Vlastní bydlení se rekordně zhodnocuje. Hypotéka je i při pětiprocentní sazbě stále racionální krok

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Lidé proto stále častěji dávají na vážky placení nájmu a uvázání se k úvěru. Ačkoli splácení hypotéky nyní v Praze vychází dráž, než platit nájem, investovat do vlastního se stále vyplatí.
Lidé stále častěji dávají na vážky placení nájmu a uvázání se k úvěru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Člověk se nevystavuje riziku zvyšování nájemného, které neovlivní a které za rok v Praze vzrostlo o více než 20 procent. Nemusí se také bát, že si bude muset hledat levnější bydlení jinde. U vlastního bydlení za určitý čas splátka na rozdíl od nájemného odpadne – dluh bance splatí.

Velká výhoda je navíc v tom, že se nemovitost časem výrazně zhodnocuje a lidem zůstává nějaká reálná hodnota. Člověk zkrátka investicí do vlastního investuje do jistoty.

Podle aktuálních dat Eurostatu cena nemovitostí, a tedy jejich hodnota, vzrostla v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně nejvíce v celé Evropské unii, a to o 24,7 procenta. Druhý největší skok zaznamenalo Estonsko s 21 procenty a Maďarsko s růstem o 20,6 procenta.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Hypotéka je fajn věc….Jenže je ještě platit energie,pohonné hmoty a jídlo. Pokud se to sečte tak je to dost a výplata nestačí.

  • Ka Karel

   Jak komu, mě ne a to jsem si vzal za 5,5 mega s urokem 5% z vejplaty zbejva pulka

 2. Št Štěpán

  Chtěl bych autora upozornit že bydlení není bitcoin. (a ani jemu se teď moc nedaří)

 3. Ha Hany

  Takze vzit si pujcku v dobe, kdy uroky trhaji rekordy na nemovitost, ktera je z predchozich let nadhodnocena a ocekava se pokles cen 10 – 15 % je skvely napad?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB