Vláda zatím podceňuje inflační náraz, jenž Česko čeká

Názor
Vláda zatím podhodnocuje razanci inflační vlny, která se do Česka řítí. Nárůst cen pohonných hmot, cen v zemědělství nebo cen potravin se snaží z velké části svalovat na momentální paniku. Nejnověji tak učinil ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (na snímku) rostoucí náklady v zemědělství a potravinářství a také zdražování zemědělských produktů z velké části odráží paniku na trhu, nikoli fundamentální, trvalejší důvody. Ilustrační foto: KDU-ČSL

V neděli v České televizi uvedl, že rostoucí náklady v zemědělství a potravinářství a také zdražování zemědělských produktů z velké části odráží paniku na trhu, nikoli fundamentální, trvalejší důvody. Tento pohled je však zavádějící a do značné míry nebezpečný.

Vládu totiž podhodnocení skutečných inflačních tlaků v ekonomice může vést k podcenění celé situace, takže řešení důsledků inflace pak pro ni bude ještě nákladnější, s většími nepříznivými dopady ne veřejné rozpočty.

PSALI JSME:
Vrací se rychlé zdražování pohonných hmot

Patrné je to z vývoje na trhu s pohonnými hmotami, kde panika první poloviny března polevila, ale ceny rozhodně neklesají na úrovně před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Totéž se děje a ještě dít bude v zemědělství nebo potravinářství.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku zasáhla pádivá inflace

Vláda se správně snaží držet veřejné finance na uzdě, věrná plnění klíčového cíle svého programového prohlášení, jímž je postupné ozdravení veřejných financí po pandemii a také, jak vláda říká, po éře laxní fiskální politiky vlád předchozích.

Jestliže se ale bude snažit současné inflační tlaky „vysedět“, bude pro ni nakonec řešení situace nákladnější, než pokud by zasáhla dříve. Také tím přirozeně nahraje kritikům z řad opozice.

PSALI JSME:
Petr Stuchlík: Vysokou inflaci tady budeme mít minimálně dva roky

Válka na Ukrajině je natolik závažným mezinárodním dějem, geopolitickým i ekonomickým, že může být fatální podcenit její dopady, včetně těch inflačních. Bohužel, to zatím vláda činí.

Ozdravování veřejných financí je správný cíl a je žádoucí. Ozdravovat veřejné finance ovšem objektivně nelze, zuří-li relativně nedaleko země válka a čelí-li země bezpříkladné přistěhovalecké vlně čítající stovky tisíc lidí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Současná vládní koalice se především vyznačuje neskutečnou arogancí některých ministrů včetně předsedkyně poslanecké sněmovny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB