Vlastní bydlení v Česku? Nejmíň dostupné v Evropě

V Česku je nejmíň dostupné bydlení v Evropě. Vychází to z aktuální studie Deloitte Property Index, kterou má autorka k dispozici. Češi tak musí mít na pořízení bytu o velikosti 70 metrů čtverečních 13,3 ročních mezd. Jen pro srovnání: Třeba na Slovensku to je 12,7, ve Francii 9,8 a v Itálii dokonce jen 5,3.
Popisek k foto: I přes vysokou nedostupnost je poptávka po bydlení v Česku, a především v Praze, dlouhodobě vysoká. Ilustrační foto: faei.cz
Popisek k foto: I přes vysokou nedostupnost je poptávka po bydlení v Česku, a především v Praze, dlouhodobě vysoká. Ilustrační foto: faei.cz

„Česko se předloni umístilo nejhůře, loni nás přeskočilo Slovensko a skončili jsme předposlední, nyní jsme opět nejhorší z celé Evropy. Dostupnost vlastního bydlení v Česku tak zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu,“ uvádí ve studii Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.

Mezi nejdůležitější faktory, které mohou zlepšit nízkou dostupnost bydlení, podle studie patří výstavba nových domů a bytů, zjednodušení stavebních předpisů a povolení, dostupnost hypoték, zlepšení infrastruktury a také podpora pro developerské projekty zaměřené na dostupné bydlení.

Nejhorší situace je podle mezinárodní studie Deloitte v Praze. Pokud srovnáme pouze hlavní města, pak jsou na tom hůř už jen obyvatele obyvatelé Amsterdamu. Kupující v nizozemské metropoli musí na vlastní bydlení našetřit 15,1 průměrných hrubých ročních platů. V Praze to je 13 a půl.

Situace v Nizozemí je však pro kupující přece jen o něco jednodušší. Tamní banky totiž poskytují kupujícím až 100procentní hypotéku.

I přes vysokou nedostupnost je poptávka po bydlení v Česku, a především pak v Praze, dlouhodobě vysoká. Prodeje nových bytů v tuzemské metropoli za letošní první pololetí vzrostly meziročně o víc než 110 procent. Alespoň to tvrdí představitelé developerských firem Skanska Residential, Central Group a Trigema.

Spolu s poptávkou rostou i ceny. Metr čtvereční nového bydlení v Praze už na začátku léta překonal 155 tisíc korun. Nabídkové ceny tak překonaly dosavadní maximum.

Ceny rostou nejen v Praze, ale i v regionech. Průměrná nabídková cena dosáhla už bezmála 13 tisíc za čtvereční metr. Největší meziroční růst si – vyjma Prahy –, připsaly byty v Hradci Králové, Brně, nebo Olomouci. Naopak na Ústecku a Ostravsku bydlení stagnuje, v některých lokalitách dokonce mírně klesá.

Autorka je redaktorka ČT
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ka Karelin

    Svět má haldy papírových peněz, které nejsou ničím podložené. Za komunistů nešlo vytisknout peněz libovolné množství jako dnes….To je vidět na síle koruny, jaká byla před 35 roky a dnes, naše noviny píší „““Jakeš koupil nádhernou vilu v roce 1972 za 105 tisíc korun. Dnes má hodnotu 100 milionů““. Takhle jsme to dopracovali, mladí čekají až rodiče kteří si za socialismu postavili dům zemřou, aby se mohli nastěhovat do jejich nemovitostí….Sami nejsou schopni pro příští generace vytvořit nic.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB