Vláda by mohla už od července zvýšit daň z nafty. Ministři to nevylučují

Nafta v Česku dramaticky zlevňuje. V pátek se litr prodával za 33,86 koruny, tedy o skoro 16 korun levněji než loni v březnu.
Dřívější návrat spotřební daně z nafty na původní úroveň v sobotním tisku nevyloučili ministr dopravy Martin Kupka či ministr obchodu a průmysl Jozef Síkela. Ilustrační foto: ODS

Vláda by tak s platností už od 1. července, nebo dokonce 1. června mohla rozhodnout u zrušení snížení spotřební daně z ní. K němu došlo loni k 1. červnu v důsledku historicky rekordního zdražení pohonných hmot v důsledku únorové invaze Ruska na Ukrajinu a souvisejících sankcí. Zatímco u benzínu vláda snížení spotřební daně s koncem září 2022 ukončila, v případě nafty pokračuje dále.

Veřejná kasa tak ztrácí miliardy. Pokud by se spotřební daň z nafty vrátila na původní úroveň, tj. o 1,50 koruny na litr výše, třeba letos k 1. červenci, veřejné kase to jen letos ve druhém pololetí vynese celkově zhruba 4,8 miliardy korun navíc. To je více, než má celoročně vynášet třeba uvažované zrušení státního příspěvku ke stavebnímu spoření.

Dřívější návrat spotřební daně z nafty na původní úroveň v sobotním tisku nevylučují ministr dopravy Martin Kupka či ministr obchodu a průmysl Jozef Síkela. Pokud ke zrušení snížení spotřební daně z nafty dojde, řidiči se musí připravit na skokové zdražení nafty o zhruba 1,80 koruny na litr, neboť z ceny navýšené o vyšší spotřební daň se ještě odvede vyšší DPH.

Čerpací stanice v případě zvýšení spotřební daně promítnou takové zvýšení do finální ceny okamžitě, nebudou „otálet“, jako v případě snižování daně, kdy si obvykle alespoň po určitý čas „mastí kapsu“ na úkor řidičů tím, že nejdou s cenou hned dolu v rozsahu snížení daně, ale navyšují si marži.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. ČE Čala Erich

  Zrovna Kupka navrhuje zvyšení daně z nafty aby ušetříl.Ať nelíta zbytečně po světě,a začné šetřít na sobě.Myslím že už jim to hrabe,pořadně.

  • Ka Karolina

   Ještě daň z trakaře, jak to bylo v pohádce, tam se člověk alespon zasmál, tady je to k pláči. Inflaci udržíme za každou cenu, že pane premiére. To stádo poradců by si měli začít platit sami.

  • Ed Eda

   Nejde o zvýšení, ale o návrat na půodní výši, kterou vláda před nedávnem dočasně(!) snížila!

   nesmíte číst jen zavádějící titulky…

 2. MG Michal Grondžák

  Na co jste tak dlouho pane Krupko chodil do školy to nejsou reformy zvedat daňe dokãže 8 leté dítě

  • Ed Eda

   Daň nezvedá, pouze vrací na předchozí úroveň po dočasném(!) snížení.

 3. Pe Petr

  Tak zrovna na pohonné hmoty bych uvalil daň z luxusu což ježdění autem určitě je. Dal bych aspoň 10 kč z litru a hned bude na důchody…..

 4. Ed Eda

  Takže by ji nezvýšili…, ale jen vrátili na původní úroveň! 🙂

  Úroveň novinařiny je pod psa 🙁 Titulek je zavádějící…

 5. ah aha

  samozřejmě je třeba zdražit,jsou na krku dovolené,tak aby to lidé neměli tak jednoduché a vláda mohla zase poslat grejcary za hranice na východ

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB