Vtip ze Skotska? Tuzemská budoucí whisky zabodovala

Než whisky spatří světlo světa, nejméně tři roky zraje v sudech. Po tu dobu se jí říká „new make“. Už tyto „základy“ ale zkoumají odborníci a posuzují porotci. New make budoucí Whisky Bernard se stal překvapením největší domácí soutěže lihovarů Česká pálenka a ve své kategorii přesvědčivě vyhrál.
Podle renomovaného znalce whisky Václava Routa je „new make“ budoucí Whisky Bernard parádní destilát skotského střihu, na nějž se můžeme těšit. Foto: Jakub Moravec

„Porotci jeden ze vzorků považovali za vtip. Někteří se domnívali, že organizátor, aby porotu trochu rozhodil nebo pobavil, přidal mezi ostatní jeden vzorek ze Skotska, který se vymykal. K našemu velkému potěšení to byl náš new make Whisky Bernard,“ říká Jiří Syrovátka, mistr biolihovaru Zámecké sady Chrámce, kde budoucí whisky vznikla.

Překvapení bylo podle něj o to větší, že vítězný vzorek byl úplně čerstvý.

„Vypálil jsem ho dva týdny před soutěží, v dřevěném sudu nebyl ani okamžik, přesto získal vyšší hodnocení, než vzorky, které zrají třeba už i téměř tři roky,“ doplnil Syrovátka.

Jeden z porotců, renomovaný znalec whisky Václav Rout, k tomu řekl: „Mám napito hodně skotských new make a tento se mezi ně může směle zařadit. Jde o parádní destilát skotského střihu. Na tuto whisky se můžeme těšit.“

V biolihovaru Zámecké sady v Českém středohoří vzniká od roku 2020 pro Rodinný pivovar Bernard pivní pálenka, letos zde vypálili i první várku budoucí Whisky Bernard. Ta vzniká z tzv. sladového vína, pro jehož výrobu Rodinný pivovar Bernard používá kvalitní humnový slad z vlastní sladovny v Rajhradě u Brna.

První várka „new make“ na svůj čas čeká ve třech 190litrových sudech z amerického dubu, v nichž již zrál americký bourbon. Whisky Bernard bude tzv. single malt, tedy sladová whisky z jedné šarže, nebo dokonce jen z jediného sudu.

PSALI JSME:
Stálo to hodně piva, času a energie. Recept na výrobu pivní pálenky zná jediný člověk

Zavřít reklamu ×
  1. Trochu mě to připomnělo jednu knížku, kde se psalo o bojích v Itálii za 2. světové války. Chcete brandy? Bude zítra! Dvanáctiletý koňak? V pozítří! 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB