Vlastní bydlení se rekordně zhodnocuje. Hypotéka je i při pětiprocentní sazbě stále racionální krok

Názor
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Lidé proto stále častěji dávají na vážky placení nájmu a uvázání se k úvěru. Ačkoli splácení hypotéky nyní v Praze vychází dráž, než platit nájem, investovat do vlastního se stále vyplatí.
Lidé stále častěji dávají na vážky placení nájmu a uvázání se k úvěru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Člověk se nevystavuje riziku zvyšování nájemného, které neovlivní a které za rok v Praze vzrostlo o více než 20 procent. Nemusí se také bát, že si bude muset hledat levnější bydlení jinde. U vlastního bydlení za určitý čas splátka na rozdíl od nájemného odpadne – dluh bance splatí.

Velká výhoda je navíc v tom, že se nemovitost časem výrazně zhodnocuje a lidem zůstává nějaká reálná hodnota. Člověk zkrátka investicí do vlastního investuje do jistoty.

Podle aktuálních dat Eurostatu cena nemovitostí, a tedy jejich hodnota, vzrostla v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně nejvíce v celé Evropské unii, a to o 24,7 procenta. Druhý největší skok zaznamenalo Estonsko s 21 procenty a Maďarsko s růstem o 20,6 procenta.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investovat do nemovitostí se vyplatí, jen když jsou prémiové

Zavřít reklamu ×
  1. Hypotéka je fajn věc….Jenže je ještě platit energie,pohonné hmoty a jídlo. Pokud se to sečte tak je to dost a výplata nestačí.

  2. Takze vzit si pujcku v dobe, kdy uroky trhaji rekordy na nemovitost, ktera je z predchozich let nadhodnocena a ocekava se pokles cen 10 – 15 % je skvely napad?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …