Vláda zvažuje, že v příspěvku na bydlení zohlední hypotéky

Názor
Vláda zvažuje, že do výpočtu příspěvku na bydlení zahrne také splátky hypotéky, příp. jiných úvěrů souvisejících s bydlením. Vyplývá to z pátečních slov ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Zahrnutí splátek hypoték by ovšem bylo neadresným, populistickým opatřením.
Vláda zvažuje, že do výpočtu příspěvku na bydlení zahrne také splátky hypotéky. Vyplývá to z pátečních slov ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Foto: Stanmott - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115125010

Takový krok by totiž příliš nepomohl těm skutečně potřebným. Tedy zhruba 25 procentům domácností, sestávajících z lidí chudých, případně ze zástupců nižší střední vrstvy. Tito lidé totiž zpravidla hypotéku nemají.

Přitom stupňující se energetickou drahotou a obecnou inflací, včetně třeba inflace potravin, jsou zasaženi daleko tíživěji než zbytek populace. Výdaje za energie a potraviny tvoří v případě chudších domácností daleko větší podíl na celkových výdajích, než je tomu u bohatších.

Lidé, kteří hypotéku mají, se rekrutují z řad finančně stále poměrně solidně finančně zajištěných domácností. O tom svědčí i nejnovější, červnová data České národní banky (ČNB). Z nich plyne, že podíl nesplácených nebo jinak problémových hypoték (tzv. nevýkonných, pozn. aut.) je nyní nejnižší v celé historii sledování, tedy od roku 2002. Tento podíl totiž v červnu představoval jen 0,62 procenta na celkových hypotečních úvěrech.

PSALI JSME:
Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím

Ekonomicky i sociálně by mělo daleko větší opodstatnění, pokud by vláda čistě jen navýšila, třeba i podstatně, takzvané normativy příspěvků na bydlení. To znamená, že výpočet výše příspěvku na bydlení by i nadále zahrnoval jen to, co zahrnuje, už nyní, tedy náklady na nájemné, energie, vodné a stočné a další poplatky spojené s bydlením.

Ovšem nikoli tedy splátky hypoték. Jestliže by došlo k navýšení normativů při zachování stávajícího způsobu výpočtu, rozšíří se smysluplně okruh lidí, jimž vláda adresně pomůže a také samotná výše zacílené pomoci.

Pokud se zohlední splátky hypotéky, rozšíří se okruh příjemců pomoci o lidi, kteří to vlastně nepotřebují, zatímco potřebným se nutně dá méně, než by se dát mohlo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vicepremiér Jurečka chce zvýšit daně lidem. Vláda by se měla soustředit na předvolební sliby a úspory

Zavřít reklamu ×
 1. To je zase nesmysl. Vždy mluví o tom jak pomůžou potřebným hlavně že hromada lidí i ten jejich slavný příspěvek na dítě investuje páč ty peníze nepotřebují, nebo úplně nejlépe že ho můžou čerpat i rentiéři jelikož jejich zisk z kapitálu se do toho nepočítá. Inteligentní vláda no. XD

 2. A ti co šetřili, aby koupili bez hypotéky nedostanou nic …
  Pane Jurečko vzpamatujte se, rozpočet je v …, a chcete jen rozdávat!

  • Pokud je někdo schopný koupit nemovitost bez hypotéky, zřejmě se nejedná o někoho, kdo by potřeboval pomoc od státu (až na výjimky typu lidé kteří bydleli desítky let u rodičů apod)…

 3. Tak my máme hypotéku 13000 už za rok splacenou , ale je to na bydlení , bebo si myslíte, ře nájem se taky nezahrnuje…až bude splacena tak se zahrnovat nebude…my si koupili domek na vesnici a máme teď problém ….hlavně okolo nás bydlí mladí lidé a ti mají hypotéku a malé děti, tak dělá jen jeden a ti mají dnes taky potíže plyn šel o 300% a elektřina to samé…oni se nastěhovali ve špatných časech a nikdo je nechtěl a tak platí pálky

  • Za me by to byla opravdova pomoc. Pritelkyne na materske a me jde jen 20 tis na poplatky a hypo dohromady dame 37-40 tis v lepsim pripade. Kazdy mesic du do minusu utracime vic nez vydelame a to sme nebyli na zadne dovolene ani veceri asi pet let. Za me by to bylo supr, ale to se nepostesti…proste ten co chtel mit svou vlastni strechu nad hlavou a nema zazobane rodice bude drit bidu s nouzi….

 4. Netahejme sem sociální hledisko. Není možné stále kupovat hlasy voličů penězi ze státního rozpočtu. Lidé budou muset platit více a budou si muset vydělávat přechodně možná i druhou prácí. Kdysi běžná praxe. Za závazky si má ručit a platit je každý sám. Sám mám hypotéku a nechci, aby ji platil někdo za mě. Takže nefňukat a makat.

 5. 4 miliony čechů jedou letos na dovču do zahraničí. To ty drahý energie asi ještě nejsou taková tragédie, když na to ty lidi mají. Nemyslíš, Jurečko?

  • 4 miliony čechů, to je bohatší polovina republiky. Máte dojem že zrovna na ně bude cílena sociální pomoc? 😀
   Jinak když jedete do zahraničí na správné místo, často vás to vyjde levněji než dovolená v tuzemsku.

 6. Souhlasím s Danou. Že je nejnižší procento problematických hypoték v historii? Nemusím být ani ekonom, abych věděl jak před 2-5 lety se rozdávaly hypotéky za 1.79% ale s fixací na 5 let. Tzn., že dnes platíš 7 tisíc (není problém), ale začneš po skončení fixace platit kolik? 20?? To se pak procento nesplacených hypoték zvedne na jiné čísla.
  Takže mladá rodina, vydělávající otec 44 tisíc čistého, matka na rodicaku 6 tisíc. Krásných 50 čistého. Ale ejhle, splátka hypotéky 20 tisíc, energie 15 tisíc a zůstane ti 15 tisíc. Pojištění, nafta, mobilní paušály a internet dohromady za 5 tisíc. Takže rodino, máš 10 tisíc na měsíc a ještě nemáš rohlík v hubě. Nedej bože aby někdo onemocněl nebo se vám porouchal nějaký spotřebič. Stát ti nepomůže, nepřesáhl jsi 30% nákladů na energie.
  Takže milý hlavní ekonome Trinity Bank, opravdu by to nepomohlo potřebným?

  • 10 tisíc po zaplacení nákladů na bydlení a dalších výdajů je sakra slušné. Co mají říkat domácnosti s nižším příjmem, či lidé žijící sami s příjmem třeba 20-25 tis. čistého. Ten váš „modelový příklad“ je příjmově průměrná domácnost, kterou stát fakt dotovat nemusí a pokud jí záleží na udržitelnosti veřejných financí tak ani nemůže…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

V centru Bratislavy vyroste nový mrakodrap

Panorama Bratislavy doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group. Na středoevropské poměry unikátní projekt se bude …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB