Vláda bude „luxovat drobné“, chce snížit schodek o další takřka čtyři miliardy korun

Názor
Konsolidační balíček vlády má nakonec snížit záporné saldo státního rozpočtu v roce 2024 o 97,8 miliardy korun a za roky 2024 a 2025 pak dohromady o 151 miliard korun. Vyplývá to z důvodové a předkládací zprávy k návrhu zákona k balíčku zveřejněné v pondělí.
Ze zmíněné důvodové zprávy k balíčku je rovněž zřejmé, že vláda se rozhodla spíše „luxovat drobné“. Za balíček tak mají zaplatit všichni, aniž by to kohokoli výrazněji zabolelo. Zdroj: Vláda ČR

Jde o takřka čtyři miliardy výraznější snížení schodku, než jaké vláda dosud avizovala. Dosud totiž vyčíslovala redukci schodku na 94,1 miliardy korun v příštím roce a na 147,5 miliardy korun dohromady v letech 2024 a 2025.

Ze zmíněné důvodové zprávy k balíčku je rovněž zřejmé, že vláda se rozhodla spíše „luxovat drobné“. Tedy vzít něco od řady socioekonomických skupin, ale po troše, žádnou nezruinovat. Za balíček tak mají zaplatit všichni, aniž by to kohokoli výrazněji zabolelo.

Zdroj: Vláda ČR

Vždyť jen návrat před tzv. zrušení superhrubé mzdy by měl dopad 120 miliard korun. Což je více než desetinásobný dopad v porovnání s dopadem největší daňové změny obsažené v balíčku pro příští rok. Jedinou zásadní změnou v balíčku pro příští rok je tak seškrtání dotací.

Nářek odborů, že běžná rodina zaplatí za balíček až 180 tisíc korun ročně, je při pohledu do tabulky důvodové zprávy (viz výše) stěží opodstatnitelný. V těch číslech tabulky prostě ona odborářská (haus)numera nejsou. Matematicky to nedává smysl, ekonomicky také ne, rozdíl je řádový.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odbory zveličují dopady konsolidačního balíčku na běžnou rodinu

Zavřít reklamu ×
  1. Pouze kosmetické úpravy státního rozpočtu. Tak to nikdy fungovat nebude. Je potřeba začít shánět velké částky peněz a ne drobné……

  2. To nema cenu ani poslouchat, s cim zase Fialovy Pinokio prisel. Jeste s temi „experty“ kolem nej. Co slovo to lez

  3. musí vláda zveřejnit výdaje na ukrajince a jejich válku,jen ubytování 650000 ukrajinců stojí měsíčně 2 miliardy korun, v měsíci dubnu bylo vyplaceno 650 000 dávek,Rakušan nemá evidované ukrajince kteří jezdí do ČR jen pro dávky, v ČR je 150000 ukrajinských aut za které platí zákoné pojištění také vláda a ve státním rozpočtu hledají drobné ,lžou stále…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).