinštiny. Služba je pro uchazeče bezplatná,“ sdělil Michal Novák z portálu Profesia.cz.

Pokud navíc dají souhlas se zveřejněním svého životopisu v databázi, mohou je ověření zaměstnavatelé přímo oslovovat s konkrétními pracovními nabídkami. „Pro řešení konkrétních problémů souvisejících s hledáním práce máme také na oddělení zákaznické podpory posilu pro komunikaci v ukrajinštině,“ dodal Novák.

Podle generální ředitelky Asociace malých a středních podniků a živnostníků Evy Svobodové mohou zaměstnavatelé k vyhledávání pracovníků mezi uprchlíky využívat rovněž například platformu, kterou vytvořila agentura CzechInvest.

„Tato platforma přináší ukrajinským zájemcům záruku solidních a prověřených zaměstnavatelů, členů naší asociace a několika málo dalších organizací, kteří nabízejí uprchlíkům solidní práci. Jde o web jobs4ua.cz, který je propojený i s hlavním informačním webem nasiukrajinci.cz,“ připomněla Svobodová.

PSALI JSME:
Jak Češi pomáhají válkou zasažené Ukrajině?

Humanitární dávka pět tisíc

Podle posledních údajů Úřadu práce ČR klesla v únoru nezaměstnanost na 3,5 procenta, což je o desetinu procentního bodu méně než v lednu. Bez práce bylo 263 433 lidí, tedy zhruba o 3,6 tisíce méně než na začátku roku. Naopak počet volných pracovních míst v únoru zaměstnavatelé v únoru nabízeli 363 917, v lednu to bylo asi o 12 200 méně.

„Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření. Do vývoje se s největší pravděpodobností promítne i válečný konflikt na Ukrajině,“ uvedl podle ČTK začátkem března generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Zaměstnanci úřadu podle něj komunikují se zaměstnavateli, kteří nabízejí volná pracovní místa pro migranty z Ukrajiny.

Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 21. března žádat o novou humanitární dávku pět tisíc korun. Nárok na ni mají všichni, kteří po příchodu do Česka dostanou vízum ke strpění. S ním mohou v Česku také pracovat bez pracovního povolení. Počítá s tím zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků z Ukrajiny.

Norma je součástí balíčku zvaného lex Ukrajina. Jednotlivé zákony upravují udělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociálního zajištění či přístupu ke zdravotní péči, vzdělávání a sociálním službám.

PSALI JSME:
Lex Ukrajina: Válka v Evropě a nová česká legislativa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.