Výhled na 4. čtvrtletí (2.): Krize jsou hnacím motorem inovací

AnalýzaTéma týdne
Tato energetická krize urychlí zelenou transformaci Evropy a pro Afriku může být příležitostí k obrodě, ale nejdůležitější je, že urychlí deglobalizaci, kdy se světová ekonomika rozpadne vedví a největším otazníkem bude Indie.
Nejlepší očekávanou návratnost má globální energetický sektor, ale ropný a plynárenský průmysl zůstává i nadále atraktivní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Globální akciový trh tuto zimu patrně narazí na dno, ale zase se vyčasí, a to nejlepší má pořád ještě před sebou. V našem Výhledu na první čtvrtletí jsme psali, že nejlepší očekávanou návratnost, deset procent ročně, má globální energetický sektor.

Kvůli rostoucím cenám energetických firem klesl tento očekávaný výnos v ročním přepočtu na devět procent, ale ropný a plynárenský průmysl zůstává i nadále atraktivní.

Titulky novin jsou plné globální energetické krize, ale skutečnou zimu s sebou přinesou sílící deglobalizační tendence. Zdá se, že se svět štěpí na dva hodnotové systémy.

PSALI JSME:
Jak investovat do energetiky a postupující energetické krize?

Globalizace byla hlavním faktorem, který stál za nízkou inflací posledních třiceti let, a byla zásadní také pro rozvojové trhy a jejich akciové trhy. Deglobalizace způsobí potíže zejména zemím s obchodním přebytkem, bude zvyšovat inflaci a ohrožovat americký dolar jako rezervní měnu.

Než energetická krize promění Evropu ve světového leadera v energetických technologiích, bude nutné nějak zaplnit mezeru způsobenou snahou zbavit se surovinové závislosti na Rusku.

To dokáže pouze Afrika, takže Evropa začne v boji o její zdroje dlouhodobě konkurovat Číně. Uprostřed toho všeho se nachází Indie: Dokáže si nejlidnatější země světa najít skutečně neutrální pozici, nebo bude donucena k nesnadným rozhodnutím?

PSALI JSME:
Akcie výrobců spotřebního zboží utrpí historicky vysokými cenami energií

Odhadované zvýšení cen primárních energií o 6,5% bodu je vlastně zdaněním ekonomického růstu, které znamená menší disponibilní příjmy a nižší provozní zisky. Akcie výrobců zboží občasné spotřeby zareagovaly na tento tlak tím, že se oproti zbytku světových akciových trhů propadly.

Nejzranitelnější je evropský sektor zboží občasné spotřeby, hlavně francouzští výrobci luxusního zboží a německé automobilky. Výrazné zpomalení spotřeby může nejvíc poškodit mimo jiné Německo, Čínu či Jižní Koreu, na jejichž akciových trzích se to už projevuje.

My se celou dobu přikláníme k názoru, že než se akcie odrazí ode dna, mohou se světové akciové trhy propadnout až o 33 procent, ale nebojte se, po zimě vždycky přichází jaro a to nejlepší nás na globálních akciových trzích teprve čeká.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (1.): Zima se blíží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.