Vláda chce odpustit všechny dluhy statisícům neplatičů na úkor ostatních lidí

Babišova vláda v demisi chce 650 tisícům dlužníků umožnit, aby nad nimi byly zastaveny veškeré exekuce, aniž by museli věřitelům, a to i z řad obyčejných lidí, vrátit jedinou korunu. V oddlužení, osobním bankrotu, musí dnes neplatič vrátit alespoň třicet procent dluhů během pěti let v měsíčních splátkách. Podle vlády by to během sedmi let nemuselo být nic. Stačila by dobrá vůle. Neděláme si legraci. Vláda to myslí opravdu vážně.

Nová pravidla nejsou žádnou dluhovou amnestií, tvrdí ministr Pelikán. Foto: Twitter

Vláda dokonce nestanovila žádný strop. Dlužit můžete, kolik chcete, a dokonce o takové odpuštění můžete žádat i vícekrát za sebou. Uděláme si dluhy, odpustí nám dluhy a uděláme v klidu další… Tzv. nulová varianta splácení v procesu oddlužení je obsažena v návrhu novely insolvenčního zákona.

„Je to nabídka pro dlužníky, kteří jsou motivovaní a chtějí se vrátit do normální ekonomiky. Místo toho, aby jim stát posílal sociální dávky, budou oni posílat státu daně. Nová pravidla nejsou žádnou dluhovou amnestií, ale systém poctivého splácení téměř veškerého výdělku věřitelům po dobu sedmi let,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, a ještě si to vylepil na ministerskou nástěnku na stránkách justice.cz, kde mimo jiné jsou i formuláře pro osobní bankrot.

Podle Pelikána stačí, „když dlužník nabídne věřitelům na úhradu svých dluhů postižitelný majetek a dále bude po dobu sedmi let vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby své dluhy splatil. Novela také umožňuje rychlejší oddlužení těm dlužníkům, kteří během tří let splatí alespoň 50 procent pohledávek svých nezajištěných věřitelů.“

DLUHY SE PLATIT NEMUSÍ

„Pro některé dlužníky to bude další signál, že své dluhy nemusí platit. V budoucnu tak může vést k ještě větší míře zadluženosti,“ reagoval prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Věřitelem podle něho nejsou jen poskytovatelé úvěrů, ale také například majitelé nemovitostí, kterým nájemníci dluží nájemné, společenství vlastníků bytových jednotek či bytová družstva, která doplácejí na své neplatící sousedy, nebo firmy či živnostníci, kteří třeba spotřebiteli poskytli určitou službu a nedostali za ni zaplaceno.

„Tito lidé nemohli vznik svých pohledávek nijak ovlivnit, je tedy nespravedlivé, aby stát řešil z podstaty věci sociální problém výhradně na jejich úkor,“ tvrdí Staněk.

„Ve své praxi se osobně setkávám s lidmi, kteří mají skutečně zájem o návrat do normálního života a rádi by za tímto účelem spláceli maximum ze svých dluhů. Bohužel dnes tuto možnost nemají, protože nesplňují základní současnou podmínku oddlužení, tedy schopnost uhradit věřitelům alespoň 30 procent dluhu,“ tleská návrhu insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower Oldřich Řeháček.

Aby netleskal. Jeho firma má z každého případu čtyři tisíce, a pokud nebudou muset dlužníci platit nic, a bude stačit jen skočit si za insolvenčním správcem a exekutoři jsou nahraní, tak City Tower a další jí podobní insolvenční správci mají o víceméně automatizovaný kšeft postaráno.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.