Výhled investorů se podle ZEW indexu výrazně zlepšuje

Podle lednového německého ZEW indexu hledí finanční experti do budoucnosti překvapivě optimisticky. Složka očekávání se vyhoupla poprvé od února 2022 do kladných hodnot, když oproti prosincovým -23,3 bodu a očekávaným -15,0 bodu dosáhla +16,9 bodu.
Podle lednového německého ZEW indexu hledí finanční experti do budoucnosti překvapivě optimisticky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obavy z výrazného hospodářského propadu se posupně zmírňují s tím, jak se snižuje riziko energetické krize. To koneckonců potvrdily i údaje o předběžném růstu hrubého domácího produktu (HDP) za loňský rok zveřejněné v závěru minulého týdne, které implikovaly mezičtvrtletní stagnaci německé ekonomiky ve čtvrtém kvartálu roku 2022.

Náladu investorům zřejmě zlepšuje také to, že inflace je již za vrcholem. Mírný nárůst z -61,4 bodu na -58,6 bodu zaznamenal i subindex hodnocení současné situace, stále však zůstává výrazně utlumený.

Prosincová HICP inflace v Německu byla v úterý ve finálním čtení potvrzena na 9,6 procenta meziročně. Oproti listopadovým 11,3 procenta meziročně tak hlavně v návaznosti na opatření německé vlády citelně zpomalila.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB