
Nůžky ve výdělcích zaměstnanců placených z „eráru“ a těch sféry soukromé, kteří svojí prací a následně tedy daněmi na ty první vydělávají, se tudíž dále rozevřou. Loni zaměstnanci soukromé sféry v průměru pobírali o 3 500 korun nižší hrubý měsíční výdělek než státní zaměstnanci.
Je však třeba říci, že obě skupiny zaměstnanců nejsou zcela porovnatelné. Liší se strukturou pracovních míst a návaznými charakteristikami. Zaměstnanci placení z veřejných rozpočtů například vykazují v průměru vyšší kvalifikaci.
Například celá řada silně podprůměrně dobře placených manuálních činnost v průmyslu, stavebnictví i jinde je totiž doménou spíše sféry soukromé než veřejné. I tak však platí, že stav, kdy z veřejných rozpočtů „erár“ platí výdělky takřka 850 000 zaměstnancům, jako tomu bude příští rok, prostě není zdravý.
A zvláště ne tehdy, když tato masa pracovníků, odraz přebujelosti veřejného aparátu a jeho agend, bere v průměru znatelně více než ti, jejichž daně na ně vydělávají – a tyto nůžky se navíc ještě rozevírají.
V rámci konsolidace veřejných financí, potýkajících se stále s více než dvousetmiliardovým každoročním strukturálním schodkem, by mělo dojít k citelnější redukci počtu pracovníků placených z veřejných rozpočtů, což ovšem předpokládá také omezování agend státu či samospráv.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Je fakt zarážející, že tato vláda stále řeší jak a komu přidat na platech ze státní sféry a vůbec neřeší jak a co udělat pro to, aby se zlepšily podmínky pro soukromý sektor, aby se zvýšila prosperita soukromého sektorů , který to všechno platí. Nikdo tady neřeší hospodářský růst. Žádná vize. A co je rovněž zvláštní, že to pořád řeší i sdělovací prostředky. Zde se všechno točí okolo státního sektoru a nikoliv okolo sektoru, který to platí.
Bohužel se tu porovnávají jablka s hruškami. Většina zaměstnanců státu a veřejné sféry má minimálně maturitu, spíše však převažuje bakalář a výš. Pokud bychom porovnali tyto dvě skupiny ( v soukromé a veřejné sféře ) zjistíme, že naopak je „erár“ silně podhodnocený. Je to vidět u každého výběrového místa na zaměstnance. Jakmile dojde na platové podmínky, většina uchazečů se rozesměje a odchází.
A první co se musí říct, je to co stát nemá zajištovat a dané agendy zrušit. Pak teprve je možné rušit místa. Jenomže o tom rozhodují politici a ti povinnosti vůči státu raději přidávají, protože čím více kontroly, tím více pocitu moci.
Pane,nevite o cem mluvite.Statnich zamestancu je celkove mene.A to si myslite,ze ucitele,lekari,policiste,celnici,zamestnanci uradu prace,financnich uradu,spravy soc.zabezpeceni,vezenske sluzby apod. jsou preplaceni vice nez delnik,zednik a skladnik. Zlepseni podminek v soukromem sektoru preci nemuze resit vlada.Zkuste si vsimnout pozadavku na kvalifikaci a celkove vzdelani. Mate daleko i k mlade vrane.Garfi