Vláda chce šetřit ropu i ovzduší

Podle Národního plánu čisté mobility, který schválila vláda, dostane zelenou používání aut na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, hybridy nebo auta na zemní plyn. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit závislost země na ropných produktech.

Čerpací stanice CNG: Reprofoto: www.cng.cz

Auta s jiným pohonem než na naftu nebo benzin v Česku stále tvoří jen zlomek celkových prodejů nových vozů, letos konkrétně 3,4 %. Stát to chce změnit výraznou podporou vozů na plyn či elektřinu. Jejich koupě by se proto měla lidem a firmám v budoucnu vyplatit.

Vláda se inspirovala v zahraničí a její Národní plán čisté mobility proto počítá pro ekologická auta např. s parkováním zdarma, úlevou na dálničních známkách, přímými dotacemi na nákup vozu, preferencí automobilů na plyn a elektromobilů při nákupech státní správou, dotacemi na budování plniček a dobíjecích stanic či rychlejšími odpisy firemních vozů.

Zdroje pro tento plán chce získat mj. zdaněním nákupu méně ekologických vozů. Těmi jsou především vozy kategorie SUV. Jejich prodeje u nás v poslední době výrazně narostly, tvoří už téměř pětinu všech nově prodaných aut.

Podle statistik o registracích nových vozidel prodeje aut na alternativní pohony rostou, ale CNG a elektromobily netvoří ani dvě procenta všech nových vozů. Například elektromobilů se letos neprodalo ani dvě stě. Důvodem je vysoká pořizovací cena.

Dalším důvodem může být i rekordně nízká cena klasických pohonných hmot v posledních měsících. Materiál proto nastiňuje možnost dotací, které by rozdíly mezi klasickým autem na naftu a benzin a elektromobilem částečně smazaly. Hovoří se o příspěvku až dvě stě tisíc korun, na který by si stát vybral prostředky zdaněním „špinavějších“ aut.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Veterána si kvůli úspoře na dani nepořizujte

Chcete se vyhnout placení ekologické daně a máte doma automobil s rokem výroby starším než 30 let? Registrujte jej jako veterána. Poměrně rozšířená rada má sice pravdivý základ, ale je třeba dopovědět, že se sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru