Víte, co znamená CZ u pneumatik? Vítejte ve světě méně známých kódů

Na bočnicích pneumatik lze nalézt neobyčejné množství údajů, z nichž většina je opravdu důležitá. Značka, velikost, týden a rok výroby, informace o vhodnosti k zimnímu použití, o konstrukci, homologační značka, rychlostní index, hmotnostní index… V našem přehledu uvádíme ty nejznámější, ale existují i takové, o nichž se skoro neví.
Na míru vyráběné pláště najdete především u zcela nového auta a ve značkovém servisu konkrétního výrobce vozidel. Reprofoto: Porsche

Dost hojná jsou označení XL nebo RF. První odkazuje na slova extra load, tedy další zatížení, druhé na reinforced, tedy posílení. Takto označené pláště tedy unesou více kilogramů než ty běžné. Jinými slovy – díky tomu, že snesou vyšší tlak hustění, mají vyšší hmotnostní index než obyčejný model stejného nebo většího profilu.

Další skupinou jsou runflaty – gumy schopné omezeného provozu i po úniku vzduchu. Značí se RFT (Bridgestone), ZP (Michelin), XRP (Kumho), SST (Continental), EMT (Goodyear), DSST (Dunlop) a podobně.

Vedle nich existuje menší skupina modelů s takovou úpravou vnitřku, která průpich okamžitě zacelí i při jízdě. Sem patří třeba Seal Inside (Pirelli), Contiseal (Continental) nebo SealGuard (Hankook).

„Tovární“ pneumatika

Celkem raritou jsou pneumatiky vzniklé přesně podle specifikací dané automobilky. Zhusta jde o pláště pro prémiové značky nebo vysokovýkonné modely, u některých výrobců je tedy nenajdete.

Například „enka“, tedy pláště schválené pro automobily Porsche, jsou testovány hlavně na dlouhodobý sprint po německých dálnicích a schopnost vypořádat se s aquaplaningem.

Obecně ale jde o pláště určené především k prvomontáži na lince, aby auto hned zkraje podávalo co nejlepší výkony. V boxu uvádíme výběr z těchto kódů. CZ je jednou ze zkratek, kterou používá automobilka Subaru.

Kde je hledat

Na míru vyráběné pláště najdete především u zcela nového auta a pak ve značkovém servisu konkrétního výrobce vozidel.

Pokud budete chtít ušetřit, a zavítáte k nějakému internetovému obchodníkovi, asi neuspějete. E-shopy ostatně ani vyhledání podle zmíněného kódu neumožňují.

Musím je mít?

I když vám z továrny přijede třeba bavorák s gumami označenými hvězdičkou (specifikace pro BMW), při přezouvání nebo výměně na to myslet nemusíte, můžete klidně sáhnout pro pláště bez hvězdičky.

Z hlediska práva totiž platí, že s výjimkou nouzového dojetí smíte na téže nápravě použít jen pneumatiky stejné konstrukce, rozměrů, dezénu a výrobce. Doplňkové označení roli nehraje.

Označení pneumatik schválených jednotlivými značkami

*            BMW
AR         Alfa Romeo
B             Bentley
CZ, GZ   Subaru
DZ          Honda, Mazda, Toyota
G            Volkswagen Golf
PE          Peugeot
JZ           Seat, Subaru
J, JRS    Jaguar
KZ          Nissan, Toyota
MO       Mercedes-Benz
N            Porsche
QZ          Mini
SK          Škoda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Která ojetá auta se prodávají nejrychleji?

Hyundai, Honda, Dacia. Takové je pořadí nejrychleji se prodávajících ojetých vozů v loňském roce podle údajů, které redakci FAEI.cz poskytla společnost Cebia zabývající se prověřováním historie ojetých aut. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.