Vládní balíček? Podle čerstvého průzkumu je „nelogický“, vláda by měla komunikovat lépe

Ve dnech 15. až 17. května, tedy tento týden, se agentura STEM/MARK dotazovala reprezentativního vzorku tuzemské populace, co si myslí o vládním balíčku. Tedy jen pár dní po oznámení ozdravného plánu „Česko ve formě“. V pátek agentura poskytla jeho výsledky médiím, redakce FAEI.cz je má k dispozici.
Mediální odborníci mají dlouhodobě za to, že Fialova vláda neumí své aktivity komunikovat a její kroky jsou pro veřejnost chaotické a nedůvěryhodné. Ilustrační foto: Vláda ČR

„Většina populace se shodla v tom ohledu, že s veřejnými finančními prostředky je třeba šetřit. To se domnívají tři čtvrtiny obyvatelstva. Vývoj naléhavosti problému zadlužení ČR sledujeme již delší dobu a po vyčerpání z epidemické, ukrajinské a energetické krizi se problém posunul v očích občanů až do horního patra naléhavosti,“ informoval naši redakci autor průzkumu Jan Burianec.

V míře souhlasu s konsolidačním balíčkem už podle něj zaznívá větší skepse. S celým jeho zněním souhlasí jen osm procent respondentů, 25 procent je pro částečně – tedy s něčím souhlasí, ale někde mají pochybnosti.

Nesouhlas s touto podobou vládního balíčku projevily dvě třetiny lidí (66 %). Odlišné vnímání je patrné především u voličů vládních a opozičních či neparlamentních stran.

„Z pohledu které konkrétní návrhy jsou v očích lidí nejvíce a nejméně rozumné, můžeme rozlišit tři skupiny,“ přiblížil Burianec: „Přijatelné, kontroverzní (přibližně polovina je považuje za rozumné, polovina nikoliv) a nepřijatelné.“

Více nakloněni byli podle něj jednotlivým návrhům více lidé s vyšším vzděláním a voliči vládních stran. „Daleko větším měřítkem zde ale bylo i sociálně-ekonomické postavení, protože jednotlivé návrhy dopadají na lidi z různých skupin odlišně podle toho, jak tyto úspory či zvyšování příjmů státu dopadají na jejich peněženky,“ vysvětlil autor průzkumu agentury STEM/MARK.

Lidé se podle výsledků průzkumu shodují, že jejich peněženky vládní balíček zasáhne spíše negativně. Při hodnocení subjektivních dopadů vládních návrhů úspor se nadpoloviční většina domnívá, že je to bude v jejich rozpočtu stát něco na víc. Častěji si to myslí Pražané, ženy na mateřské dovolené a podnikatelé či osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Průzkum se v detailu zajímal o návrhy, které doposud vzbudily největší vášně či kontroverze ve veřejném prostoru. První z nich jsou různá sazby DPH na tiskoviny. Lidé jsou v celkovém pohledu tisku nakloněni a odráží se to i v jednotlivých názorech. Advokáti tisku jsou v tomto ohledu častěji starší lidé a vysokoškolsky vzdělaní.

„Jako nerozumné hodnotí respondenti primárně oblasti, které jsou nelogické: Proč je jiná DPH u novin a jiná u časopisů, proč ještě jiná (nulová) u knih? Již se objevily věty typu: ‚Copak knihy mají nulovou přidanou hodnotu?‘ Stejné je to u absence spotřební daně na jen jeden typ alkoholu,“ sdělil redakci ředitel STEM/MARK Jan Tuček.

Druhou kontroverzí v průzkumu je zvýšení DPH na pivo, ale současné zachování nulové spotřební daně na víno (víno, jako jediný alkoholický nápoj není v tuzemsku zatížené spotřební daní, pozn. red.). Z těch, kteří pivo pijí, vadí tento návrh valné většině. Někteří respondenti se dokonce vyjádřili tak, že konzumaci čepovaného piva budou muset omezit, pokud návrh vejde v platnost a dojde k zdražení.

Pivo má ale své podporovatele i mezi nepijáky tohoto nápoje, se zvýšením DPH sazby na pivo nesouhlasí přibližně pětina z nich. To, že má být víno i nadále bez spotřební daně, podporuje více než čtvrtina populace – nepřekvapivě hlavně z Moravy. Polovina s tím nesouhlasí a myslí si, že vůči ostatním alkoholickým nápojům to není fér.

To, že vláda komunikuje své kroky a rozhodnutí dobře, si myslí jen tři procenta respondentů. Třetina uznává, že vláda se komunikovat snaží, ale je zde prostor pro zlepšení – častěji vlažnější jsou voliči vládních stran. „Zbývající téměř dvě třetiny se domnívají, že vládě se nedaří komunikovat vůbec. Tento názor zastávají logicky především voliči opozičních a neparlamentních stran,“ řekl Burianec.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. FB František Balco

    Prosím vás! Kde by se v Česku vzala logika? To jen někomu něco nevyhovuje.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB