Všechno zdražuje. Dramaticky rostou ceny zeleniny

Názor
Poměrně citelné inflační tlaky byly v březnu patrné v oblasti produkce napříč ekonomikou. Zejména kvůli loňské neúrodě, způsobené suchým a teplým počasím, druhý měsíc znatelně, meziročně více než osmiprocentním tempem, rostly ceny zemědělských výrobců. Táhne je zdražování producentů v oblasti rostlinné výroby.
Ilustrační foto: Pixabay

Dramaticky rostou ceny zeleniny, například cibule, nebo brambor. Poměrně markantní je rovněž zdražení obilovin, které se pak přenáší do pětiprocentního meziročního růstu cen pekárenských a cukrářských výrobků.

Zrychlení inflačních tlaků lze navíc v příštích měsících očekávat také v oblasti živočišné produkce, která v březnu meziročně v zásadě stagnovala. Kvůli epidemii afrického moru prasat v Číně lze totiž očekávat až pětinové zdražení vepřového, které se v jisté míře promítne do zdražení dalších živočišných výrobků.

PSALI JSME:
Letošek bude rokem drahých potravin. Vepřové zdraží o desítky procent

Navzdory ztrátě dynamiky, kterou pociťuje tuzemský průmysl, nedochází ke zvolnění inflačních tlaků. Naopak, inflace v oblasti cen průmyslových výrobců nabrala v březnu opět na dynamice, když v meziročním vyjádření dosáhla takřka čtyř procent, a mírně tak překonala očekávání trhu. Důvodem je zejména růst cen elektřiny.

K němu dochází kvůli růstu cen uhlí na světových trzích a enormnímu zdražení emisních povolenek v EU. Ty jen za poslední rok zdražily o zhruba devadesát procent a mají před sebou patrně další citelné, až dvojnásobné zdražení. To by se výhledově mělo projevit dalším růstem cen elektřiny. Průmysloví výrobci ovšem čelí také letošnímu více než třetinovému nárůstu cen ropy a souvisejícímu zdražování ropných produktů, paliv a pohonných hmot.

PSALI JSME:
Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Aby toho nebylo málo, rapidně zdražují rovněž stavební práce. Stavebnictví naráží na kapacitní omezení daná hubenými předchozími léty. Citelně rostou i ceny stavebních materiálů. Rostoucí cenová dynamika je patrná rovněž v oblasti služeb pro podniky. Zde je znát zejména obecný mzdový růst v ekonomice, který se pochopitelně projevuje také v oblasti náborářských služeb, podnikového poradenství, finančního poradenství či reklamních nebo bezpečnostních služeb.

Březnová čísla k cenám výrobců zvyšují pravděpodobnost, že Česká národní banka na svém měnově-politickém zasedání počátkem května letos poprvé zvýší základní úrokovou sazbu. Inflační tlaky v tuzemské výrobní sféře jsou zřetelně patrné a v základních kategoriích překonávají inflační cíl ČNB. Ten se sice, jak známo, týká cen spotřebitelských, nikoli výrobních, ovšem růst cen ve výrobě se mnohdy přelévá právě do vzestupu cen spotřebitelských.

Toto přelévání by na horizontu měnové politiky, tedy v příštích šesti až osmi čtvrtletích, mohl omezit nepříznivý ekonomický vývoj v zahraniční. Právě potenciální zhmotnění zahraničních rizik, jako jsou obchodní války nebo zpomalení čínské ekonomiky, jsou momentálně klíčovým antiinflačním tlakem v ČR. Část bankovní rady ČNB tato rizika zřejmě odradí od hlasování pro zvýšení sazeb, a to navzdory popsaným cenovým tlakům v průmyslu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB ponechala úrokové sazby beze změn. Narůstající ekonomická nejistota nutí centrální banky k větší rozvážnosti

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak je na tom automobilový průmysl?

Jedním ze sektorů, který je velmi zasažen krizí spojenou s pandemií koronaviru, je také automobilový průmysl, který je závislý na provozu velkých továren. Ty ve většině zemí Evropské Unie musely být uzavřeny kvůli …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru