Vláda chystá druhý antibyrokratický balíček

Druhý antibyrokratický balíček, který nyní vláda chystá, odstraňuje řadu věcí, které skutečně ekonomiku zatěžují, aniž by měly výraznější pozitivní efekt. Třeba vstupní lékařské prohlídky nebo potravinářské průkazy.
Druhý antibyrokratický balíček, který nyní vláda chystá, odstraňuje řadu věcí, které skutečně ekonomiku zatěžují, aniž by měly výraznější pozitivní efekt. Zdroj: Vláda ČR

Také ruší koncesionářské poplatky při průmyslovém využití televizní obrazovky; je vskutku absurdní, že má podnik platit koncesionářský poplatek, pokud na dané televizi sleduje pouze a výhradně vlastní výrobu, natočenou vlastní kamerou, třeba za účelem odstranění potenciálních chyb ve výrobním procesu.

Takže celkově lze balíček vítat. Ovšem ne bezvýhradně. Jestliže součástí prvního antibyrokratického balíčku bylo třeba i zrušení EET, jde o naplnění programu vlády; stát ulevil podnikatelům. Jenže tím také připravil veřejné finance o deset až dvacet miliard ročně. I to je stále v pořádku. Pokud…

Pokud stát nebude ušlé daňové inkaso dohánět zase někde jinde. Zrušení EET je úlevou aktivním lidem jen tehdy, jestliže není „kompenzováno“ jinou zátěží OSVČ, živnostníka či podnikatele. Jenže stát takto OSVČ zatížit hodlá, vždyť v rámci konsolidačního balíčku navrhuje zvýšit odvody OSVČ a zvýšit řadu daní, kterým čelí právě i OSVČ.

K čemu budou vládní balíčky, konsolidační či antibyrokratické, když v souhrnu nakonec jen jednu zátěž nahradí jinou?

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JS Jiří Slavíček

  Teď vláda přemýšlí, jak to udělat, aby to zase zaplatili důchodci.

   • Al Alena

    Kdy konečně začnou škrty u sebe. Žijí z našich peněz. Rozcházejí a obyčejný člověk to zaplatí.
    Alena.

 2. Václav

  Takže daňové úniky jsou fajn a hledá se cesta, jak to zaplatí zase ti poctiví. To je ale hloupost…

 3. Ja Jaroslav

  Udělali uspěšnou rekvalifikaci na politiky. učitel ,profesor,traktorista,eletrikář,prodavačka.atd.
  Amatéři, signaly, dešníky,lži

 4. Ch Charlie

  Vláda kopíruje nesmysly Evropského parlamentu. Kolik těch balíčků ještě bude?

  • Mi Mirka

   Každý jde tak daleko, kam ho necháme zajít. Marně hledám slušný i vulgární výraz, ale domnívám se, že na tyto narcistické osoby??? neexistuje. Jen nechápu, proč si to my, slušní, pracující lidi necháme líbit. Asi nám to teda vyhovuje. Kolik bude balíčků? Každá hlava 1 balíček.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB