Budoucí ministr financí bude mít o něco těžší prácizdroj: .mfcr.cz

Vláda v srpnu využije nízkých výnosů a prodá až 16 miliard dluhopisů

Ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo plán dluhopisových aukcí pro srpen. V příštím měsíci plánuje prodat dluhové papíry až za 16 miliard korun oproti nulové emisi v červenci. „Stát se tak vrací na trhy navzdory výraznému přebytku rozpočtu. Důvodem je nejspíše to, že si na finančních trzích vláda může vypůjčit nejlevněji za poslední tři měsíce,“ komentuje to ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výnos desetiletého českého státního dluhopisu poklesl po britském referendu o vystoupení z EU na úroveň 0,40 %. A výnos dvouletého dluhopisu se propadl až na -0,14 %, připomíná Dřímal. Pro tuzemskou vládu by podle něj měla i nadále panovat příznivá situace na trzích, tedy období nízkých výnosů.

Jako řada jiných ekonomů, tak i Dřímal předpokládá, že světové centrální banky v reakci na brexit uvolní měnové podmínky. „To zvyšuje šance na nízké úroky po delší dobu i na českém trhu,“ tvrdí.

Komerční banka předpokládá, že státní rozpočet za rok 2016 bude uzavřen schodkem ve výši 35 miliard korun a že celkový veřejný dluh se tak zvýší jen o zhruba 10 miliard korun. Podle Dřímala však vláda pravděpodobně využije zůstatky na účtech veřejných institucí u České národní banky k pokrytí části tohoto deficitu.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *