Vláda chce zjednodušit stavební řízení. Škoda jen, že jsme na změnu zákona museli čekat tolik let

Názor
Zablokovaný stavební proces, na který poukazuji už velmi dlouho, konečně přiměl někoho zodpovědného k razantnímu kroku. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová nyní přišla s několika tezemi, které by mohly současné tristní situaci pomoci. Jí vedený resort prý navíc připravuje zcela nový stavební zákon. Po desítkách novelizací stávající normy je to dobrá zpráva.
Pro stavbu malého rodinného domku je dnes nutné získat až osm desítek různých razítek. Pixabay

Ministryně v podstatě převzala to, co jsem doporučil už před časem. Jako jednu z prvních změn totiž Dostálová avizuje takzvanou fikci souhlasu. Jde o to, že dotčený orgán by měl jasně danou lhůtu, během níž se musí ke stavebnímu záměru vyjádřit. To sice platí i nyní, ale protože nejsou stanoveny žádné sankce, úřad často vydání stanoviska oddaluje daleko za stanovenou lhůtu. Nově by se mělo za to, že pokud se v daném čase nevyjádřil, tak automaticky souhlasí.

Výrazným ulehčením, které uvítají hlavně malí stavebníci, by bylo odstranění povinnosti investora obíhat všechny možné úřady a získávat jejich povolení. I pro stavbu malého rodinného domku je nutné získat až osm desítek různých razítek. Podle aktuálního návrhu by si všechna stanoviska zajišťoval sám stavební úřad. I tuto změnu jsem dávno navrhoval, proto její uvedení v praxi vnímám jednoznačně pozitivně.

Ministerstvo by mělo také více tlačit na jednotlivé stavební úřady tak, aby stavebníkům spíše pomáhaly a nehledaly za každou cenu maličkosti, jak jejich záměr překazit. Tak to bohužel často funguje nyní, kdy i kvůli malichernému formálnímu pochybení smetou celý záměr a povolovací proces vrátí na samý začátek.

Jde zcela jistě o vykročení správným směrem. Jen doufám, že nejde pouze o předvolební populistické sliby, které se zavřením volebních místností vezmou za své. Odblokování současného stavu totiž potřebujeme my všichni. Nejde totiž jen o stavby tolik chybějících nových bytů, ale také například dopravní infrastruktury či veřejných budov.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.