Výdaje na prvňáka letos dosáhnou 6140 korun. Rodiče prvňáků mohou požádat státu o finanční pomoc, většinou o tom však neví

Blíží se začátek nového školního roku, takže rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy. Příslušné finanční náklady na takového žáka letos poprvé v průměru přesáhnou 6000 korun, záleží ovšem pochopitelně na kvalitě pořizovaných věcí. Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou přesahující 34 000 korun.
Rodiče mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dobrou zprávou je to, že navzdory takřka tříprocentnímu obecnému zdražování, které je zřetelné například u potravin, energií či bydlení, zůstávají ceny řady školních potřeb oproti loňsku v souhrnu na srovnatelné úrovni.

Podle nejnovějších, červencových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) sice meziročně zdražují učebnice, ale zato zlevňují školní sešity, pastelky, penály, a dokonce i kuličková pera. Učebnice jsou letos dražší o jedno až tři procenta. Naopak sešity, pastelky a penály jsou zhruba o tři procenta levnější, pera jsou pak lacinější jen nepatrně, o 0,5 procenta (viz tabulka níže).

Ceny základních školních potřeb v Kč (v závorce meziroční změna v %)
Učebnice matematiky 135,79 (1,3)
Základní učebnice pro hlavní specializaci 237,55 (2,7)
Školní sešit polotuhý 18,19 (-2,7)
Pastelky 49,87 (-3,2)
Kuličkové pero 25,25 (-0,5)
Školní penál 287,72 (-3,2)
Zdroj: ČSÚ, červenec 2019

Paušální poplatek, za který školy nakupují pro žáky třeba pracovní sešity do prvouky nebo sešity na psaní, dosáhne podobně jako loni v průměru částky jednoho tisíce korun. Školní aktovka vyjde zhruba na dva tisíce. Školní penál stojí podle údajů ČSÚ aktuálně v průměru necelých 290 korun. Vybavení penálu vyjde na dvě stovky. Dále je třeba připočíst obaly na učebnice a sešity, za stovku.

Přezůvky, boty do družiny a sportovní obuv do tělocvičny vyjdou v souhrnu 1000 korun. Obědy stojí měsíčně minimálně 600 korun, družina stovku. Cena školního výletu (může na něj dojít hned v září) se pohybuje od pětistovky výše. Je třeba připočíst také výdaje na peněženku či krabici na svačinu nebo láhev na vodu, dohromady za tři stovky. Celkem to představuje zhruba 6140 korun (viz tabulka níže). To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Výdaje na prvňáka – srpen až září 2019
Školní aktovka 2 000 Kč
Pracovní sešity do prvouky, sešity na psaní atd. (paušál) 1 000 Kč
Školní obuv – přezůvky, cvičky… 1 000 Kč
Obědy (měsíčně) 650 Kč
Penál 290 Kč
Věci do penálu 200 Kč
Obaly 100 Kč
Družina (měsíčně) 100 Kč
Školní výlet 500 Kč
Další (krabice na svačinu, peněženka…) 300 Kč
Celkem: 6 140 Kč

Rodiče ovšem mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. A nejde o takzvané pastelkovné, které ministerstvo školství v roce 2012 zrušilo, ale některá města – jako třeba Karlovy Vary – jej žadatelům vyplácí na svůj účet stále i dnes.

Jde o pomoc Úřadu práce, která pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě. V případě těchto položek už bude letošní meziroční zdražení markantnější, neboť třeba současný citelný růst cen potravin vytváří tlak na zdražování školních obědů a třeba znatelný růst cen ubytování zase tlak na růst cen škol v přírodě.

Ti z rodičů, kteří se prokazatelně nacházejí v tíživé sociální situaci, mohou požádat Úřad práce v místě trvalého pobytu o mimořádnou okamžitou finanční pomoc, která by jim pomohla pokrýt výdaje na uvedené položky. Rodiče mohou z těchto peněz hradit výdaje za učebnice či učební pomůcky, školní aktovku, výdaje na školu v přírodě nebo školní družinu, ale i mimoškolní aktivity jako zájmové kroužky, ale i případné výdaje spjaté s dojížděním do školy. Za kalendářní rok stát může poskytnout sumu až 34 100 korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za nezletilé děti rodiče platit pojistné nemusí. Ale je to riziko

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se opět vymkla kontrole

Kdo si myslel, že důsledky pandemie koronaviru nasměrují Českou republiku k deflaci, hluboce se spletl. V meziročním srovnání se zvýšily ceny potravin, stravovacích služeb, nájmů, elektřiny a celé řady dalších …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru