Vláda jde proti ČNB a dává milionové půjčky na bydlení

Názor
Hypotéky by měly sloužit především k financování nutného bydlení pro mladé rodiny. To si nemyslí Česká národní banka (ČNB), která se rozhodla přitvrdit v poskytování hypotéčních úvěrů. Vláda jde proti tomuto rozhodnutí a připravila ve Státním fondu rozvoje bydlení 600 milionů korun, který směřují na dvoumilionové půjčky pro rodiny, kde je alespoň jeden ve věku do 36 let. Doba splátky je 20 až 25 let a procentní úrok.
Centrální banka již před časem ve snaze ochránit finanční sektor zavedla limity hypotéky. Nyní omezila žadatele o půjčku ještě víc. Foto: FAEI.cz

Podle ČNB by totiž na bydlení mladé rodiny dosáhly, jen pokud by disponovaly na dalších 30 let zaručeným hrubým měsíčním příjmem v řádu téměř sto tisíc korun. Průměrný výdělek v Praze sice lehce atakuje třicetitisícovou hranici, ale medián je o pět tisíc nižší. Drtivá většina obyvatel nedosáhne měsíčně ani na 25 tisíc hrubého. Navíc byty ani zdaleka nekupují pouze lidé do 36 let. Co z toho plyne?

Průměrný nový byt v Praze s výměrou kolem 70 m2, který je ideální pro dvojici, ale poslouží i mladé rodině, dnes stojí 6,7 milionu korun. Při 90procentní hypotéce, která je dnes ještě stále dostupná, na něj musí mít zájemce našetřeno 670 tisíc korun a na 30leté hypotéce by platil 23,7 tisíce měsíčně. Pokud by banka zavedla omezení výše půjčky k příjmu (LTI 8), musel by brát takový kupující 89 tisíc hrubého. A to je pro většinu lidí zcela nedostupné.

O něco nižší příjem by mu stačil na 80procentní hypotéku, kdy by splátka 30letého úvěru činila 20,5 tisíce korun, a příjem v případě zvažovaného omezení by musel mít přes 79 tisíc korun. V tomto případě by ale ještě ke všemu musel v hotovosti složit 1,3 milionu korun, a to je další velmi omezující faktor.

Vzhledem k nabídce a poptávce porostou ceny nájmů. Nové byty by se bez aktuálního rozhodnutí Vlády staly výhradně kořistí cizinců a podnikatelů s nemovitostmi. V podstatě tak hrozilo, že na vlastnické bydlení běžné domácnosti nedosáhnou a nové byty budou kupovat jen movití investoři. To samozřejmě přispěje stabilitě finančního sektoru a centrální banka tak bude spokojená.

Na druhou stranu rozhodnutí ČNB ještě více prohlubuje veškeré neduhy bytové výstavby, a to výrazně. Hrozí, že lidé z Prahy nad 36 let začnou utíkat do regionů, nebo budou nuceni jít do nájmu za ještě vyšší nájemné, než by činila splátka hypotéky. Taková situace může mít v konečném důsledku i nepříjemné sociální dopady. Zatímco plátce hypotéky v době, kdy se mu dramaticky změní příjmová, může nemovitost prodat, poplatit dluhy a ještě mu něco zbude, nájemník nebude mít jinou možnost než skončit v sociální záchranné síti státu nebo v horším případě na ulici.

Centrální banka již před časem ve snaze ochránit finanční sektor zavedla limity hypotéky. Nejdříve odstřihla 100procentní hypotéky a letos na jaře omezila podíl hypotéky na ceně bytu na maximálně 90procent a u většiny nových smluv dokonce na 80 procent. Nyní omezila žadatele o půjčku ještě víc a nastavila pravidlo výše čistého příjmu ke splátce hypotéky (LTI). Toto drastické opatření přitom podle údajů Evropské rady pro systémová rizika téměř nikdo v Evropě nevyužívá. Česká republika se zařadila do skupiny států Velké Británie, Dánska a Irska. Asi není na místě příliš jásat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Brzdou rozvoje hotelů je nedostatek prémiových nemovitostí

Analýza
Boom v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračuje. Objem investic zde loni dosáhl 800 milionů eur. Oproti předloňskému roku jde však o mírný pokles. Hlavním důvodem je skutečnost, že setrvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech regionu nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru