Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Názor
V druhé letošní aukci ministerstvo financí získalo tento týden 14,5 miliardy korun. I tentokrát poptávka investorů překonala nabídku, nicméně zájem byl nižší. Důvodem byl spíše nešťastný výběr dluhopisů, které se mohly zdát investorům příliš drahé, než obecný nezájem trhu.
V druhé letošní aukci ministerstvo financí získalo 14,5 miliardy korun. Ilustrační foto: wikimedia.org/ŠJů

Vzhledem k téměř nulové nabídce v posledních dvou měsících lze předpokládat, že pár týdnů potrvá, než se finanční trhy opět nasytí a budou tlačit na růst výnosů státních dluhopisů, resp. pokles jejich ceny.

Pro letošek očekáváme zhruba obdobnou nabídku státních dluhopisů jako v loňském rekordním roce. To potvrzuje i před pár dny zveřejněný emisní kalendář pro únor, který nabídne 40 miliard korun státních dluhopisů a 10 mld. Kč pokladničních poukázek. Ty podle nás ministerstvo financí využije pro překlenutí emisně náročného prvního pololetí a po jejich splacení v druhé polovině roku opět vydá státní dluhopisy s delší splatností.

Rozloží tak celkovou emisi přes celý letošní rok a vyhne se překotné nabídce na trhu, která by mohla ohrozit současné podmínky. I přesto očekáváme, že výnosy státních dluhopisů letos dále porostou. Desetiletý výnos by se tak měl ke konci letošního roku dostat na dosah dvou procent. Hlavním důvodem bude měnová politika České národní banky a růst výnosů v zahraničí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hlad po českých státních dluhopisech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru