Vítkovice Heavy Machinery budou mít nového majitele

Ostravská akciová společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která je od loňského roku v konkurzu, se zřejmě stane majetkem vloni založené akciovky Skatlop, tedy vloni založené firmy v podstatě bez historie, jíž má podle zpráv médií ze 100 % vlastnit olomoucký podnikatel Ing. Karel Hubáček, bratranec Pavla Hubáčka, jenž vlastní skupinu Creditas.
Ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery aktuálně pracuje zhruba 300 lidí a firma stále vyrábí jak ocel, tak výrobky z ní. Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Společnost Skatlop, jejímž statutárním ředitelem byl do konce loňského roku Jan Andrš, se zúčastnila výběrového řízení na prodej areálu ostravské společnosti a v tříkolovém tendru podala nejvyšší nabídkovou cenu přesahující 1,2 miliardy korun.

S výsledkem výběrového řízení již letos 27. ledna vyslovil souhlas věřitelský výbor dlužníka a Skatlop se tak po složení kupní ceny a podpisu smlouvy stane novým vlastníkem majetku VHM. Aktuálně je většinovým vlastníkem firmy holding CE Power Industries zakladatel holdingu Czechoslovak Group zbrojař Jaroslav Strnad, který do ostravské firmy v průběhu loňské reorganizace vložil peníze.

Do potíží se firma dostala už v roce 2018, ještě jako součást strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Insolvenční návrh podalo loni vedení společnosti, podle něhož byla firma dlouhodobě ztrátová a nebyla schopna platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy následně prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

PSALI JSME:
Soud schválil reorganizační plán Vítkovic Heavy Machinery

„Neplánujeme pokračovat ve stávajícím výrobním programu VHM, který se v současné době bohužel ukazuje jako nerentabilní. Akvizici vnímáme jako zajímavou příležitost a rádi bychom využili potenciál této průmyslové lokality v centru Ostravy – Vítkovic k její revitalizaci a dalšímu rozvoji,“ sdělil naší redakci Ondřej Hubatka, mediální zástupce společnosti Skatlop.

Karel Hubáček má podle něj dlouholeté zkušenosti z podnikatelské a finanční sféry. Mimo jiné se v současné době zaměřuje ve spolupráci se společností Accolade na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů. Dlouhodobě také spolupracuje se skupinou Creditas, která patří jeho bratranci Pavlu Hubáčkovi.

„Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jde o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat. Za významné pokládám i to, že na rozdíl od řady jiných strojírenských společností v insolvenci, zde se podařilo udržet podnik v běhu. Nezastavila se výroba,“ uvedl insolvenční správce Lukáš Zrůst.

PSALI JSME:
Reorganizace Vítkovic Heavy Machinery úspěšně skončila

Ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery aktuálně pracuje zhruba 300 lidí a firma stále vyrábí jak ocel, tak výrobky z ní. Firma je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, těžební či lodní průmysl.

Po úspěšné reorganizaci v srpnu 2019 firma mj. oznámila, že se jí podařilo obnovit spolupráci s divizí zařízení pro doly nadnárodní korporace ABB Sweden. Předmětem zakázky v hodnotě kolem 20 milionů korun byl lanový buben pro důlní výtah o váze 74 tun. V roce 2018 společnost VHM informovala, že dokončuje turbínové a generátorové hřídele pro Voiht Hydro, jejíž turbíny a generátory produkují čtvrtinu světové energie dodávané z vodních elektráren.

Nový majitel VHM by měl doplatit kupní cenu do 11. března. Nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu je o den později a tzv. rozhodným dnem pro převod VHM na nového majitele je 15. březen. Z kupní ceny se alespoň částečně uspokojí pohledávky věřitelů, které dosahují přibližně  1,7 miliardy korun.

PSALI JSME:
Vítkovice Heavy Machinery obnovily spolupráci s ABB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru