Volatilní týden končí koruna silnější

Analýza
Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když americká centrální banka, Fed, i Evropská centrální banka (ECB) uklidňovaly trhy existencí robustního rámce na případné zamezení nákazy v bankovním systému.
Z pohledu koruny byl tento týden velmi úspěšný, když si v celotýdenním hodnocení připisovala vůči euru zisky až 1,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I díky tomu ECB v minulém týdnu a Fed v tomto týdnu mohly zvýšit úrokové sazby a bojovat tak proti nebezpečí, kterému centrální banky čelí již delší dobu, tedy inflaci.

Závěr týdne byl ale opětovně poznamenán výprodeji akciových titulů v čele s německou Deutsche Bank, která s sebou dolů stahovala i další bankovní tituly. Ve světle tohoto vývoje byl patrný na trzích útěk ke kvalitě.

Na globálním devizovém trhu se to projevilo v posilování dolaru během páteční seance. Oproti čtvrtečním maximům nad 1,09 USD/EUR se kurz dostal na dosah hladiny 1,07 USD/EUR.

PSALI JSME:
Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce

Bez odezvy trhu v pátek skončilo zveřejnění březnových sentiment PMI indikátorů. Data z Evropy zklamala ve složce průmyslové aktivity, a to zejména v Německu. Zklamání však bylo více než vykompenzováno vyšší aktivitou v sektoru služeb.

Pokud jde o PMI ze Spojených států, dočkali jsme se v obou složkách výrazně lepšího výsledku. Za očekáváním ale zaostaly statistiky únorových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

Tuzemský konjunkturální průzkum za březen potěšil, když ukázal na další zlepšení celkového ekonomického sentimentu. Patrný byl vzestup zejména ve složce podnikatelské důvěry, a to díky výrazně vyšší očekáváné výrobní činnosti v následujících třech měsících. Spotřebitelská důvěra zaznamenala nepatrné zhoršení.

Z pohledu koruny byl tento týden velmi úspěšný, když si v celotýdenním hodnocení připisovala vůči euru zisky až 1,5 procenta. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel ještě nad 24,00 CZK/EUR, v jeho závěru se již pod tlak několikrát dostala hladina 23,60 CZK/EUR.

Všechny středoevropské měny profitovaly z ústupu rizikové averze v tomto týdnu. Investoři vnímají rozdílnou situaci i jiné business modely bank v regionu.

Regionálním vítězem týdne byl jednoznačně maďarský forint, který vůči společné evropské měně zhodnotil o výrazná tři procenta. Nejmenší výkonnost naopak předvedl polský zlotý s necelým půl procentem.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspěšný den pro korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.