Východní Evropa má světové prvenství ohledně zastoupení žen na vysokých manažerských pozicích, stále více jich usiluje o titul MBA

Východní Evropa je lídrem v oblasti zastoupení žen na vysokých manažerských postech. 87 % společností z východní Evropy podle renomované poradenské agentury Grant Thornton letos uvádí, že má alespoň jednu ženu ve vysokém managementu. Celosvětově tento ukazatel vychází podle agentury na 75 % a v Evropské unii na 73 %. Ženy se na manažerské pozice stále častěji připravují prostřednictvím MBA studia.

Celosvětové zastoupení žen na seniorních manažerských pozicích vykazuje za uplynulý rok nepatrné snížení. Zatímco v roce 2017 ženy na celém světě ve firmách držely 25 % vysokých manažerských postů, letos je to o jeden procentní bod méně. Důležité je ale prvenství východní Evropy, kde 87 % z oslovených firem v letošním průzkumu uvedlo, že má alespoň jednu ženu ve vysokém managementu. „Ženy z východní Evropy stojí vnímáním sebe sama někde mezi Západem a tradicionalistickou Asií. Pro ctižádostivé Východoevropanky jsou jasným vzorem západní země, kde již hlavní etapy boje za ženská práva úspěšně proběhly, a ženy zde mají téměř stejné možnosti jako muži vystoupat v kariérním žebříčku až na samotný vrchol,“ uvádí finanční ředitelka institutu CEMI Ing. Petra Miková, a dodává: „Zastoupení žen ve vrcholových funkcích v různých regionech světa nemívá pouze vzrůstající tendenci. Již vícekrát se stalo, že zastoupení výrazně dlouhodobě rostlo a poté, co padly různé znevýhodňující bariéry pro kariérní růst žen v daném regionu, zájem o manažerské pozice z jejich strany opět polevil.

Ve východní Evropě letos ženy ovládají 36 % existujících seniorních manažerských pozic, zatímco v Evropské unii tvoří jejich zastoupení jen 27 %. Z Evropské unie stojí za zmínku Francie, kde se zastoupení žen již 3 roky pohybuje klem 33 %. V USA měly ženy vloni zastoupení na manažerských pozicích 39,8 %. „V Česku je v posledních letech zájem žen o kariéru ve vedení společnosti zhruba stejný. Stále více se jich ale za účelem snadnějšího postupu hlásí na MBA studia. Zatímco v roce 2011 tvořily studující ženy na našem institutu jen 29 % studentů, vloni jejich podíl činil již 38 %,“ dodává Miková.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.