Vládní liberační balíček II: Co přináší a jaké budou jeho dopady?

Vláda včera schválila další daňová opatření ministerstva financí na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru, tzv. liberační balíček II. Přinášíme jejich stručný přehled a vysvětlení dopadů, jak je zpracoval tým odborníků české poradenské skupiny Apogeo.
Vláda mj. schválila pozastavení povinnosti evidovat tržby v rámci elektronické evidence. Ilustrační foto: Pixabay.com

Prakticky všechna vládou schválená opatření budou ovšem muset projít legislativním procesem, přičemž se předpokládá, že budou projednávána dnes, tedy 24. března, ve stavu legislativní nouze. Jejich účinnost tedy lze očekávat velmi brzy. Odborníci proto doporučují podnikatelům, aby prozatím mapovali situaci v jejich podnicích (sledování propadu tržeb, počet zaměstnanců a mzdové náklady pro případnou refundaci).

EET

Vláda schválila pozastavení povinnosti evidovat tržby v rámci elektronické evidence. Toto opatření se bude vztahovat na všechny podnikatele, tedy nejen ty, kteří měli povinnost evidovat od 1. 5. 2020.

Daňová ztráta

Pokud ve zdaňovacím období 2020 vykážete daňovou ztrátu, budete ji moci zpětně uplatnit formou dodatečného daňového přiznání za zdaňovací období 2018 a 2019. Jestliže jste v těchto letech vykázali daňovou povinnost, vznikne Vám přeplatek, který Vám bude správcem daně vrácen. Přeplatek však bude vrácen až po podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020, tedy přeplatek bude vrácen až v dubnu, resp. červenci 2021. Opatření se vztahuje jak na fyzické, tak i právnické osoby.

PSALI JSME:
Konec účtenkové loterie. Konečně!

Prominutí záloh

Finanční správa ČR promine všem poplatníkům zálohu na daň z příjmů splatnou k 15. 6. 2020. Opatření se vztahuje jak na fyzické tak i na právnické osoby. Nebude tedy nutné o prominutí (stanovení záloh jinak) žádat. Pakliže potřebujete prominout i zálohu, která byla splatná 16. 3. 2020, dejte nám prosím vědět.

Daň z nabytí nemovitostí

Ministryně financí ČR promíjí sankci za pozdní podání a úhradu daně z nabytí nemovitých věcí, pakliže tato povinnost vznikla od 31. 3. do 31. 7. 2020. Daňové přiznání a platbu daně je však nutné provést nejpozději do 31. 8. 2020.

Podpora zaměstnavatelů

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo program ANTIVIRUS. Ten zahrnuje podporu pro zaměstnavatele, kteří byli nucení v souvislosti s opatřením Vlády ČR utlumit činnost.

Program zahrnuje kompenzace mezd zaměstnanců, kteří nemohli vykonávat pracovní činnost z důvodu uzavření provozovny na základě nařízení vlády (uzavření provozoven vyjma prodeje potravin, prodeje hygienického a drogistického zboží, lékáren, výdeje zdravotnických prostředků, prodej pohonných látek, brýlí a kontaktních čoček, výpočetní a telekomunikační techniky, spotřební elektroniky a výrobků pro domácnosti, tabákových výrobků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, služeb prádelen a čistíren a prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky). V těchto případech zaměstnanci pobírají 100 % mzdy z důvodu překážek na straně zaměstnavatele. Stát by měl kompenzovat 80 % vyplacené mzdy.

Kompenzace jsou také pro zaměstnance, kteří nemohli vykonávat pracovní činnost z důvodu nařízené karantény. Zaměstnanec v této situaci pobírá 60 % mzdy. Stát by měl kompenzovat všechny náklady na straně zaměstnavatele.

PSALI JSME:
Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

Kompenzace vyplacených mezd

Dále stát bude kompenzovat vyplacené mzdy zaměstnavatelů, pokud:

Významná část zaměstnanců (alespoň 30 %) nemohla vykonávat pracovní činnost z důvodu nařízení karantény či z důvodu péče o dítě. V takovém případě zaměstnanci pobírají 100 % mzdy, přičemž stát bude kompenzovat 80 % vyplacených mezd.

Zaměstnavatel byl nucen omezit svoji činnost z důvodu nedostupnosti nezbytných vstupů (suroviny, výrobky, materiál). V takovém případě pobírá zaměstnanec náhradu mzdy ve výši 80 %, stát bude kompenzovat 50 % vyplacených mezd.

U zaměstnavatele dojde k omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy. V takovém případě pobírá zaměstnanec 60 % mzdy a stát bude kompenzovat 50 % vyplacených mezd.

Žádosti o refundaci mzdových nákladů budou přijímat příslušné úřady práce, přičemž žádosti bude možné podat po ukončení kalendářního měsíce, za který bude refundace žádána. První žádosti tedy lze podávat dne 1. 4. 2020. MPSV v tomto týdnu představí podrobnější metodiku.

Odpuštění minimálních záloh

Pro OSVČ se připravuje možnost odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění od března 2020 na dobu šesti měsíců. Pro účely důchodového pojištění bude toto prominutí chápáno jako doba vyloučená z pojištění. Prominutí se vztahuje na minimální výši záloh, tedy u hlavní činnosti ve výši 2 544 Kč a u vedlejší činnosti ve výši 1 018 Kč pro sociální pojištění, pro zdravotní pojištění pak 2 352 Kč.

PSALI JSME:
Maláčová navrhuje odpustit živnostníkům důchodové pojištění. Kvůli koronaviru

Úvěr COVID I a nový program COVID II

Dne 20. 3. 2020 byl příjem žádostí o bezúročné úvěry u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) pozastaven. ČMZRB do programu Úvěr COVID I přijala přes 3 200 žádostí.

Aktuálně je připravován Program COVID II, kdy úvěry budou nově poskytovat komerční banky a stát bude ručit za jejich splacení a poskytovat příspěvek na úhradu úroků, přičemž se předpokládá, že žadatelé budou moci využít dosavadní formuláře ČMZRB. Uvedené přispěje k obsloužení většího počtu žadatelů (předpokládá se až deset tisíc), přičemž ČMZRB bude ručit za úvěry od 10 tisíc Kč. do 15 milionů Kč.

Poskytovaná záruka bude krýt pravděpodobně až 80 % komerčního úvěru a žadatel zároveň bude moci čerpat finanční příspěvek až 1 mil. korun na úhradu těchto úroků. Předpokládaná doba ručení bude tři roky. Zaručovaný komerční úvěr bude možné využít výhradně na úhradu provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájem, energie, dodavatelsko-odběratelské faktury, materiál, zásoby apod.

Podle informací ČMRZB by program měl být spuštěn do dvou týdnů, zpřesněné informace by měly být dostupné v řádu dní. Prozatím se doporučuje předpřipravit žádost a související dokumenty, které jsou stále dostupné na webu banky, a budou pravděpodobně využitelné i k žádostem v rámci programu COVID II u komerčních bank.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Liberační balíček ulehčí všem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Hospody a restaurace bojují o každou hodinu

Sektor gastronomie už letos přišel na tržbách minimálně o 30 miliard korun. Podnikatelům v pohostinství vadí, že vláda s nimi předem nekonzultuje zaváděná restriktivní opatření a nehledá kompromisní řešení, které by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru