Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku

Názor
Trhy od poloviny října nabraly pozitivní růstový trend po téměř dvou měsících klesání. To vše v důsledku inflačních, geopolitických a poptávkových problémů, kdy ekonomika začíná čím dál více pociťovat zvyšování klíčových úrokových sazeb.
Existuje silná korelace mezi americkými indexy, a pokud se povede správně předpovědět pohyb jednoho z nich, obvykle se ostatní indexy budou chovat velmi podobně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ekonomika se může do budoucna dál zpomalovat a více firem bude oznamovat propouštění. Krachy firem mohou nabrat na obrátkách v příštím roce. Je třeba mít na mysli, že se v současnosti utahuje monetární politika zběsilým tempem. Účinky změny úrokových sazeb se projevují se zpožděním zhruba 12 až 18 měsíců. Přesto krátkodobé vyhlídky na trzích nemusí být chmurné.

Ve snaze předpovědět další vývoj na trzích by mohl významně pomoci index volatility VIX. Tento index, také někdy nazýván jako „index strachu“, měří očekávání investorů ohledně budoucího vývoje indexu S&P 500, na základě opčních obchodů. Existuje silná korelace mezi americkými indexy, a tedy pokud se povede správně předpovědět pohyb jednoho z nich, obvykle se ostatní indexy budou chovat velmi podobně.

VIX je od poloviny října ve výrazném klesajícím trendu. Statistiky ukázaly, že americká inflace začíná zpomalovat.

PSALI JSME:
Americké akciové trhy panikaří. Ale ne kvůli válce

Navíc růst cen se v říjnu nacházel pod tržním očekáváním, což vyvolalo vlnu optimismu a uzavírání krátkých pozic na trhu. To vyústilo v neúměrný nárůst akciových indexů ve Spojených státech. Evropské a asijské trhy reagovaly obdobně.

Nadále platí, že americká data o inflaci budou mít silný vliv na další vývoj. Data za listopad budou zveřejněna 13. prosince. Den na to se schází bankéři americké centrální banky, Fedu, v rámci plánovaného FOMC meetingu (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.), aby rozhodli o dalším vývoji klíčových úrokových sazeb.

V současnosti investoři očekávají nárůst sazeb o 0,5 procentního bodu, podle statistik CME Group. Pozitivní vliv na trhy zřejmě budou mít výsledky amerických voleb, kde republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů a demokraté udrželi většinu v Senátu. Takto rozdělená vláda zpravidla vyhovuje investorům, protože se dá účinně bránit extrémním návrhům z obou stran politického spektra.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB