Vláda by měla využít předsednictví EU k pozastavení obchodování s povolenkami

Analýza
Enormní zdražování povolenek v uplynulých letech, v letech 2020 a 2021 o více než 200 procent, představuje klíčový důvod, proč nyní je elektřina tak drahá. Například ČEZ drtivou většinu elektřiny na letošní rok prodal právě v letech 2020 a 2021. Drahá elektřina a plyn trápí také české kraje, které žádají po vládě akci, jež by jim pomohla se s drahými energiemi popasovat.
Klíčový důvod, proč nyní je elektřina tak drahá, představuje enormní zdražování povolenek v uplynulých letech o více než 200 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Španělsko už po Bruselu nyní žádá zastropování jejich cen povolenek. Pokud by Fialova vláda chtěla řešit podstatu drahé elektřiny a obecně energetické drahoty v Česku, měla by zvážit připojení ke španělskému požadavku.

Zastropování cen povolenek lze provést snadno, „tahem pera“. Evropská komise by zkrátka navýšila objem povolenek „v oběhu“ natolik, že by jejich cena klesla na žádoucí úroveň. Není třeba na dluh kompenzovat dodavatele, jako u elektřiny či pohonných hmot. Dodavatelem povolenek je totiž Brusel sám.

Takže zastropování cen povolenek nelze srovnávat například se zastropováním cen pohonných hmot. V případě zastropování cen pohonných hmot musí stát kompenzovat výrobce či dodavatele. V případě povolenek by ale nic takového nenastalo.

PSALI JSME:
Emisní povolenky jsou rekordně drahé, Španělsko volá po jejich zastropování

Brusel je výhradním „výrobcem“ povolenek a jejich zastropování pro něj náklad prakticky nepředstavuje. Alespoň tedy ne náklad v klasickém smyslu slova, tedy náklad finanční.

V zájmu Bruselu totiž zvýšení objemu obchodovaných povolenek příliš není, neboť by tím klesl jeho ekonomický, tedy i politický vliv. V tomto smyslu pro něj snížení ceny povolenek nákladem je. Čím vyšší je totiž cena povolenek, tím více se touto de facto celounijní daní vybere.

Navíc ze spekulace na vyšší cenu povolenek tyjí velké banky či fondy, které si z ní udělaly dobrý byznys. S povolenkami obchodují stejně, jako třeba s akciemi. Prostě s nimi spekulují, i když je k podnikání nepotřebují, neboť nevytváří uhlíkové emise.

PSALI JSME:
Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině

Emisní povolenky EU by vlastně bylo možné zcela pozastavit, nejen zastropovat cenu. Vždyť smyslem povolenek přece bylo uměle zdražit fosilní energie (v době, kde byly levné, pozn. aut.). Jenže ty nyní na řadu let zdraží válka.

Povolenky tak ztrácejí původní smysl. Co hůř, umocňují inflaci v EU a ztrátu konkurenceschopnosti firem z EU tváří v tvář nejen těm z Číny či Ruska. Navíc, efekt války může suplovat efekt povolenek, i vnímáme-li je coby daň za negativní externalitu.

Válka totiž zdražuje (a to na řadu let) výrobu fosilní energie, nikoli výrobu té jaderné či zelené. Pozastavením povolenek se zmírní sociální dopad inflace, ale penalizace za fosilní paliva zůstane. Až jednou ceny fosilních paliv zase výrazně klesnou, lze se k povolenkám vrátit.

PSALI JSME:
ČEZ příští rok vyplatí rekordní dividendu, stát se může těšit až na 36 miliard

Na poplach bijí už i české kraje. Nikdo jim nechce prodat plyn. S elektřinou to není o mnoho lepší. Dodavatelé plynu v ČR se obávají, že kraje jim dramaticky navýšenou cenu nakonec nesplatí, což by zadělalo na potíže s vymáháním nemalých pohledávek.

Kraje tak zřejmě budou muset velmi razantně omezit své jiné výdaje, třeba na investice do oprav a výstavby silnic a komunikací, které financují. Rovněž třeba v krajských školách, nemocnicích či zařízeních sociální péče se bude muset vytápět citelně nižší teplotou.

Vážně je třeba se pak ptát, proč pacienti v nemocnicích nebo penzisté v domovech důchodců mají pokoušet své již tak často velmi churavé zdraví, jen aby banky a fondy mohly týt ze spekulace s povolenkami a Brusel neztrácel svůj vliv, který má v rámci přerozdělování miliard získaných z povolenek.

Přesně tyto otázky by měl v Bruselu vznášet premiér Fiala. Využít tak konečně českého předsednictví EU.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vysoké ceny energií: S potížemi se potýká už polovina tuzemských domácností

Zavřít reklamu ×
  1. To by Fialova vláda měla, ale to by místo Fialy musel premiérem být někdo Orbánova formátu. Viděli jste video, jak arogantní byrokrat a vrchní politruk EU Guy Verhofstadt řval na našeho premiéra Fialu jako na malého školáka? Ten si to nechal líbit a tvářil se jako nějaký Jeliman. A to v čase našeho předsednictví EU, které formálně Fiala prý vede. Bylo mě za něj stydno, když jsem to video viděl. Takový Orbán by si to líbit nenechal ani náhodou a Verhofstadt by se nestačil divit, jakou by Orbán spustil kanonádu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB