Vládní populismus: Vlk se nažral, ale koza zůstala celá

Názor
Rozhodnutí české vlády zvýšit platy státních zaměstnanců v průměru o osm procent působí na první pohled jako kompromisní řešení. Ve skutečnosti už ale byl kompromisem návrh na šestiprocentní růst, za nímž stál premiér Andrej Babiš.
Rozhodnutí vlády je populistický krok, který příliš nebere v potaz možnost cyklického útlumu ekonomiky již v poměrně brzké době. Ilustrační foto: Policie.cz

V letošním roce totiž mzdy obecně, i po započtení soukromé sféry, porostou zhruba osmiprocentním tempem, přičemž příští rok tato dynamika zpomalí.

Tempo mzdového a platového růstu by přitom měla udávat soukromá sféra. Pokud toto tempo udává sféra veřejná, nejde o zdravý stav, jelikož většina přidané hodnoty ekonomiky vzniká v soukromé sféře.

Rozhodnutí vlády je tak třeba považovat za populistický krok, který příliš nebere v potaz možnost cyklického útlumu ekonomiky již v poměrně brzké době. Rovněž rušení pracovních pozic státních zaměstnanců je spíše jen kosmetickým opatřením v populistickém duchu, které má také spíše jen vyvolat určitý dojem – tentokrát dojem hospodárnosti.

Vlk se tedy nažral, protože státní zaměstnanci budou mít výrazně více, ale zároveň koza zůstává celá, jelikož se jejich početní stav nijak markantně nesníží. Vše na účet daňového poplatníka a s rizikem budoucího citelného růstu zadlužení země.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru