Více než tři čtvrtiny finančníků čelily v minulém roce platebním podvodům

Podle nejnovější zprávy HSBC Tackling the Cybersecurity Threat a dat americké AFP více než tři čtvrtiny z 900 oslovených světových finančníků přiznaly, že jejich firma musela v minulém roce čelit hrozbě platebních podvodů, přičemž téměř dvě třetiny útoků pocházely zvenčí firmy. Osm z deseti treasury manažerů pak v průzkumu uvedlo, že největší starost jim v současnosti dělá právě kyberbezpečnost firmy. To potvrzují i aktuální data odborníků na digitální bezpečnost ze společnosti Avast, podle kterých ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostl počet falešných bankovních aplikací meziročně o 150 %.

S rostoucím počtem falešných bankovních aplikací a pokusů o podvodné vylákání osobních údajů představuje kyberbezpečnost stále důležitější oblast i ve finančním světě. Podle zprávy HSBC Tackling the Cybersecurity Threat a dat americké Asociace finančních profesionálů (AFP) více než 78 % oslovených finančníků přiznává, že jejich firma čelila v roce 2017 platebním podvodům, přičemž 65 % z těchto útoků pocházelo zvenčí firmy. Celkem 82 % oslovených treasury manažerů pak uvedlo, že kyberbezpečnost firem je pro ně v současnosti starostí číslo jedna.

Nejčastější praxí jsou denní kontroly

Aby zabránili ohrožení firemních dat, téměř tři čtvrtiny oslovených treasury manažerů provádějí bezpečnostní kontroly na denní bázi a 46 % z nich přistoupilo k posílení zabezpečení procesů, například formou dvoufázového ověřování identity. Celkem 37 % z nich pak vnímá jako klíčové vytvořit si plán obnovy po kyberútocích a stejné procento se zaměřuje na zlepšování ověřovacích procesů či zařízení pro přístup do firemních sítí.

„Během jedné minuty na světě proběhne 545 tisíc pokusů o narušení sítě a 310 tisíc pokusů o přístup do osobních elektronických zařízení. Za stejnou jednu minutu je 140 tisíc závadných programů zablokováno antiviry,“ uvádí Elizabeth Murray, vedoucí oddělení kybernetické bezpečnosti z HSBC, a dodává: „V roce 2017 se mnoho mezinárodních společností potýkalo s útoky, které šířily ransomware a blokovaly počítačové systémy. To zasáhne nejenom zisk firmy, ale i její reputaci. Díky znalostem a vzdělávání kolegů můžeme snížit dopady těchto útoků.“

Falešných bankovních aplikací je o 150 % více

Nutnost zvýšit zabezpečení online bankovnictví zdůrazňuje také společnost Avast. Jen za první tři měsíce tohoto roku firma v Evropě zaznamenala průměrně za měsíc 110 tisíc unikátních hrozeb pro mobilní bankovnictví, což z Evropy činí nejohroženější region světa. Nejnovější data Avastu také ukazují, že na rozdíl od jiných typů kybernetických hrozeb se ve třetím čtvrtletí roku 2018 zvýšil počet bankovních hrozeb až na 170 000. Konkrétně např. počet falešných bankovních aplikací vzrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 150 %.

Celosvětově byly zatím z hlediska počtu bankovních hrozeb nejhoršími měsíci roku 2018 únor a září. V obou měsících překročil počet mobilních bankovních hrozeb sto tisíc. Databáze Avastu pro detekci mobilních hrozeb k dnešnímu dni zachytila celkově už 9,5 milionu škodlivých vzorků a každým dnem odhaluje okolo 6,5 tisíce nových.

„Mezi nejčastější mobilní hrozby, se kterými se v poslední době setkáváme, patří takzvané downloadery a droppery, které využívají sociálního inženýrství, aby přesvědčily své oběti k instalaci škodlivých či nežádoucích aplikací,“ říká vedoucí mobilní virové laboratoře v Avastu Nikolaos Chrysaidos.

Čím dál častěji se objevuje i jeden z novějších typů phishingu, tzv. smishing (SMS phishing), v rámci kterého je klient pomocí SMS zprávy o hrozbě úniku dat vyzýván k přihlášení do mobilního bankovnictví. Hrozí, že uživatel přes odkaz ve zprávě, který obsahuje integrovanou phishingovou aplikaci, pošle své přístupové údaje přímo tvůrci škodlivého malwaru.

Zástupci HSBC a Avastu představili uvedená data na konferenci HSBC Cyber Security Seminar, která se konala v prostorách centra současného umění DOX.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru