Výhled na 4. čtvrtletí (3.): Menší drama v oblasti komodit

AnalýzaTéma týdne
Pro většinu komodit bude prostředí před koncem roku i nadále volatilní. Příčinou budou nejrůznější nejistoty. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by v tomto sektoru došlo k výraznému propadu, a v roce 2023 si znovu polepší.
Pro většinu komodit bude prostředí před koncem roku i nadále volatilní. Příčinou budou nejrůznější nejistoty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naše předpověď stabilních a výhledově snad i vyšších cen počítá s izolovanými oblastmi posilujících klíčových komodit ve všech třech sektorech – v energetice, kovech i zemědělství. A tak si podle nás Bloomberg Commodity Index udrží těch 20 procent, o něž v tomto kalendářním roce posílil, i po zbytek roku 2022.

I když se současné obavy týkají hlavně růstu a poptávky, u některých významných komodit je podobně problematická i strana nabídky. Ve třetím čtvrtletí se sektor znovu dostal na výsluní, i když jsou patrné izolované oblasti, kde je poptávka slabší.

Na straně nabídky se však také objevují problémy, což podporuje dlouhodobý cyklus vzestupu cen komodit, o němž jsme psali už počátkem roku 2021.

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (1.): Zima se blíží

Globální poptávka po potravinách je poměrně konstantní, takže celkový směr pohybu cen bude dál určovat strana nabídky. Světové zásoby klíčových potravin, pšenice, rýže, sóji i kukuřice, se už teď kvůli počasí i vývozním omezením ocitly pod tlakem a nadále panuje bezprostřední riziko dalších výkyvů.

Investoři a obchodníci s drahými kovy se budou dál řídit směrem vývoje dolaru a výnosů z amerických dluhopisů. Zlato se zatím nemůže vymanit ze širokého pásma, ale vzhledem k riziku, že v nadcházejícím roce udeří v USA recese a že tu s námi zvýšená inflace bude ještě dlouho, si nejspíš do budoucna povede dobře.

V roce 2023 bude hrát vývoj do karet investicím do drahých kovů. My se přikláníme ke stříbru. Do něj se v současnosti příliš neinvestuje, a navíc má podporu v zotavujícím se sektoru průmyslových kovů, kde jsou kvůli brutálním cenám plynu a elektřiny problémy zejména s nabídkou aluminia a zinku.

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (2.): Krize jsou hnacím motorem inovací

Tempo bude nabírat i elektrifikace, která vyžaduje spoustu mědi, a už dnes vidíme, že i největší světoví dodavatelé jako Chile mají potíže plnit své produkční cíle.

Současné oslabení fundamentů naftařského průmyslu je podle nás dočasné, i když se ceny v posledním letošním čtvrtletí nejspíš občas propadnou, což může srazit ropu Brent do nižšího pásma mezi 80 a 100 dolary za barel.

Velké naftařské firmy, které se topí v penězích, ani investoři obecně, teď nevykazují přílišnou chuť investovat do nových průzkumů, a tak ceny energií zůstanou v nacházejících letech nejspíš zvýšené.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (3). Komodity: Proč ropní giganti nechtějí investovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …