Služební cesta. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Vláda chce šetřit ropu i ovzduší

Podle Národního plánu čisté mobility, který schválila vláda, dostane zelenou používání aut na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, hybridy nebo auta na zemní plyn. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit závislost země na ropných produktech.

Auta s jiným pohonem než na naftu nebo benzin v Česku stále tvoří jen zlomek celkových prodejů nových vozů, letos konkrétně 3,4 %. Stát to chce změnit výraznou podporou vozů na plyn či elektřinu. Jejich koupě by se proto měla lidem a firmám v budoucnu vyplatit.

Vláda se inspirovala v zahraničí a její Národní plán čisté mobility proto počítá pro ekologická auta např. s parkováním zdarma, úlevou na dálničních známkách, přímými dotacemi na nákup vozu, preferencí automobilů na plyn a elektromobilů při nákupech státní správou, dotacemi na budování plniček a dobíjecích stanic či rychlejšími odpisy firemních vozů.

Zdroje pro tento plán chce získat mj. zdaněním nákupu méně ekologických vozů. Těmi jsou především vozy kategorie SUV. Jejich prodeje u nás v poslední době výrazně narostly, tvoří už téměř pětinu všech nově prodaných aut.

Podle statistik o registracích nových vozidel prodeje aut na alternativní pohony rostou, ale CNG a elektromobily netvoří ani dvě procenta všech nových vozů. Například elektromobilů se letos neprodalo ani dvě stě. Důvodem je vysoká pořizovací cena.

Dalším důvodem může být i rekordně nízká cena klasických pohonných hmot v posledních měsících. Materiál proto nastiňuje možnost dotací, které by rozdíly mezi klasickým autem na naftu a benzin a elektromobilem částečně smazaly. Hovoří se o příspěvku až dvě stě tisíc korun, na který by si stát vybral prostředky zdaněním „špinavějších“ aut.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *