Víte, co znamená CZ u pneumatik? Vítejte ve světě méně známých kódů

Na bočnicích pneumatik lze nalézt neobyčejné množství údajů, z nichž většina je opravdu důležitá. Značka, velikost, týden a rok výroby, informace o vhodnosti k zimnímu použití, o konstrukci, homologační značka, rychlostní index, hmotnostní index… V našem přehledu uvádíme ty nejznámější, ale existují i takové, o nichž se skoro neví.
Na míru vyráběné pláště najdete především u zcela nového auta a ve značkovém servisu konkrétního výrobce vozidel. Reprofoto: Porsche

Dost hojná jsou označení XL nebo RF. První odkazuje na slova extra load, tedy další zatížení, druhé na reinforced, tedy posílení. Takto označené pláště tedy unesou více kilogramů než ty běžné. Jinými slovy – díky tomu, že snesou vyšší tlak hustění, mají vyšší hmotnostní index než obyčejný model stejného nebo většího profilu.

Další skupinou jsou runflaty – gumy schopné omezeného provozu i po úniku vzduchu. Značí se RFT (Bridgestone), ZP (Michelin), XRP (Kumho), SST (Continental), EMT (Goodyear), DSST (Dunlop) a podobně.

Vedle nich existuje menší skupina modelů s takovou úpravou vnitřku, která průpich okamžitě zacelí i při jízdě. Sem patří třeba Seal Inside (Pirelli), Contiseal (Continental) nebo SealGuard (Hankook).

„Tovární“ pneumatika

Celkem raritou jsou pneumatiky vzniklé přesně podle specifikací dané automobilky. Zhusta jde o pláště pro prémiové značky nebo vysokovýkonné modely, u některých výrobců je tedy nenajdete.

Například „enka“, tedy pláště schválené pro automobily Porsche, jsou testovány hlavně na dlouhodobý sprint po německých dálnicích a schopnost vypořádat se s aquaplaningem.

Obecně ale jde o pláště určené především k prvomontáži na lince, aby auto hned zkraje podávalo co nejlepší výkony. V boxu uvádíme výběr z těchto kódů. CZ je jednou ze zkratek, kterou používá automobilka Subaru.

Kde je hledat

Na míru vyráběné pláště najdete především u zcela nového auta a pak ve značkovém servisu konkrétního výrobce vozidel.

Pokud budete chtít ušetřit, a zavítáte k nějakému internetovému obchodníkovi, asi neuspějete. E-shopy ostatně ani vyhledání podle zmíněného kódu neumožňují.

Musím je mít?

I když vám z továrny přijede třeba bavorák s gumami označenými hvězdičkou (specifikace pro BMW), při přezouvání nebo výměně na to myslet nemusíte, můžete klidně sáhnout pro pláště bez hvězdičky.

Z hlediska práva totiž platí, že s výjimkou nouzového dojetí smíte na téže nápravě použít jen pneumatiky stejné konstrukce, rozměrů, dezénu a výrobce. Doplňkové označení roli nehraje.

Označení pneumatik schválených jednotlivými značkami

*            BMW
AR         Alfa Romeo
B             Bentley
CZ, GZ   Subaru
DZ          Honda, Mazda, Toyota
G            Volkswagen Golf
PE          Peugeot
JZ           Seat, Subaru
J, JRS    Jaguar
KZ          Nissan, Toyota
MO       Mercedes-Benz
N            Porsche
QZ          Mini
SK          Škoda
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Devatero, jak postupovat při nákupu ojetého auta

Uvažujete o koupi ojetého auta, ale netušíte, na co všechno si dát pozor? A co všechno taková koupě ojetiny obnáší? Připravili jsme pro vás devět základních rad, které by vám mohly v rozhodování pomoci.

Jak správně používat startovací kabely?

Jsou to vlastně rozvírající se nůžky. Na jedné straně nízké teploty snižují výkon akumulátorů aut, na druhé dělají z jejich motorů ztuhlé mátohy, na něž je potřeba docela dost síly, aby se rozeběhly. Když palubní …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru