Vy nám Huawei, my vám FedEx!

Názor
Tak jako Trumpova administrativa míří kromě povšechných cel i na konkrétní firmy, jež umisťuje na černou listinu, vytvořil Peking svůj „seznam nespolehlivých entit“, které poškozují zájmy čínských firem.
Podle čínských úřadů prý americký kurýrní a logistický gigant špatně doručoval zásilky. Foto: Pixabay

Zatímco Spojeným státům je trnem v oku zejména společnost Huawei, která je podle Trumpa „velkým nebezpečím“ z hlediska bezpečnostního, první „entitou“, na niž Peking zaměřil svoji pozornost, je FedEx.

Americký kurýrní a logistický gigant podle čínských úřadů prý „špatně doručoval zásilky“, tudíž je třeba jej prošetřit. Dvě japonské zásilky měl místo čínské adresy zrovna zmíněné společnosti Huawei doručit do Spojených států a s dalšími dvěma, tentokrát z Vietnamu, plánoval učinit cosi podobného.

FedEx chybu uznává, omluvil se za ni a uvedl, že k přesměrování zásilek nedošlo pod žádným vnějším tlakem. Huawei však vztah s ním prověří a je otázkou, zda jeho služeb bude dále využívat.

Celá věc velmi pravděpodobně souvisí s houstnoucí atmosférou obchodní války a rostoucí podezíravosti na obou stranách střetu, která už se neomezuje jen na politické kruhy, což opravdu v lecčems připomíná studenou válku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zatím bylo vůči Trumpovým obchodním válkám imunní. To se ale brzy změní

×
  1. dve zasilky, kazda z jine destinace……..japonska a Vietnamu……a obe skonci v USA a ne u firmy Huawei v Cine……a to FedEx nespolupracuje s FBI,CIA a kdovi s kym jeste? Fakt si ti vypatlanci v USA mysli, ze jim nekdo bude verit, ze to byla nahoda?

  2. Jen vypatlanec může hodnotit firmu doručující miliony zásilek denně na základě dvou ojedinělých chyb. V tom případě bude Česká Pošta asi spolupracovat s Kimem, když v mé záležitosti měla letos ze dvou zásilek dva problémy, že?

    • Cetl jste to ? Dve zasilky kazda z jineho koita sveta a meli je dorucit firme Huawei ale misto toho to otoci pres cely svet a doruci to do USA… tohle se ani na poste nestane a pravdepodobnost ze by dve nezavisle zasilky od pana Novaka skoncily OBE nekde v Kanade je do oci bijici… v tomto pripade je to tez do oci bijici kdyz zrovna zasilky pro Huawei skonci v USA… opravdu nahoda…

  3. Jen at Čína zavede obdobné sankce, jako zavádí USA. Vždyt by to tak mělo být normální a na důvodu nezáleží. Prostě bych vydal zákaz a basta. Dokud to nebude firmy z USA šeredně bolet, tak potáhnou se zločinci z Washinghtonu za jeden provaz.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Paprika už vyjde i na 200 korun za kilogram

Zemědělští producenti citelně zvyšují cenu zeleniny. Během března došlo k nárůstu jejich cen zeleniny o takřka pětinu, přesněji o 18 procent, jak vyplývá z nově zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Z roku …

Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o výrazných 1,4 procenta a jejich meziroční tempo tak zrychlilo na 3,3 procenta z předchozího 1,4 procenta. To bylo nad všemi analytickými odhady. Náš …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Investice do vlastního bydlení trhají rekordy. Zájem o hypotéky je extrémně vysoký

Analýza
Banky v březnu sjednaly hypotéky za neuvěřitelných 44,723 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték se tak jen za první čtvrtletí letošního roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. „Rostoucí sazby by ale mohly hypoteční trh už brzy přibrzdit. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu totiž již nepatrně vzrostla na 1,94 procenta ročně,“ sdělil včera redakci hypoteční specialista společnosti …

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru