Vláda schválila rozpočet, který může dopadnout ještě lépe, než plánuje

Názor
Vláda ve středu schválila nový rozpočet na letošní rok s deficitem 280 miliard korun. Oproti původnímu návrhu z pera minulé vlády je očekávaný schodek zhruba o 100 mld. Kč nižší, jak již bylo dříve avizováno v médiích. Na výdajové straně vláda plánuje uspořit oproti původnímu návrhu bezmála 80 miliard korun. Z toho 62 miliard by mělo připadnout na snížení běžných výdajů.
Vláda ve středu schválila nový rozpočet na letošní rok s deficitem 280 miliard korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Poklesnout by měly výdaje na energie a služby (o 13 mld. Kč), zpět na loňskou úroveň by se měly vrátit platby za státní pojištěnce (úspora 14 mld. Kč). Šetřit by se mělo i na platech státních zaměstnanců (8,8 mld. Kč) a neinvestičních dotacích podnikatelským subjektům jako např. dotacích na obnovitelné zdroje energie (8 mld. Kč).

Škrty se týkají i investic, které nebyly dostatečně připravené, a tudíž nejsou letos uskutečnitelné (např. zakázky ministerstva obrany na bojová vozidla pěchoty ve výši 15,4 mld. Kč, pozn. aut.). O dalších 20 miliard korun by měl podle plánu ministerstva financí letošní schodek snížit aktualizovaný výhled makroekonomického vývoje.

V důsledku toho by se měly zvýšit příjmy o zhruba 60 miliard korun, z nichž bude ale přibližně miliard korun využito na pokrytí dodatečných výdajů, jako např. mimořádnou valorizaci penzí vlivem zvýšené inflace (21 mld. Kč), příspěvky na bydlení kvůli vyšším cenám energií (3 mld. Kč), vyšší náklady dluhové služby v souvislosti s růstem úrokových sazeb (5 mld. Kč) a kompenzační programy.

PSALI JSME:
Fialovo snížení schodku pod 300 miliard je málo ambiciózní

Aktuálně vidíme rizika jako vychýlená ve směru ještě nižšího schodku. K tomu nás vede kromě tradičně spíše konzervativního přístupu ministerstva i minulý týden zveřejněný první odhad růstu tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2021 (meziročně + 3,6 %), který znatelně (o 1,1 %) překonal lednovou prognózu ministerstva financí, na jejímž základě byl nový rozpočet sestavován.

Ve srovnání s lednovou makroekonomickou prognózou ministerstva navíc očekáváme letos výrazně vyšší reálnou spotřebu domácností (3,9 % vs. 2,3 %), která by měla podpořit mj. inkaso DPH. Solidní růst spotřeby v letošním roce by měl odrážet kromě rozpouštění minulých úspor i námi očekávaný vyšší nominální mzdový růst.

K němu podle nás povedou zvýšené mzdové požadavky zaměstnanců zejména v souvislosti s vysokou inflací, které by měly – v situaci přetrvávajícího napětí na trhu práce a nedostatku zaměstnanců – zbrzdit letošní pokles reálných mezd na 1,2 procenta (ministerstvo financí očekává letos snížení reálných mezd o 3,2 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu letos zřejmě zamíří znatelně pod 300 mld. Kč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.