Vodákům začíná hlavní sezóna. Jak se na vodě chovat?

Poradna
Česká populace miluje sjíždění řek. Četné půjčovny na různých řekách s pohodlnými službami ještě umocňují zájem o plavbu na kánoích nebo na raftech. Období červen až září je hlavní vodáckou sezónou. Navíc letos i v době pocovidové je možné se této rekreační aktivitě věnovat prakticky bez větších omezení. Ale voda je živel, a proto pohyb na ní má svá pravidla.
Červen až září je v Česku hlavní vodáckou sezónou. Foto: Depositphotos.com

Co je třeba dodržovat na vodě

Základem je dostatečná a vhodná výbava každého vodáka. V současné době si většina zájemců vybírá potřebné věci v půjčovnách. Lodě jsou vyráběny z odolných hmot, k dispozici jsou různé velikosti a provedení záchranných vest a přileb. U vesty a přilby není důležité jen je „mít“, ale také je správně nasadit a upevnit: Přilbu pod bradou a nesmí na hlavě volně „kloktat“.

Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla. Zejména u dětí je nezbytné vše překontrolovat a přitáhnout. Jinak hrozí, že jim vesta naopak vyjede nahoru na hlavu nebo se z trupu uvolní, což naopak záchranu z vody ztěžuje. Je-li vesta nová, určitě se vyplatí ji napřed vyzkoušet „v akci“, tedy přímo ve vodě, zda děcko nese tak, jak má – tedy udržuje ho nad hladinou a tlačí mírně na záda.

Rozhodně se nedoporučují pomůcky vhodné na koupaliště – nafukovací kruhy nebo křidélka apod. V lodi je dobré mít po ruce záchranný házecí pytlík. Jeho použití je jednoduché a v prekérních situacích může zachraňovat životy. V každém vodáckém obchodě zájemcům jeho funkci a způsob použití ochotně vysvětlí.

Pozornost je nutné věnovat vhodnému obutí tak, aby drželo na noze pevně. Nikdy nelze splouvat řeky naboso.

Před každým složitějším úsekem, například většími peřejemi, překážkou v cestě a zejména před každým jezem je třeba se s úsekem předem seznámit a nevjíždět do něj předtím, než si ho posádka prohlédne. Rozhodně je nutné rovněž zachovávat odstup od dalších lodí.

x

V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí, na nichž se ročně utopí několik osob. Zpravidla jsou dnes osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Řada z nich je už také vybavena záchrannými prostředky – speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Vyplatí se raději jez přenést a nastoupit do lodě zase pod ním. „Není žádná ostuda být opatrný,“ nabádá veřejnost naše legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová.

Faktor alkohol

K vodáctví patří stejně jako táboření a kytary také pivo a alkohol. Navíc loni rozhodli zákonodárci, že případná konzumace alkoholu na vodě se penalizovat nebude. „Nedá se zapřít, že alkohol prostě ke sjíždění řek patří,“ připouští olympijský medailista, mistr světa i Evropy ve vodním slalomu Jiří Prskavec.

Ale současně dodává: „Ale alkohol by měl přijít ke slovu přiměřeně až večer u táboráku, nikoli během samotné plavby.“ Bohužel značná část vodáků na toto pravidlo nedbá. To podstatně ovlivňuje jejich schopnosti řídit loď a také správně odhadnout rizika na řece. Často dochází i k přecenění vlastních vodáckých kvalit.

PSALI JSME:
Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

Lidé rovněž nemívají představu, co následuje, když se loď v peřejích nebo na prudší vodě převrhne. A to je může překvapit. Mnozí instruktoři doporučují si takovou situaci vyzkoušet nanečisto a záměrně, aby posádka věděla, jak člověka zaskočí studená voda, jak rychle může uplavat pádlo nebo výbava, jak udržet loď plnou vody a následně ji zase zprovoznit.

Rovněž je třeba znát pravidla pro záchranu osob v prudkých peřejích a kamenitém řečišti s rychle tekoucí vodou: Doporučuje se neklást vodě odpor, nechat se nést na plovací vestě, pouze manévrovat v proudu nohama napřed a snažit se dosáhnout břehu až pod nejprudším úsekem, aby člověka nezranily kameny nebo aby neztratil obuv.

Rekreační a méně zdatní vodáci by se nikdy neměli pouštět na toky s vysokým stavem vody, a na rozvodněné by neměl vyrážet nikdo.

Autorka je tisková mluvčí Uniqa pojišťovny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na vodě nejčastěji pijeme pivo. Polovina vodáků přímo na lodi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.