Vlastnictví znamená odpovědnost. Ruku v ruce s ním přichází i majetkový plán

Názor
I přes nástrahy moderní ekonomiky leží největší riziko ztráty majetku v samotných rodinách. Statistiky stále překvapují tím, že až za 90 % ztrát rodinného bohatství mohou vnitřní konflikty nebo problematické chování členů rodiny. Jak majetek budovaný po generace ochránit?
Jedním ze základních prvků majetkového plánu je ochrana majetku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ztráta rodinného majetku je vždy choulostivou záležitostí. Příběhy, kdy jedna generace bohatství vytvoří a druhá ho utratí, bohužel nejsou známé jen z filmů nebo z knih, ale především ze skutečného světa.

Podtrhují to i čísla, s nimiž se ve své praxi setkávám. Ve druhé generaci ztrácí významnou část majetku až 70 % rodin. Přesto nejsou majetková gramotnost a nástupnictví dostatečně akcentovány a zejména v České republice je rozvoj těchto dovedností podceňován. Lidé se pak opakovaně dopouští známých chyb.

Majetkový plán vyžaduje experty

Jedním z důvodů, proč rodiny v dalších generacích přichází o majetek, je chybějící funkční majetkový plán. Ten umožňuje hladkou správu majetku a řízený mezigenerační transfer. Loňský průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) odhalil, že majetkový plán má pouze pět procent dotázaných rodin, a to je opravdu alarmující.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Všímám si, že majetkové plány často chybí proto, že jejich tvorba je náročná, vyžaduje strategii, sofistikovaný přístup, znalosti a úzkou spolupráci specialistů z řady oborů. Při tvorbě majetkového plánu je nutná kooperace právního, daňového, trustového, transakčního i filantropického specialisty.

Krok za krokem k ochraně bohatství

Tvorba majetkového plánu vyžaduje zkušenosti a profesionální přístup. Během posledních let jsem měl díky působení v House of Trust společnosti Svěřenská správa s.r.o. privilegium pomáhat jednotlivcům i rodinám s velmi vysokou hodnotou čistého jmění vytvářet majetkové plány, které obsahovaly všechny čtyři základní prvky. K nim patří ochrana majetku, zanechání odkazu, filantropie a individuální uspořádání majetkových vztahů za života i v případě úmrtí.

Vždy šlo o různé životní příběhy a unikátní situace. Všichni jednotlivci nebo rodiny měli ale i něco společného. Při plánování se dívali na majetek izolovaně, tedy jako na soubor majetkových hodnot. Celostní „majetkové plánování bohatství“, takzvaný Wealth Planning, ale znamená mnohem více. Vedle peněz a majetku se dotýká taká vztahů, priorit, hodnot, individuálních životních potřeb nebo životních cílů.

PSALI JSME:
Wealth and Asset Management: Na pole správy bohatství a majetku v Česku vstoupila poradenská společnost EY

Chcete-li efektivní majetkový plán vytvořit, musíte nejprve formulovat cíle a identifikovat problémy, které majetek ohrožují. Mezi životní situace, jež jsou největší hrozbou pro majetek, přitom spadá smrt, rozvod, invalidita a rodinné konflikty nebo spory.

Skutečné hrozby, které mají neblahý vliv na osobní majetek a rodinné klima, se skrývají v běžném životě. Mohou na sebe vzít podobu žádostivých věřitelů, nespokojených dědiců, marnotratných potomků, táhlých soudních sporů, rozdílných názorů na způsob správy majetku a podobně.

Bohatství sloužící svému účelu

Způsob, jakým lidé vlastní a spravují svůj majetek, má rozhodující vliv na to, zda jejich bohatství skutečně slouží vytýčenému účelu a směřuje k dosažení stanovených cílů. Klíčem k zajištění hladké realizace majetkového plánu je proto nejenom pochopení rodinné situace a základních hodnot, ale zejména výběr vhodného instrumentu pro samotnou realizaci.

Ve Wealth Planningu se využívá celá řada instrumentů. Jedním z nich je i svěřenský fond, který poskytuje vyšší úroveň ochrany a kontroly nad majetkem. Vhodně nastavená právní struktura fondu dokáže zajistit kontinuitu správy majetku, spravedlivé rozdělení majetku podle vůle zakladatele nebo stanovit formální požadavky na potenciálního dědice. Bez jejich splnění mu nevznikne vlastnický nárok na majetek z fondu nebo právo na užitky v podobě výnosu nebo užívání majetku.

PSALI JSME:
Svěřenský fond jako nový nástroj k ochraně majetku

Tematické setkání nad majetkovým plánem

Precizně zpracovaný a připravený majetkový plán ale nemusí sám o sobě znamenat záruku úspěchu. Iniciátor majetkového plánu se při jeho realizaci může v rodině setkat s nepochopením nebo kladením překážek kvůli rozdílnému názoru na správu majetku nebo jeho rozdělení.

Z tohoto důvodu při tvorbě strategie majetkového plánu doporučuji zvolit takový proces, který zapojí všechny členy rodiny, jichž se majetkový plán bude dotýkat, a umožní jim vyjádřit své názory, hodnoty a cíle, jež by ve strategii majetkového plánu měly být obsaženy.

I proto jsme připravili řadu tematických setkání či seminářů a nově také konferenci Trust & Wealth Management, která je platformou pro sdílení názorů a zkušeností a je mostem mezi rodinami a experty napříč všemi obory, jež spojuje téma plánování bohatství a správa majetku. Letos se konference uskuteční 19. listopadu 2019 v Praze opět za účasti českých a zahraničních expertů.

Na konferenci vystoupí například Olivia Cooper, vedoucí oddělení Private Wealth and Family Office z Meaby & Co v Londýně, Stanislav Servus, autor knihy Aktuální otázky nástupnictví při rodinném podnikání, nebo český šlechtic a mecenáš Constantin Kinský.

Autor je Senior Trust Advisor & CEO ve společnosti House of Trust – Svěřenská správa
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svěřenský fond v otázkách a odpovědích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada …

Svět má další problém – příliš silný dolar

Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB