Vláda za pět měsíců „nasekala“ deficit přes 270 miliard korun

Vládě se nedaří plnit státní rozpočet, jak si předsevzala. Za prvních pět měsíců roku činí jeho schodek 271,4 miliardy korun. V nominálním vyjádření jde o historicky rekordní schodek za pět měsíců roku, který předčí i deficity příslušných měsíců, tedy ledna až května, covidových let 2020 nebo 2021.
Ministr financí Zbyněk Stanjura chce na platech státních zaměstnanců a chodu státu ušetřit již letos ve druhém pololetí zhruba 20 miliard korun. Foto: Občanská demokratická strana – https://www.flickr.com/photos/odscz/12321834544, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42545547

S největší pravděpodobností tak vláda bude muset přistoupit k novelizaci rozpočtového zákona. Ten stávající totiž počítá se schodkem maximálně 295 miliard korun. Tato úroveň ale podle všeho bude překonána již v tomto měsíci, a to už nejspíše v jeho první polovině. Vždyť jen za samotný květen narostl deficit státního rozpočtu o 71,4 miliardy korun. Nelze předpokládat, že by se během června tempo zadlužování dramaticky snížilo.

Ve druhé polovině roku bude nárůst deficitu pomalejší než v jeho první polovině, to ovšem stále znamená, že bude činit citelně více než 300 miliard korun, takže novelizace rozpočtového zákona je stále na místě. Rozpočet totiž letos může skončit schodkem až ve výši 350 miliard korun.

Ve druhé polovině roku je výpůjční aktivita vlád tradičně slabší, zároveň saldo hospodaření státního rozpočtu vylepší příjmy z daně z mimořádných zisků či dividenda ČEZ.

Ministr financí Zbyněk Stanjura navíc v aktuálním prohlášení slibuje sadu mimořádných opatření, jimiž by chtěl zmírnit tempo zadlužování už letos ve druhé polovině roku. Chce na platech státních zaměstnanců a chodu státu ušetřit již letos ve druhém pololetí zhruba 20 miliard korun.

Je ovšem otázkou, zda se takový závazek podaří naplnit. Vždyť již nyní se ozývají dokonce i některá ministerstva, například ministerstvo zahraničních vztahů, která odmítají plán redukce výdajů na státní zaměstnance zahrnuté do nedávno navrženého konsolidačního balíčku.

Balíček ovšem zahrnuje úspory až od roku 2024, nikoli ještě za letošek. Když ovšem část státní správy odmírá zeštíhlující kroky navržené pro příští rok, těžko se smíří s mimořádnými kroky, jež Stanjura zamýšlí uskutečnit ještě letos, ještě nad rámec toho, co je navrženo v balíčku. Hrozí tak pětikoaliční rozmíška, dost možná nejzávažnější za dobu existence této vlády.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JN Jan Novák

  Nechápu proč se výši deficitu pořád někdo diví. Mohou za to výdaje na platech zaměstnanců placených státem. Poslední čtyři roky (tudíž to nelze svádět pouze na populismus Babiše) se jim přidávalo 10 procent každoročně do platových tarifů. Např. na tento rok pomohl zajistit navýšení platových tarifů policistů a dalších osob až o 17 procent vykulený pán ze STAN. A to průměrný plat policisty za minulý rok byl cca 52 000 Kč. A k tomu výsluha po 15 letech pokud se jim chce odejít. To není nikde na světě, výsluha by měla být změněna jednoduchou úpravou zákona o služebním poměru s účinností od příštího měsíce a měla by být nejdříve po 35 letech služby, aby nestačili utéct do civilu na renty. To je pořád málo 52 000? Včera učitelé, schválení 130 procent průměrné mzdy a přitom děti mají pořád nižší a nižší dovednosti, přestože se na ně kladou nižší nároky. A to mají učitelé 3 měsíce prázdnin a k tomu jejich hodina je 45 minut. Již máme téměř 1 milion lidí přeplácených státem, Je potřebě jich 300 000 propustit, ať ukáží v soukromém sektoru, jací jsou úderníci a ostatním je potřeba snížit o 20 procent plošně platy. Oproti tomu se neustále dehonestují důchodci, přitom za tento obří schodek tvoří pouze 29 miliard deficit důchodu. U nás jde na důchody méně procent HDP než jinde v Evropě, zato do státního jde násobně více HDP, než jinde v Evropě. Dále bych chtěl uvést, že svůj příspěvek považuji za velmi umírněný a snažím se jím pomoci státním zaměstnancům.

 2. Milan Žigo

  Není na čase udělat nepopulární krok a vyměnit ministra financí. Nejle pro tento stát by bylo vyměnit celou vládu

 3. Pa Pavel1

  Není ce čemu divit ,když státní kase šéfuje ekonomický analfabet bez jakéhokoliv ekonomického vzdělání
  zkrachovalý ministr školství jako premiér a traktorista na dalším úřadu. Tak co lze čekat jiného ,

 4. st standa

  Jednoduchý snížit platy statnim zanesnancum a politikům zrušit úplně renty zrušit politikům benefity snížit počet státních zajestncu a změnit jejych hodnoceni ,protože pracuji špatně . Zrušit plno uredniku proč máme uredniky ve správným řízení když tohle ma dělat policie .

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB