Výhled investorů se podle ZEW indexu výrazně zlepšuje

Názor
Podle lednového německého ZEW indexu hledí finanční experti do budoucnosti překvapivě optimisticky. Složka očekávání se vyhoupla poprvé od února 2022 do kladných hodnot, když oproti prosincovým -23,3 bodu a očekávaným -15,0 bodu dosáhla +16,9 bodu.
Podle lednového německého ZEW indexu hledí finanční experti do budoucnosti překvapivě optimisticky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obavy z výrazného hospodářského propadu se posupně zmírňují s tím, jak se snižuje riziko energetické krize. To koneckonců potvrdily i údaje o předběžném růstu hrubého domácího produktu (HDP) za loňský rok zveřejněné v závěru minulého týdne, které implikovaly mezičtvrtletní stagnaci německé ekonomiky ve čtvrtém kvartálu roku 2022.

Náladu investorům zřejmě zlepšuje také to, že inflace je již za vrcholem. Mírný nárůst z -61,4 bodu na -58,6 bodu zaznamenal i subindex hodnocení současné situace, stále však zůstává výrazně utlumený.

Prosincová HICP inflace v Německu byla v úterý ve finálním čtení potvrzena na 9,6 procenta meziročně. Oproti listopadovým 11,3 procenta meziročně tak hlavně v návaznosti na opatření německé vlády citelně zpomalila.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace klesá napříč Evropou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB