Víte, kdo je Mar? Když ho vidíte, hrozí vám demence

Prospíme třetinu života. A to je už dost na to, abychom se začali o svůj spánek zajímat. Trable se spánkem má dnes významná část populace. Vědci uvádějí, že nočními můrami trpí pět procent populace. Podle nové studie publikované letos v září v časopise The Lancet oznamují strašidelné sny problémy s pamětí a myšlením.
Zmíněná zářijová studie prokázala, že strašidelné sny předpovídají kognitivní pokles a demenci, zejména pak u mužů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Občas se mi vrací noční můra, která je vlastně docela úsměvná. Ocitám se v něm uprostřed obchodního domu, je poledne čtyřiadvacátého prosince a nemám koupený jediný dárek.

Zatímco chodím mezi regály a prohlížím podivné zboží, které se, bohužel, nehodí jako pozornost pro nikoho z mých blízkých (kbelíky, košťata, krabice), velké nástěnné hodiny nemilosrdně ukrajují čas. S každou uplynulou hodinou se mě zmocňuje větší a větší panika.

Naprosto bezradná se nakonec rozhodnu obdarovat své nejdražší nějakým předmětem z těch, které jsem před pár hodinami zavrhla. Utíkám k regálu s kbelíky. Proboha, už je pozdě! Někdo měl zřejmě stejný nápad jako já, regál je totiž úplně prázdný.

Ostatně jako všechny další. Rozhlížím se kolem sebe a trnu. Jsem sama uprostřed pustého obchodu, hodiny ukazují sedm večer a moji blízcí teď právě zasedají ke štědrovečerní tabuli,“ napsala mi o své noční můře kamarádka.

Noční můra je znepokojivý sen spojený s negativními pocity, jako je úzkost nebo strach, který vás probudí. Přesná příčina dosud ale není známá, u dětí jsou noční můry běžné, mohou se ale objevit v jakémkoli věku.

Občasné noční můry nejsou obvykle důvodem k obavám. Pokud se ale vyskytují často, narušují vaši denní rutinu, nebo dokonce vyvolávají strach chodit spát, je na čase zajít za lékařem.

Výraz můra je odvozen od germánského slova mar, jež lze přeložit jako přízrak. Germáni si povšimli, že staří lidé často umírají ve spánku. Mar pro ně byla tajemnou bytostí, která si v noci odnese duši spícího.

Se slovním základem pak různé jazyky naložily odlišně – například anglické nightmare znamená doslova noční kobyla, ovšem původní význam anglického slova mare je noční démon nebo skřet, který své oběti mučí děsivými sny.

Boj s nočními můrami

Zmíněná zářijová studie prokázala, že strašidelné sny předpovídají kognitivní pokles a demenci, zejména pak u mužů. Tato zjištění mohou pomoci identifikovat jedince ohrožené demencí a mohou usnadnit včasné léčebnou intervenci k prevenci kognitivních poruch.

„Léčba svým způsobem patří do rukou odborníka. Část lidí má noční můry i bez přidružené psychické poruchy, některé léky je dokonce vyvolávají. Praktický lékař nebo internista by se měl podívat do medikace člověka, zda nebere něco, co noční můry způsobuje.

Další pomoc mohou nabídnout i psychoterapeuti,“ říká docentka MUDr. Dana Kamarádová, Ph.D., psychiatrička z Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, specialistka na noční děsy i jejich léčbu.

Základním principem je naučit pacienta, aby si v průběhu noční můry uvědomil, že jde skutečně o sen, získal nad ním kontrolu a dovedl ho, kam chce. Aby si zkrátka dokázal říci – tohle je pouze noční můra a nic se mi neděje, jsem ve své posteli a v bezpečí.

„Jakmile se probudíte, buď bezprostředně, nebo ráno, celý průběh snu a vše, co si z něj pamatujete, si zapište. Anebo svoji můru někomu převyprávějte. Sdílení i zápis pomáhají nad snem získat nadhled, najednou o něm dokážete mluvit.

Samozřejmě – je to třeba dělat častěji a vydržet. Druhou alternativou je vymyšlení imaginativního, dobrého konce svému snu. Zkrátka získat ho pod svou kontrolu. Při nebezpečném padání z výšky si například představujte dopad do velké peřiny,“ uvádí doc. Kamarádová.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB