Vláda regulací ceny respirátorů dělá hrubou ekonomickou chybu

Názor
Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 korun bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 korun bez DPH.
Za 7080 Kč například dnes nabízela na portálu sbazar.cz Martina Havránková z Českých Budějovic 12 respirátorů třídy FFP3 a jeden zdarma. V přepočtu 545 korun za jeden. Reprofoto: sbazar.cz/FAEI.cz

Z politického hlediska je takový krok pochopitelný. Politici jednají často intuitivně, pod vlivem intuitivně smýšlející veřejnosti. Ta má nyní převážně pocit, že se v Česku „obchoduje se strachem“, vždyť se objevují případy, kdy kšeftaři nabízejí respirátory třeba za tisíce korun, vysoko nad pořizovací cenou. Tak ostatně regulaci zdůvodňuje sama ministryně financí.

Z ekonomického hlediska je však regulace ceny respirátorů chybou. Kšeftaři s respirátory na první pohled, intuitivně, působí amorálně. Opravdu jako lidé, kteří vydělávají na strachu jiných a na společenské panice. Druhý pohled však už je složitější.

Kšeftaři totiž svým jednáním, snahou o osobní profit, sehrávají celospolečensky užitečnou roli. Cenu respirátoru totiž zvyšují – a zvyšují ji proto, že ji prostě zvýšit za stávající situace mohou. Jejich jednání je prostě možné pouze z toho důvodu, že náhle nastal obrovský převis poptávky nad nabídkou respirátorů.

PSALI JSME:
Kšeftaři se vezou na vlně strachu. Kašlete na ně

Ovšem čím vyšší cena respirátorů bude, tím rychlejší a výraznější bude navýšení jejich dodatečné výroby. Nejprve vycítí možnost velkého zisku kšeftaři, ale díky nim vzápětí i samotní výrobci. Budou chtít prodávat za dramaticky zvýšenou cenu, aby navýšili svůj zisk. To je přirozený instinkt podnikatele.

Na první pohled amorálně jednající kšeftaři tak vlastně vysílají výrobcům celospolečensky cenný signál, že pokud navýší výrobu nedostatkového zboží, rychleji a výrazněji vydělají. A veřejnost tím pádem rychleji bude respirátory dostatečně zásobena.

Pokud však jsou ceny regulovány, výrobci takový signál nezískají a nebudou tolik motivováni navyšovat výrobu. Zkrátka a dobře, za čím vyšší cenu budou kšeftaři respirátory prodávat, tím rychleji se na trhu obnoví rovnováha. Rovnováha znamená, že respirátorů bude dostatek pro všechny zájemce a že se zároveň tedy jejich cena přiblíží či zcela splyne s cenou původní, tedy s cenou před propuknutím koronavirové paniky.

Pochopitelně, chvíli to trvá, než se na trhu rovnováha ustaví. Než se tak stane, je třeba část respirátorů z trhu administrativním zásahem vyčlenit pro potřeby zdravotníků, dlouhodobě a těžce nemocných pacientů a dalších osob, pro něž je respirátor prakticky životní nutností. Pro všechny ostatní ale takovou nutností není.

Regulace ceny zároveň povede k tomu, že se s respirátory bude kšeftovat na černém trhu, se všemi neblahými souvisejícími jevy typu pašování či padělání. Nejlepším způsobem, jak zamezit bujení černého s respirátory, je právě a opět uvolnění jejich ceny.

Vláda se bohužel svojí regulací rozhodla, že rozšíří černý trh a prodlouží dobu, po kterou budou respirátory nedostatkové. Ano, na první poslech je to neintuitivní, ale jde o vyjádření několika ekonomických zákonitostí, které by politici měli respektovat, chtějí-li aby společnost optimálně čelila výzvám a vzkvétala.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Překupníci s maskami proti koronaviru vydělávají i pětinásobky původní ceny

×
 1. Jistě. Tak než se dle “pravidel” trhu cena ustálí tak ti, kteří nemají na předražený respirátor (důchodci, matky samoživitelky, bezdomovci atd.) ať se zatím nakazí. Stejně to už jsou jen “spotřebitelé” a žádný zisk nevytváří.

  • Jarbare, jak si (důchodci, matky samoživitelky, bezdomovci atd.) muzou koupit i treba predrazeny respirator, kdyz Bures a spol prodej nejen temto lidem primo zakazali. Takze i kdyby si usetrili na predrazeny respirator, tak jim ho nikdo prodat NESMI! Premyslet by to trosku chtelo…

  • Regulace cen je správná a překupníky bych pokutovali za každý nabízený respirátor Milon pokuty a 100 hodin VPP. Ten článek je Bullshit!!

 2. Máme socialistickou vládu, tak máme regulace. Není se čemu divit. Polovině občanů to vyhovuje. Začalo to respirátory, bude to pokračovat asi cenami bytů a nikdo nedokáže odhadnout, kde to skončí. Takovou dobu již pamatuji. Nikde nic nebylo, ale člověk pod rukou sehnal všechno.

 3. Je hnus jak se výrobci a didtributoři snaží “zahojit” na obavách obyvatel! Cena by se neměla regulovat, ale okamžitě snížit na původní cenu výrobku a každý kdo by chtěl ceny šponovat by čelil obvinění z nehumáního jednání a tučnou pokutou. V tomto směru je český kapitalismus ukázkou nenažanosti stylu “jdeme přes mrtvoly”

 4. Já vám něco řeknu…moje sestra bydlí v německu a řekla,že používá na obličej jednorázové pleny…dá si rolák a nikdo nic nevidí…a má pravdu…pleny jsou udělané proti protečení,takže by vlastně neměli propustit kapénky,takže to udělám s rodinou taky…nebudu těm vydřiduchům platit respirátory předražené…to mě ty pleny vyjdou tisíckrát levněji…

 5. kovanda–po regulací—Vláda regulací ceny respirátorů dělá hrubou ekonomickou chybu
  kovanda –bez regulace–Vláda neregulací ceny respirátorů dělá hrubou ekonomickou chybu

 6. Milý Pepíku… On celý systém tržního kapitalismu je naprosto selhávajícím nástrojem pro obyčejné lidi. Ono je potřeba se přestat povyšovat nad ostatníma a s pokorou si uvědomit, že nám každému dala příroda stejné právo na život bez rozdílu. Tenhle svět se změní… Postupně, ale změní. Není možné, aby lidé co mají pomalu dvě práce živořili… A naopak člověk, který si přijde do kanceláře na pár hodin si žil bohémsky na úkor druhých… Tohle už z podstaty nedává smysl.. Nemám se vůbec špatně “klep,klep,klep”( pro rýpaly, kteří si chtějí rýpnout)
  Ale uvědomte si, že tenhle systém je naprosto neudržitelný… A je nutností ho nahradit. Ať se Vám to líbí nebo ne… Plánování výroby na dlouhou dobu s případnou korekcí je cesta … Ke stabilnímu zaměstnání lidí, postupnému růstu, a nikoli na úkor devastace planety nadvýrobou všeho nepotřebného. On bude i rozdíl v naladění lidí, kteří rázem budou chodit do práce a z práce odpočatí, aby mohli podávat v práci lepší výkony a aby se mohli věnovat rodině a svým zálibám. Tím se zlepší zdravotní stav lidí. A co hlavně, tak vztahy mezi lidma…
  Každý člověk se narodil s nějakým umem a citem pro něco. Někoho baví a umí řídit firmu a zaměstnance, někdo s radostí tvoří rukama, někdo obstarává zdraví lidí a téměř pokaždé je potřeba i uklidit. Vidíte tu provázanost…? Manažer by nebyl manažerem, bez lidí co mu ten výrobek vyrobí, dělník by nic nemohl vyrábět aniž by manažer nezajistil nabídku s poptávkou. Všichni chodíme na pracovištích na záchod a ten se také sám neuklidí.. A o tom nejpotřebnějším a to je jídlo a jeho cesta rukama (ať je už čistá, či chemická) nemluvě. Prostě každý článek ve společnosti je potřebný. A člověk, který se povyšuje nad druhého, je pouze prázdný a vnitřně smutný.

  • Libore, tohle uz tu bylo a vsichni vime jak to dopadlo… to jsi jen tak naivni, ze tomu veris? Jinak bys musel byt hodne hloupy, to se mi nezna

  • Monarchii naši předkové zrušili, to co popisujete je socialismus,ale ten se bohužel neosvědčil. Ten skončil na lidech, jako všechno ostatní. . Kapitalismus je také špatný, ale ideální společnost se nepodařilo zatím vybudovat nikde na světě. Takže musíme žít v tom,co je. Já jen chtěl poukázat na to, že vláda včele s miliardářem, začíná s regulacemi, které se ale nesmí dotýkat jeho společností. (Např. řepka, v poslední době klecový chov nosnic). Takže s takovým populistickým řízením se Vaší vysněné společnosti pravděpodobně také nedočkáme. Dlouhodobé plánování výroby,taktéž postrádá smysl,protože to brání technickému rozvoji. Naplánujete výrobu na mnoho let,teď někdo přijde s jiným lepším technickým řešením, ale k ničemu to nebude,protože přece máme plán výroby na původní věc, tak není možné měnit. Prožil jsem v socialismu sice jen 25 roků, ale to k udělání si úsudku plně stačilo.

 7. Milý Libore, tvůj názor je vysloveně socialistický. Tento názor byl odmítnut lidem v roce 1989. Jak vypadalo plánované hospodářství poznal každý,kdo ho zažil-již nikdy více. Pokud jste ho nezažil máte možnost si ho vyzkoušet v severní Korei. Přeji vám hodně úspěchů v prosazování socialismu-ale jinde.

  • Souhlasím s p. Jirkou, i když jsem v komunistickém socialismu prožil jen 15 let.
   Dle mého názoru je jedno jaké máme zřízení, neboť na začátku každého toho systému byla v podstatě dobrá myšlenka, ale vše dříve nebo později skončí na lidské hamižnosti, vyčůranosti a sobectví.
   Kdysi (v devadesátkách) jsem v TV viděl rozhovor s jakýmsi důchodcem, který tvrdil že lidstvo není dost vyzrálé na to, aby si vládlo samo. Navrhoval vytvoření jakéhosi počít. programu který by nás vedl a rozhodoval zcela nezávisle, neboť počítačový program se na rozdíl od lidí nedá zkorumpovat.
   Bohužel si ten pán neuvědomoval, že ten program by museli stvořit lidé-a jsme zase na začátku…
   Bohužel to vypadá že lidstvo končí další etapu (jako už v minulosti mnohokrát) a civilizace se vyčerpala. Nutně musí nastat kolaps, ten jediný lidstvo ozdraví. Pak vše začne od začátku, pár století bude klid, než i ta další civilizace dospěje ke svému zániku.
   Zažili to stáří Egypťané, Aztéci, Římská říše… Čeká to i nás.
   (Nejen) dle mého názoru to je nevyhnutelné.
   Jsme na vrcholu a nemáme se kam už vyvíjet. Po vystoupání na vrchol musí následovat pád.
   Historie se skutečně opakuje!

 8. To jsou ale bláboly. Za války by tyto podnikavce stříleli. Zlodějna a lichva zůstane vždy zlodějnou. Klausovy kecy o tržním hospodářství zažíváme při každodenním nákupu. Jak se lidem přidá, hned se tržně zdraží. Přeci si občané nebudou zvyšovat úroveň.

 9. Tak to je zase blábol týdne a co se na to zase podívat obrácenou logikou,že když bude pevně stanovená cena,nevyplatí se kšeftařům skupovat respirátory,když je nemohou draze přeprodat,aha to je objev co ;-)))

 10. A hlavně výrobci nepotřebují signál od překupníků,stačí si přečíst denní zprávy,kde neustále omílají,že jsou vyprodané,dokonce spousta firem přešla na jejich výrobu,
  takový SHARP výrobce elektroniky to dozajista udělal kvůli překupníkům ;-))) bože tady se člověk dozví věcí

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru